Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4SwitchPC
Okładka Ys IX: Monstrum Nox (PS4)

Ys IX: Monstrum Nox

Ys IX: Monstrum Nox to RPG akcji, należące do jednej z najstarszych serii gier jRPG. Zabawa sprowadza się głównie do walki za pomocą zręcznościowego systemu potyczek. Produkcja osadzona jest w realiach fantasy, a jej fabuła obraca się wokół więziennego miasta.

RPG | TPP | fantasy | RPG akcji | jRPG

Okładka Ys IX: Monstrum Nox (PS4)

data premiery gry:

2lut2021

PS4

sie2021

PC Switch

Ys IX: Monstrum Nox to japońskie RPG akcji osadzone w realiach fantasy. Gra jest kolejną odsłoną najsłynniejszej serii studia Nihon Falcom. Ten zlokalizowany w Kraju Kwitnącej Wiśni zespół ma na koncie również takie tytuły jak Tokyo Xanadu, Gurumin: A Monstrous Adventure, Xanadu Next, czy serie The Legend of Heroes oraz Zwei.

Fabuła

Gra toczy się pełnej magii krainie fantasy, a my ponownie wcielamy się w wojownika imieniem Adol, czyli bohatera wszystkich wcześniejszych odsłon serii. W momencie rozpoczęcia akcji jest on już bardzo doświadczonym bohaterem, którego sława dotarła do wszystkich zakątków świata.

Akcja Ys IX: Monstrum Nox rozgrywa się w mieście Baldeux oraz jego okolicach. Miejsce to jest więzienną metropolią, gdzie zsyłani są najniebezpieczniejsi kryminaliści z całej krainy. Część z jej mieszkańców posiada nadludzkie zdolności i jest znana jako Monstrum.

Mechanika

Ys IX: Monstrum Nox zbudowane jest na fundamentach poprzednich odsłon cyklu, ale gra wprowadza także sporo nowości. Otrzymujemy zatem RPG akcji, w którym zabawa sprowadza się głównie do eksplorowania świata, wykonywania zadań, rozwijania bohaterów oraz przede wszystkim walki z hordami przeciwników.

System potyczek jest dynamiczny i mocno zręcznościowy, oferując wiele różnorodnych ataków, manewrów i umiejętności specjalnych. Adolowi w przygodach towarzyszy bogata galeria postaci. W danej chwili możemy bezpośrednio kontrolować tylko jednego członka drużyny, ale gra pozwala na swobodne przełączanie się pomiędzy bohaterami.

Nowością jest fakt, że wśród członków drużyny znajdują się osoby należące do wspomnianej grupy Monstrum. Każdy z nich ma unikalny zestaw nadnaturalnych zdolności, pozwalających np. na bieganie po ścianach czy przeobrażenie się w cień. Ponadto miasto Baldeux jest bardzo rozbudowane wertykalnie, a gra robi z tego duży użytek, pozwalając nam na wspinanie się na dachy budynków. Do arsenału akcji dostępnych dla bohaterów dołączyła także magiczna lewitacja, służąca nie tylko do transportu, ale również wyprowadzanie ataków z powietrza.

Tryby gry

Tak jak wcześniejsze odsłony cyklu, Ys IX: Monstrum Nox pozwala wyłącznie na samotną zabawę w trybie kampanii.

Kwestie techniczne

Ys IX: Monstrum Nox posiada ładną trójwymiarową oprawę graficzną, zrealizowaną w stylistyce przypominającej japońskie kreskówki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,6 / 10 na podstawie 26 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,3 / 10 na podstawie 59 głosów czytelników.

Gry podobne do Ys IX: Monstrum Nox

Klasyfikacja PEGI Ys IX: Monstrum Nox

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.
PS4
PC
Switch