Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Ys - seria gier

Ys X: Nordics
Ys X: Nordics

RPG 2024

Dziesiąta część serii japońskich RPG-ów akcji. W Ys X: Nordics Adol Christin trafia na daleką północ, gdzie przychodzi mu zmierzyć się z nowym zagrożeniem – nieśmiertelnymi nieumarłymi znanymi jako Griegers.

PCPS5PS4Switch

Ys Memoire: The Oath in Felghana
Ys Memoire: The Oath in Felghana

RPG 27 kwietnia 2023

Zremasterowana wersja gry RPG akcji pod tytułem Ys: The Oath in Felghana. W Ys Memoire: The Oath in Felghana wcielamy się w Adola Christina, który wraz ze swoim przyjacielem imieniem Dogi przemierza krainę Felghana, starając się przywrócić w niej dawny ład i porządek.

PS5PS4Switch

Ys IX: Monstrum Nox
Ys IX: Monstrum Nox

RPG 2 lutego 2021

Ys IX: Monstrum Nox to RPG akcji, należące do jednej z najstarszych serii gier jRPG. Zabawa sprowadza się głównie do walki za pomocą zręcznościowego systemu potyczek. Produkcja osadzona jest w realiach fantasy, a jej fabuła obraca się wokół więziennego miasta.

PCPS5PS4Switch

Ys VIII: Lacrimosa of Dana
Ys VIII: Lacrimosa of Dana

RPG 12 września 2017

Osadzone w realiach fantasy RPG akcji, będące ósmą pełnoprawną odsłoną serii japońskiego studia Nihon Falcom. Akcja Ys VIII: Lacrimosa of Dana przenosi nas do znanej z poprzednich części cyklu fantastycznej krainy, wzbogaconej elementami mitologii greckiej. Podczas zabawy ponownie wcielamy się w wojownika imieniem Adol Christin, który po zatonięciu statku trafia wraz z innymi rozbitkami na brzeg przeklętej wyspy Seiren. Kluczem do rozwiązania tajemnicy tego miejsca okazują się powtarzające się sny bohatera o tajemniczej dziewczynie o imieniu Dana. Zgodnie z tradycją serii, większość czasu w grze spędzamy na pozbywaniu się wrogów za pomocą zręcznościowego stylu walki. W trakcie przygody towarzyszą nam liczne postacie poboczne o zróżnicowanych umiejętnościach, pomiędzy którymi możemy swobodnie przełączać się w dowolnym momencie. Co pewien czas pojawiają się też sekcje, w których kierujemy postacią tytułowej Dany, a sama rozgrywka koncentruje się bardziej na rozwiązywaniu zagadek.

PCPS5PS4SwitchPSV

Ys Chronicles II
Ys Chronicles II

RPG 10 lutego 2016

Przeznaczona na urządzenia mobilne reedycja klasycznej gry jRPG, będąca konwersją drugiej części zestawu Ys Chronicles I & II, który ukazał się pierwotnie na konsolce PSP. Fabuła gry stanowi bezpośrednią kontynuację wydarzeń ukazanych w pierwszej odsłonie serii, a podczas zabawy wcielamy się ponownie w postać rudowłosego wojownika imieniem Adol Christin. Tym razem zostaje on porwany przez tajemnicze światło i wraz z magicznymi księgami Ys rzucony na powierzchnię latającej wyspy, która pada ofiarą częstych ataków demonów. Zadaniem protagonisty będzie odkrycie przyczyn tych napaści i znalezienie sposobu na jej powstrzymanie. Pod względem mechaniki Ys Chronicles II nie odbiega znacząco od swojego pierwowzoru, wyróżniając się przede wszystkim unikatowym systemem walki. W porównaniu do poprzedniczki, w grze pojawiła się jednak możliwość rzucania zaklęć oraz transformowania w demona, co pozwala nam porozmawiać z każdym przeciwnikiem, który zaatakowałby nas pod postacią człowieka.

ANDiOS

Ys Chronicles 1
Ys Chronicles 1

RPG 29 kwietnia 2015

Mobilna odsłona pierwszej części klasycznego cyklu gier jRPG, która ukazała się pierwotnie w 1987 roku, a ponad dwie dekady później doczekała się pełnoprawnego remake’u na komputery PC i konsole PSP. Akcja Ys Chronicles I przenosi nas do magicznej krainy fantasy, gdzie wcielamy się w postać młodego szermierza imieniem Adol Christin. Kiedy państwo o nazwie Esteria pada ofiarą inwazji demonów, obowiązek uratowania mieszkańców spada na barki naszego bohatera, który będzie musiał odnaleźć sześć świętych ksiąg skrywających sposób na pokonanie zła. Mechanika rozgrywki korzysta z klasycznych rozwiązań gatunku. Akcję obserwujemy tu z kamery umieszczonej nad głową bohatera, a podczas zabawy zajmujemy się eksploracją świata, prowadzeniem rozmów, rozwijaniem postaci oraz walką z przeciwnikami. Ta zrealizowana została w dość nietypowy sposób, wymagający inicjowania zderzeń z wrogami za pomocą zwykłego systemu ruchu. Ich efekt zależny jest zaś głównie od tego, z której strony uderzyliśmy w cel.

ANDiOS

Ys: Memories of Celceta
Ys: Memories of Celceta

RPG 27 września 2012

Ys: Memories of Celceta to kolejna część serii gier RPG akcji stworzonej pod koniec lat 80. przez japońskie studio Nihon Falcom. Podobnie jak w pozostałych odsłonach serii, gracze wcielają się w Adola, młodego wojownika, wplątującego się w rożnego rodzaju przygody. Bohater trafia do fantastycznego królestwa o nazwie Celceta i musi zmierzyć się z amnezją, na jaką w tajemniczych okolicznościach zapada.

PCPS4PSV

Ys Seven
Ys Seven

RPG 17 sierpnia 2010

Japońska gra RPG opracowana przez firmę Nihon Falcom. Produkcja przenosi gracza do fantastycznej krainy Altago, którą przemierza w skórze podróżnika Adola Christina. Protagonista otrzymuje od króla Kiemarla Ednasa zadanie sprawdzenia tajemniczej krypty – podczas jej oględzin heros zostaje obdarzony mocą przez jednego z Pięciu Wielkich Smoków, tym samym stając się wybrańcem, na którego barkach spoczywa los całej krainy. W trakcie zabawy w YS Seven eksplorujemy kolejne lokacje i walczymy z napotkanymi przeciwnikami. Na polu bitwy robimy użytek zarówno z konwencjonalnego uzbrojenia, jak i z rozmaitych zaklęć bojowych oraz umiejętności specjalnych, które można łączyć w potężne kombinacje. Podobnie jak miało to miejsce we wcześniejszych częściach serii, poszczególne ataki można przypisać pod konkretne przyciski, dopasowując sterowanie do indywidualnych preferencji. Mocną stroną gry jest nastrojowa, specjalnie skomponowana muzyka i przyjemna dla oka oprawa graficzna.

PCPSP

Ys I & II Chronicles+
Ys I & II Chronicles+

RPG 16 lipca 2009

Kompilacja remake’ów dwóch pierwszych odsłon cyklu Ys, w których wcielamy się w Adola Christina – odważnego wojownika próbującego powstrzymać inwazję demonów i potworów. Tym, co wyróżnia owe tytuły na tle innych japońskich RPG-ów, jest system walki – w trakcie zabawy nie dysponujemy odrębną komendą ataku, a na wrogów nacieramy przy pomocy standardowego systemu ruchu, uderzając w nich z różnych kierunków.

PCPSP

Ys Origin
Ys Origin

RPG 21 grudnia 2006

Ys Origin to japońska gra cRPG akcji należąca do popularnej w „Kraju Kwitnącej Wiśni” serii Ys. Opowiada ona o wydarzeniach mających miejsce na długo przed historią znaną z pierwszych odsłon cyklu. W grze kierujemy poczynaniami trójki śmiałków, a każdy z nich posiada unikalny styl walki i umiejętności. Gracz staje oko w oko z dziesiątkami przeciwników, w tym ogromnej postury bossami.

PCPS4XONESwitchPSV

Ys: The Oath in Felghana
Ys: The Oath in Felghana

RPG 5 lipca 2005

Należąca do słynnego cyklu Ys gra action-RPG autorstwa japońskiego zespołu Falcom. Zabawa koncentruje się na mordowaniu potworów, zbieraniu skarbów oraz eksplorowaniu lokacji. Sercem rozgrywki jest rozbudowany system walki, pozwalający na wyprowadzanie wielu różnych ciosów, ataków specjalnych i combosów.

PCPSP

Ys: The Ark of Napishtim
Ys: The Ark of Napishtim

RPG 27 września 2003

Ys: The Ark of Napishtim to prosty jRPG z hack&slashowym systemem walki i otoczką w stylu manga/anime. Jest to kolejna odsłona serii z bogatą historią - jej pierwsza część, Ys I: Ancient Ys Vanished, ukazała się już w 1987 roku. Ys: The Ark of Napishtim opowiada o tym samym bohaterze, co poprzedniczki, a jest nim Adol Christin o czerwonych włosach.

PCPS2PSP