Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Story of Seasons - seria gier

Seria rolniczych symulatorów życia, wzbogaconych o elementy RPG i rozwiązania zaczerpnięte z gatunku strategii ekonomicznych. Za produkcję gier spod tego szyldu odpowiada firma Marvelous, która w 2003 roku przejęła studio Victor Interactive Software, odpowiedzialne za serię znaną na zachodnich rynkach jako Harvest Moon.

W latach 1996-2013 wydawaniem kolejnych części Harvest Moon na Zachodzie zajmowała się firma Natsume Inc. Gdy w 2012 roku Marvelous powierzył zadanie lokalizacji następnych odsłon tego cyklu zespołowi XSEED Games, posiadająca prawa do tej marki firma Natsume Inc. postanowiła stworzyć nową, własną serię pod tym tytułem. Oryginalny Harvest Moon został natomiast przemianowany na Story of Seasons.

Pierwszym dziełem Marvelous wydanym na Zachodzie pod nowym szyldem była wypuszczona w 2014 roku na konsolę Nintendo 3DS gra Story of Seasons. Na jej kontynuację, czyli również wydaną na handhelda Nintendo grę Story of Seasons: Trio of Towns, gracze musieli czekać do października 2017 roku. Dwa lata później wypuszczono spin-off cyklu, czyli grę Doraemon: Story of Seasons, który pojawił się na komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Nintendo Switch. Od tej pory cykl miał zaznaczać swoją obecność zarówno na konsolach, jak i na PC. Rok 2020 przyniósł premierę remaku gry Harvest Moon: Friends of Mineral Town, zatytułowanego Story of Seasons: Friends of Mineral Town. Wreszcie w marcu 2021 roku fani doczekali się nowej części serii, zatytułowanej Story of Seasons: Pioneers of Olive Town. Rok 2022 upłynął dla marki pod znakiem drugiego spin-offu, czyli gry Doraemon Story of Seasons: Friends of the Great Kingdom, zaś rok 2023 przyniósł premierę jeszcze jednego remaku – w Story of Seasons: A Wonderful Life autorzy wzięli na tapet grę Harvest Moon: A Wonderful Life z 2004 roku.

W serii Story of Seasons wcielamy się w postacie, których zadaniem jest przywrócenie dawnej świetności zrujnowanym gospodarstwom. Podczas zabawy zajmujemy się uprawą ziemi i hodowlą zwierząt, a także gromadzeniem środków, które przeznaczamy na rozbudowę i modernizację farmy. W przerwach od pracy możemy zaś oddać się rozmaitym aktywnościom pobocznym, jak gotowanie czy wędkowanie, a także poznawać mieszkańców okolicy i brać udział w rozmaitych lokalnych wydarzeniach.

Gry spod szyldu Story of Seasons mogą się pochwalić barwną grafiką, utrzymaną w kreskówkowej stylistyce przyjemnej dla oka.

Story of Seasons: A Wonderful Life
Story of Seasons: A Wonderful Life

RPG 27 czerwca 2023

Remake rolniczej gry RPG z 2004 roku. W Story of Seasons: A Wonderful Life wcielamy się w świeżo upieczonego właściciela farmy, a w trakcie zabawy zajmujemy się gospodarstwem oraz bierzemy udział w życiu lokalnej społeczności.

PCPS5XSXSwitch

Doraemon Story of Seasons: Friends of the Great Kingdom
Doraemon Story of Seasons: Friends of the Great Kingdom

RPG 1 listopada 2022

Drugi spin-off cyklu rolniczych RPG-ów pod tytułem Story of Seasons, oparty na licencji mangi Doraemon. W Doraemon Story of Seasons: Friends of the Great Kingdom wcielamy się w Nobitę, który przybywa na dziwną planetę i pomaga nowo poznanemu przyjacielowi w odbudowie jego farmy.

PCPS5Switch

Story of Seasons: Pioneers of Olive Town
Story of Seasons: Pioneers of Olive Town

RPG 23 marca 2021

Story of Seasons: Pioneers of Olive Town jest nową częścią utytułowanej serii gier rolniczych, która rozpoczęła się w 2014 na przenośnej platformie Nintendo 3DS. Tytuł został stworzony przez firmę Marvelous AQL.

PCPS4Switch

Story of Seasons: Friends of Mineral Town
Story of Seasons: Friends of Mineral Town

RPG 10 lipca 2020

Story of Seasons: Friends of Mineral Town to remake jRPG-a z elementami symulatora rolniczego - Harvest Moon: Friends of Mineral Town. Za produkcję odpowiedzialne jest studio Marvelous AQL, a wydawcą jest niezmiennie XSEED Games.

PCPS4XONESwitch

Doraemon Story of Seasons
Doraemon Story of Seasons

RPG 11 października 2019

Spin-off serii rolniczych RPG-ów, opracowany przez studia Marvelous oraz Brownies. W Doraemon Story of Seasons wcielamy się w chłopca imieniem Nobita, na którego barkach spoczywa zadanie odbudowy zniszczonej farmy. Protagoniście towarzyszy Doraemon, czyli robot wyglądający niczym kot, który pomaga mu, korzystając z futurystycznych gadżetów.

PCPS4Switch

Story of Seasons: Trio of Towns
Story of Seasons: Trio of Towns

RPG 13 października 2017

Kontynuacja wydanej w 2014 roku gry rolniczej Story of Seasons, stworzonej przez studio Marvelous, które wcześniej zajmowało się m.in. produkcjami z cyklu Harvest Moon. Ogólne założenia rozgrywki nie uległy zmianie, a podczas zabawy przejmujemy pieczę nad podupadającym gospodarstwem rolnym, starając się przywrócić mu dawną świetność. Zabawa polega przede wszystkim na zajmowaniu się zwierzętami, kupowaniu nasion, sadzeniu roślin, zbieraniu i sprzedawaniu plonów, a także nawiązywaniu rozmaitych relacji z postaciami NPC. Jednocześnie gra jest najbardziej rozbudowaną odsłoną obu wspomnianych serii, a nasze gospodarstwo osadzone zostało pomiędzy trzema dużymi lokacjami, odznaczającymi się odmienną specyfiką i ukształtowaniem terenu. Zmiana ta wymaga zaś od graczy większej kreatywności i szukania nowych sposobów na rozwój interesu. W Story of Seasons: Trio of Towns nie zabrakło także niedostępnych wcześniej roślin i zwierząt oraz nowych aktywności i dziewczyn, które można poderwać.

3DS

Story of Seasons
Story of Seasons

RPG 27 lutego 2014

Nieformalna kontynuacja popularnej gry rolniczej Harvest Moon, opracowana przez japońskie studio Marvelous, mające na swoim koncie kilka odsłon tej uznanej marki. Podobnie jak pierwowzór, gra Story of Seasons pozwala nam zakosztować życia początkującego farmera, który trafił do niewielkiego, podupadłego miasteczka Oak Tree. Rozgrywka nie odbiega w sposób znaczący od założeń serii Harvest Moon, a podczas zabawy zajmujemy się kupowaniem nasion, sadzeniem i podlewaniem roślin, zbieraniem plonów oraz opieką nad zwierzętami. Największą nowością gry jest system handlu pomiędzy miastami, w którym gracze mogą wymieniać się ze sobą towarami, korzystając ze wspólnego połączenia Wi-Fi. Równie ważnym elementem gry są aspekty społecznościowe, dzięki którym grający aktywnie uczestniczą w życiu miasteczka, nawiązując nowe znajomości, biorąc udział w zabawach, a nawet zakochując się i zakładając rodziny.

3DS