Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

XSEED Games

Firma wydawca

Amerykański wydawca gier wideo, który od 2011 roku należy do firmy Marvelous. XSEED Games zajmuje się wydawaniem na Zachodzie gier tworzonych przez japońskich deweloperów. Na przestrzeni lat w jego portfolio pojawiły się między innymi serie Rune Factory, Ys, The Legend of Heroes, Earth Defense Force oraz Story of Seasons.

Historia

Firma została założona w 2004 roku przez byłych pracowników amerykańskiego oddziału Square Enix. W 2007 roku większościowe udziały XSEED Games zostały kupione przez AQ Interactive. Niedługo później firma nawiązała współpracę z Marvelus Entertainment, na mocy której miała zająć się wydawaniem na rynku amerykańskim produkcji tworzonych przez tego japońskiego dewelopera i wydawcę.

W kwietniu 2009 roku AQ Interactive zwiększyło swoje udziały w XSEED Games do 90%; niedługo później firma nawiązała kolejną owocną kooperację, tym razem z Nihon Falcom. Dwa lata później doszło do fuzji AQ Interactive z Marvelous Entertainment, w wyniku której opisywana firma znalazła się pod skrzydłami tego ostatniego. W marcu 2013 roku firma Marvelous nabyła Atlus Online Division, które zostało przeniesione do XSEED Games, a następnie – przemianowane na Marvelous USA.

W 2019 roku XSEED Games ujawniło szczegóły dotyczące swej kontrowersyjnej polityki, zgodnie z którą firma nie publikuje na liście twórców danego tytułu nazwisk jego deweloperów, którzy nie byli w niej zatrudnieni w momencie jego wejścia na rynek. Informacja ujrzała światło dzienne jako odpowiedź na zarzuty Brittany Avery, czyli byłej producentki, która nie została ujęta na liście twórców portu gry The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel.


Plany wydawnicze na przyszłość

Farmagia2024

Rune Factory 6brak danych

Daemon X Machina: Titanic Scionbrak danych

Współpracujący z XSEED Games producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez XSEED Games


Marvelous

Grasshopper Manufacture

Froach Club

GalaxyTrail

Voracious Games

Acquire

Edelweiss

Mages

Honey Parade Games

BattleBrew Productions