Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4PSVXONESwitchPC
Okładka Ys Origin (PC)
OkładkaYs Origin (PC)

Ys Origin

Ys Origin to japońska gra cRPG akcji należąca do popularnej w „Kraju Kwitnącej Wiśni” serii Ys. Opowiada ona o wydarzeniach mających miejsce na długo przed historią znaną z pierwszych odsłon cyklu.

RPG | TPP | fantasy | RPG akcji | jRPG

Ys Origin Premiera

21gru2006

PC

21lut2017

PS4

30maj2017

PSV

11kwi2018

XONE

1paź2020

Switch

Ys Origin jest japońską grą RPG akcji, która w 2006 roku zadebiutowała w Japonii w wersji na komputery osobiste. Po niemal sześciu latach odbyła się premiera angielskiej wersji omawianej produkcji, która następnie doczekała się odświeżonej edycji, opracowanej przez studio DotEmu.

Fabuła

Ys Origin jest prequelem serii Ys, której początki sięgają 1987 roku. Akcja tego tytułu rozgrywa się na siedemset lat przed wydarzeniami opowiedzianymi w pierwszej odsłonie cyklu. Pod rządami bliźniaczych Bogiń – Reah oraz Feeny – wspomaganych przez Sześciu Kapłanów, tytułowa kraina Ys jest prawdziwym rajem. Mieszkańcy, korzystający z dobrodziejstw niesionych przez Czarną Perłę, czyli artefakt podarowany przez bóstwa, cieszą się życiem w dostatku, z dala od trosk i problemów. Sielanka nie mogła trwać wiecznie – miejsce to stało się łakomym kąskiem dla demonów, których najazd zmusił Boginie do przeniesienia poddanych w niebiosa. Nie powstrzymało to jednak rządnych krwi wrogów, którzy wybudowali Diabelską Wieżę, by w ten sposób dotrzeć do nowego domu ludzkości. Gdy pewnej nocy Boginie przepadają bez śladu, na ich poszukiwania wyrusza elitarny oddział śmiałków. Śledztwo prowadzi ich do wspomnianej konstrukcji, w której mają nadzieję nie tylko odnaleźć swe bóstwa, lecz także raz na zawsze położyć kres zagrażającej całej krainie inwazji.

Mechanika

W Ys Origin możemy wcielić się w jedną z trzech postaci. Yunica Tovah to wojowniczka władająca toporem i wielkim mieczem, natomiast Hugo Fact jest ambitnym czarodziejem, robiącym użytek z dystansowych ataków magicznych. Po ukończeniu przygody odblokowujemy dostęp do trzeciego protagonisty – Toal Fact, znany również jako The Claw, korzysta ze specjalnej, wyposażonej w ostrza rękawicy. Rozgrywkę oparto na eksploracji wieży – składa się na nią 25 kondygnacji, zróżnicowanych nie tylko pod kątem stylistyki, lecz także samej rozgrywki. Pnąc się coraz wyżej stawiamy czoła coraz potężniejszym przeciwnikom – istotny element gry stanowią starcia z bossami, wymagające odkrycia stojących za ich zachowaniami schematów, opracowania określonej taktyki oraz wykorzystania indywidualnych zdolności poszczególnych herosów. Kładąc trupem kolejnych adwersarzy ładujemy tak zwany „Boost Meter” – specjalny wskaźnik, którego wypełnienie owocuje bonusami do siły i szybkości ataku oraz zwiększonym współczynnikiem obrony. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać go do wyprowadzenia jednego, mocarnego ciosu.

Tryby gry

Oprócz rozbudowanego trybu fabularnego, w Ys Origin pojawiają się inne warianty rozgrywki: Time Attack, Boss Rush oraz Arena. Możemy w nich wcielić się między innymi w Adola Christina, bohatera wcześniejszych gier z serii.

Kwestie techniczne

Gra Ys Origin, w porównaniu z wydanym wyłącznie w Kraju Kwitnącej Wiśni pierwowzorem, doczekała się odświeżonej oprawy graficznej, implementacji systemu osiągnięć i rankingów. Edycja na nowsze konsole może pochwalić się dodatkowymi efektami, a także zaprojektowanymi na nowo menusami oraz interfejsem.

Ostatnia modyfikacja 30 września 2020

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,7 / 10 na podstawie 29 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Ys Origin

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Ys Origin Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 1.3 GHz
  • 1 GB RAM (2 GB Vista/7)
  • karta grafiki 64 MB (GeForce FX 5200 lub lepsza)
  • 2 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
PC
PS4
PSV
XONE
Switch