Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGANDiOS
Okładka Ys Chronicles 1 (AND)

Ys Chronicles 1

Mobilna odsłona pierwszej części klasycznego cyklu gier jRPG, która ukazała się pierwotnie w 1987 roku, a ponad dwie dekady później doczekała się pełnoprawnego remake’u na komputery PC i konsole PSP.

RPG | fantasy | 2D | jRPG

Okładka Ys Chronicles 1 (AND)

producent: Nihon Falcom Corp

wydawca: DotEmu

data premiery gry:

29kwi2015

iOS AND
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ys Chronicles 1 to mobilne jRPG osadzone w klimacie fantasy. Produkcję opracowało studio Nihon Falcom. Gra jest ulepszoną wersją Ys I: Ancient Ys Vanished, czyli pierwszej odsłony serii, która pierwotnie ukazała się w 1987 roku na komputer PC-8801, a następnie została przeniesiona na wiele innych platform, w tym liczne konsole. Wydanie mobilne bazuje w większości na remake’u wydanym sześć lat wcześniej na pecety oraz PlayStation Portable.

Pierwowzór był jednym z pierwszych japońskich RPG-ów, które położyły duży nacisk na aspekt fabularny. Akcja toczy się w magicznej krainie fantasy, a my wcielamy się w młodego szermierza imieniem Adol Christin. Kampania zaczyna się, gdy docieramy na brzeg królestwa znanego jako Esteria, będącego celem inwazji armii demonów. Oczywiście, obowiązek uratowania mieszkańców szybko spada na barki naszego bohatera. Aby tego dokonać, będzie musiał odnaleźć sześć świętych ksiąg. W nich zapisano historię mitycznych ziem Ys i sposób na odparcie sił zła. Pierwsze wskazówki odnośnie lokalizacji tych tomów ma posiadać ciotka Adola, mieszkająca w wiosce Zepik i to właśnie tam kierujemy początkowo swoje kroki.

Podczas rozgrywki akcję obserwujemy z kamery umieszczonej wysoko nad głową bohatera. Zabawa to klasyka gatunku. Zajmujemy się więc eksplorowaniem świata, prowadzeniem rozmów, rozwijaniem statystyk postaci oraz walką z przeciwnikami. W przeciwieństwie do większości japońskich RPG-ów z lat 80. ubiegłego wieku, w Ys Chronicles 1 nie znajdziemy turowych bitew. Zamiast tego zastosowano nietypowe rozwiązanie, które wymaga inicjowania zderzeń z nieprzyjaciółmi za pomocą zwykłego systemu ruchu. Rezultat takiej akcji zależy od tego, z której strony wpadliśmy na cel. Jeśli zaatakujemy wprost w klatę potwora, to sami doznamy większych obrażeń niż on. Aby zwyciężyć, konieczne jest jedynie zahaczanie o sylwetkę przeciwnika. To dziwne rozwiązanie w rzeczywistości doskonale sprawdza się w akcji i zostało sprawnie zaadaptowane do sterowania poprzez ekran dotykowy.

Gra posiada wirtualnego pada, ale wspiera także zewnętrzne kontrolery. Ponadto gracze mogą włączyć oryginalną, 8-bitową oprawę graficzną, aby poczuć się niczym w latach 80.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Gry podobne do Ys Chronicles 1

Wymagania wiekowe Ys Chronicles 1

12+

Najlepsze mobilne gry kwietnia (m.in. DuckTales Remastered, Rogue Star, Implosion)
Najlepsze mobilne gry kwietnia (m.in. DuckTales Remastered, Rogue Star, Implosion)

wiadomość6 maja 2015

Omawiamy najlepsze gry mobilne czwartego miesiąca tego roku. Wśród polecanych kwietniowych pozycji znalazły się takie produkcje jak DuckTales Remastered, Football Manager Classic 2015, Forgotten Memories, Sorcery! 3, Implosion, Ys Chronicles 1, Rogue Star oraz Devious Dungeon 2.

Ys Chronicles 1 - klasyk jRPG trafił na iOS i Androida
Ys Chronicles 1 - klasyk jRPG trafił na iOS i Androida

wiadomość1 maja 2015

W App Store i Google Play zadebiutowała gra Ys Chronicles 1, czyli remake klasycznej japońskiej gry RPG studia Nihon Falcom.

iOS
AND