Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

GIANTS Software

Firma producent wydawca

WWW: http://www.giants-software.com/

Facebook: https://www.facebook.com/giants.software

Adres: Wiesenstrasse 19, 8952 Schlieren (Zurich)

Szwajcarskie studio deweloperskie z siedzibą w Zurychu. GIANTS Software tworzy gry przeznaczone na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne, a jego największym sukcesem jest seria Farming Simulator. Wydawaniem głównych odsłon tej ostatniej od 2012 roku zajmowała się firma Focus Home Interactive. Sytuacja uległa zmianie dopiero w 2021 roku, kiedy to opisywane studio ogłosiło, że grę Farming Simulator 22 postanowiło wypuścić własnym sumptem.

Historia

Dzieje studia GIANTS Software rozpoczynają się w 2004 roku. Mimo to na debiutancki projekt firmy trzeba było czekać cztery długie lata. Mowa o grze Farming Simulator 2008, przemianowanej później na Farming Simulator Classic, której wydaniem zajęła się firma astragon Entertainment. Tytuł pozwalający graczowi posmakować życia rolnika odniósł na tyle duży sukces, że rok później doczekał się kontynuacji w postaci Farming Simulatora 2009, również wydanego przez astragon Entertainment.

Nie chcąc jedynie „odcinać kuponów” od stworzonej przez siebie marki, szwajcarscy deweloperzy następnie oddali nam do dyspozycji grę Demolition Company; tym razem gracze mogli spróbować swoich sil w roli właścicieli firmy rozbiórkowej. Rok 2010 to również debiut Farming Simulatora 2011 będącego ostatnią odsłoną cyklu wydaną przez astragon Entertainment. Współpraca obu podmiotów jeszcze nie dobiegła jednak końca, gdyż w październiku 2011 roku jej owocem była gra Ski Region Simulator 2012, pozwalająca nam poprowadzić własny ośrodek zimowy.

Owocna współpraca z Focus Home Interactive

W październiku 2012 roku światło dzienne ujrzała gra Farming Simulator 2013. Jako pierwsza część serii wydana przez firmę Focus Home Interactive stanowiła dla niej swego rodzaju „miękki reboot”. Tytuł zadebiutował na komputerach osobistych, jednak z czasem trafił również na konsole (jako Farming Simulator); doczekał się także dodatków. W 2014 roku na komputerach osobistych, handheldach oraz smartfonach i tabletach pojawił się mobilny spin-off tego bestsellerowego już cyklu, czyli Farming Simulator 2014 oraz jego pełnoprawna kolejna część, czyli Farming Simulator 15.

Z czasem dało się zauważyć pewną prawidłowość w cyklu wydawniczym serii. Jej pełnoprawne części miały bowiem ukazywać się co dwa lata, z nieparzystymi numerami w tytule; te, które posiadały parzyste liczby, miały natomiast być spin-offami nieco mniejszego kalibru. Do tych pierwszych zaliczał się więc Farming Simulator 17 i Farming Simulator 19, natomiast do tych drugich – Farming Simulator 16, Farming Simulator 18 oraz wydany na Nintendo Switch Farming Simulator 20. Główne części serii mogły się też pochwalić znacznie szerzej zakrojonym wsparciem po premierze; deweloperzy przygotowywali do nich rozmaite dodatki wprowadzające przede wszystkim niedostępne wcześniej maszyny rolnicze, rodzaje upraw i gatunki zwierząt hodowlanych.

Samodzielni farmerzy

W kwietniu 2021 roku studio GIANTS Software zapowiedziało dziewiątą główną odsłonę swojego flagowego cyklu. Farming Simulator 22 zmierzał na komputery osobiste i konsole ósmej oraz dziewiątej generacji, a największą nowością wprowadzoną w tej produkcji miały być zmienne pory roku. Poza tym studio ogłosiło wówczas, że będzie to pierwsza od 2012 roku duża część serii, którą wyda własnym sumptem.