Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS5PS4Switch
Okładka Ys X: Nordics (PS5)
OkładkaYs X: Nordics (PS5)

Ys X: Nordics

Dziesiąta część serii japońskich RPG-ów akcji. W Ys X: Nordics Adol Christin trafia na daleką północ, gdzie przychodzi mu zmierzyć się z nowym zagrożeniem – nieśmiertelnymi nieumarłymi znanymi jako Griegers.

RPG | TPP | fantasy | statki | RPG akcji | jRPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ys X: Nordics Premiera

28wrz2023za 1dzień

PS4 Switch PS5

Ys X: Nordics to dziesiąta część serii japońskich RPG-ów akcji, zapoczątkowanej w 1987 roku. Produkcja została opracowana przez sprawujące pieczę nad marką studio Nihon Falcom, w którego portfolio, oprócz poprzednich odsłon cyklu, można znaleźć między innymi serię The Legend of Heroes.

Fabuła

Akcja gry Ys X: Nordics toczy się po wydarzeniach przedstawionych w Ys IX: Monstrum Nox. Młody poszukiwacz przygód, Adol Christin, opuszcza starożytne Królestwo Ys i wyrusza na północ, gdzie spotyka morski lud zwany Normanami. Z czasem protagonista dowiaduje się coraz więcej nie tylko o nich samych, lecz także o największym z czyhających na nich zagrożeń, czyli nieśmiertelnych nieumarłych zwanych Griegerami.

Mechanika

W Ys X: Nordics akcję oglądamy z perspektywy trzeciej osoby (TPP), a rozgrywka opiera się na filarach wzniesionych przed poprzednie części serii. W trakcie zabawy przemierzamy więc krainę, realizujemy różnorodne zadania, walczymy z przeciwnikami oraz stopniowo rozwijamy Adola Christina i jego towarzyszy. Tytuł wprowadza jednak kilka znaczących nowości.

Wśród tych ostatnich prym wiedzie możliwość przejęcia kontroli nad statkiem. Za sterem okrętu nie tylko poruszamy się pomiędzy wyspami tworzącymi północną krainę (nawigację po archipelagu ułatwiają mapy morskie), lecz również toczymy efektowne bitwy na otwartym morzu. Zmian doczekał się również system walki, który wzbogacono o nowy system. Cross Action, bo takie miano otrzymał, pozwala nam wybrać jeden z dwóch trybów walki; do naszej dyspozycji oddano szybki „solo mode”, w którym kontrolujemy jedną postać, a jej towarzysze wspierają ją poprzez automatyczne ruchy i ataki, a także „combination mode”, gdzie sterujemy jednocześnie dwiema postaciami, łącząc ich ataki w widowiskowe kombinacje.

Kwestie techniczne

Ys X: Nordics może się pochwalić oprawą graficzną wysokiej jakości. Całość jest barwna, przejrzysta i utrzymana w mangowej stylistyce.

Ostatnia modyfikacja 24 maja 2023

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7,6 / 10 na podstawie 72 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Ys X: Nordics: 12+

PS4
PS5
Switch