Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGiOSAND
Okładka Ys Chronicles II (iOS)
OkładkaYs Chronicles II (iOS)

Ys Chronicles II

Przeznaczona na urządzenia mobilne reedycja klasycznej gry jRPG, będąca konwersją drugiej części zestawu Ys Chronicles I & II, który ukazał się pierwotnie na konsolce PSP.

RPG | fantasy | RPG akcji | jRPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ys Chronicles II Premiera

10lut2016

AND iOS

Gry podobne do Ys Chronicles II

NieR Re[in]carnation

Dragon Quest VIII

Terra Wars

Ys Chronicles II to wydane na platformę AND i iOS japońskie RPG akcji autorstwa studia Falcom. Produkcja stanowi mobilną konwersję drugiej połowy zestawu Ys Chronicles I & II, wydanego na PlayStation Portable, który sam w sobie stanowi remake dwóch pierwszych odsłon cyklu.

Fabuła

Fabularnie Ys Chronicles II stanowi bezpośrednią kontynuację Ys Chronicles I i zaczyna się zaraz po zakończeniu jej kampanii. Ponownie wcielamy się w rudowłosego wojownika imieniem Adol Christin. Po przebiciu się przez wszystkie piętra Wieży Darm zostaje on porwany, wraz z magicznymi księgami Ys, przez tajemnicze światło i wyrzucony na powierzchnię latającej wyspy. Szybko okazuje się, że jej terytoria są ofiarą coraz częstszych ataków demonów. Naszym zadaniem staje się odkrycie powodu tych inwazji i znalezienie sposobu na ich powstrzymanie.

Mechanika

Wydane na platformę AND i iOS Ys Chronicles II to RPG akcji, więc większość czasu spędzamy na rozwijaniu postaci, eksplorowaniu świata i walce z hordami potworów. Same potyczki odbywają się w stylu, który nie przypomina żadnej innej gry z tego gatunku. Gracz nie ma bowiem dostępu do oddzielnej komendy ataku. Zamiast tego steruje jedynie ruchami postaci i musi tak nią pokierować, aby zderzać się z wrogami. Skutek tej czynności zależy od tego, z której strony zetkniemy się z przeciwnikiem. Wpadnięcie mu wprost na twarz zakończy się dla nas gorzej niż dla niego, a najskuteczniejszą formą ataku jest takie manipulowanie postacią, aby jedynie zahaczać o boki lub tył nieprzyjaciela.

W porównaniu z poprzednią częścią system walki został wzbogacony o możliwość rzucania zaklęć. Ponadto pojawiła się opcja transformowania w demona, co pozwala porozmawiać z każdym przeciwnikiem, który zaatakowałby nas jako człowieka. Dzięki temu możemy poznać motywacje i historie przeciwnej strony konfliktu.

Minirecenzja Ys Chronicles II – udana konwersja klasyka

PLUSY:
  • Udanie zaadaptowane sterowanie;
  • Nietypowy, ale dobrze sprawdzający się w akcji system walki;
  • Obszerna i różnorodna kampania;
  • Wprowadzenie systemu magii znacząco uatrakcyjnia potyczki.
MINUSY:
  • Lekkie problemy z celowaniem zaklęciami.

Dzięki Ys Chronicles 1 studio DotEMU pokazało, że potrafi przenosić japońskie RPG-i na smartfony i tablety. Oczekiwania względem konwersji Ys Chronicles II były więc spore, ale autorom udało się je spełnić i lista wyśmienitych RPG akcji dostępnych dla graczy mobilnych ponownie uległa wydłużeniu

Jak na grę z tego gatunku przystało, Ys Chronicles II koncentruje się na potyczkach. W przypadku mobilnych przedstawicielu tego gatunku absolutnie najważniejszym elementem jest system sterowania. Nawet najpiękniejsza grafika, wciągają fabuła i ciekawe przygody na nic się nie zdadzą, jeśli kontrolowanie wojownika w trakcie bitew będzie wywoływało frustrację. Autorom na szczęście udało się uniknąć tego błędu i wydatnie pomógł w tym charakter gry. Nigdy nie posiała ona bowiem odrębnej komendy ataku i zamiast tego wszystkie ciosy zadajemy doprowadzając do zderzenia postaci z przeciwnikiem pod odpowiednimi kontami. To oznacza, że musimy kontrolować głównie ruchy, co znacznie ułatwia życie na ekranach dotykowych.

W porównaniu z pierwszą częścią największą nowością jest wprowadzenie systemu magii. Znacząco uatrakcyjnia ona potyczki, sprawiając, że stają sie one ciekawsze i bardziej różnorodne. Zwłaszcza podczas starć bossami nie musimy już biernie czekać na lukę w atakach wroga – dzięki zaklęciom możemy cieszyć się znacznie większą swobodą taktyczną. Pewne problemy pojawiają się przy celowaniu najpowszechniej wykorzystywanym czarem, czyli kulą ognistą. Interfejs dotykowy jest tak czuły, że często możemy przesunąć postać za daleko i spudłować. Tę niegodność da się jednak zmniejszyć poprzez ładowanie ataku, co zwiększa pole jego działania oraz przez zdobycie przedmiotów ułatwiających trafienie celu.

Ys Chronicles II oferuje także wyraźnie ciekawsza kampanię niż pierwowzór. Nie spędzamy już jej większości w jednej wieży, lecz możemy odwiedzić wiele różnorodnych lokacji. Podczas zabawy napotykamy często postacie niezależne, które mogą nam zaoferować zatrzęsienie opcjonalnych misji pobocznych. Całość jest łatwiejsza niż pierwsza część, ale za to tryb fabularny jest o dobrą połowę dłuższy.

W sumie Ys Chronicles II to bardzo dobry port bardzo dobrej gry. Mechanizmy rozgrywki wcale się nie zestarzały, a kampania potrafi wciągnąć na kilkadziesiąt godzin. Do tego wszystkie te zalety zostały zachowane w wydaniu mobilnym, które niewiele odstaje od wersji na pecety i konsole.

Ostatnia modyfikacja 4 lutego 2016

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Ys Chronicles II: 12+

iOS
AND