Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPSPPC
Okładka Ys Seven (PSP)

Ys Seven

Japońska gra RPG opracowana przez firmę Nihon Falcom. Produkcja przenosi gracza do fantastycznej krainy Altago, którą przemierza w skórze podróżnika Adola Christina.

RPG | TPP | fantasy | RPG akcji | jRPG

Okładka Ys Seven (PSP)

data premiery gry:

17sie2010

PSP

30sie2017

PC

Ys Seven to siódma odsłona popularnego cyklu japońskich gier RPG opracowana przez studio Nihon Falcom. Produkcja zadebiutowała pierwotnie na konsoli PlayStation Portable, a po latach doczekała się odświeżonej wersji na komputery osobiste. W obu przypadkach wydaniem zajęła się firma XSEED Games.

Fabuła

Ys Seven na platformie PC i PSP zabiera nas w podróż do fantastycznej krainy Altago. Przemierzając jej stolicę, główni bohaterowie – Adol i Dogi – zostają posądzeni o szpiegostwo na rzecz Imperium Romun i wtrąceni do więzienia. Na szczęście z opresji ratuje ich ciągnąca się za nimi reputacja nieustraszonych podróżników – król Kiemarl Ednas prosi ich o przysługę polegającą na zbadaniu krypty, jaka ukazała się mieszkańcom po jednym z trzęsień ziemi. Podczas oględzin awanturnicy budzą Pięć Smoków – potężnych, starożytnych istot, które obdarzają Adola swoją mocą, by zapobiegł zbliżającej się katastrofie. Od tej pory los krainy Altago spoczywa na barkach herosa.

Mechanika

W Ys Seven na platformie PC i PSP akcję zaprezentowano w rzucie izometrycznym. Rozgrywka polega przede wszystkim na przemierzaniu zróżnicowanych lokacji, toczeniu pojedynków z przeciwnikami oraz prowadzeniu rozmów z postaciami neutralnymi, poprzez które przekazywane są kolejne meandry fabuły.

W odróżnieniu od większości klasycznych jRPG-ów, w Ys Seven starcia nie toczą się w trybie turowym, lecz w czasie rzeczywistym. W trakcie zabawy u boku naszego bohatera może podróżować maksymalnie dwójka towarzyszy kontrolowanych przez sztuczną inteligencję. Poszczególni wojownicy korzystają z konkretnych rodzajów uzbrojenia – jest to o tyle ważne, że oponenci są podatni na ataki wyprowadzane przy użyciu określonej broni. Przykładowo, o ile miecze kwalifikują się do każdej kategorii, o tyle broń kłująca najlepiej spisze się w starciu z latającymi adwersarzami, natomiast przy pomocy ostrego arsenału poradzimy sobie w walce ze słabszymi oponentami. Właściwy dobór broni skutkuje ulepszeniem określonej zdolności, co przekłada się na zadawane obrażenia. Podczas walk ładujemy również specjalny pasek – po jego napełnieniu możemy wyprowadzić potężny atak; konieczne jest także umiejętne blokowanie ciosów – wybierając odpowiedni moment, gwarantujemy sobie możliwość wyprowadzenia ataku krytycznego.

Kwestie techniczne

Cechą charakterystyczną Ys Seven jest ładna, kolorowa oprawa graficzna. W porównaniu z edycją przeznaczoną na konsolę PlayStation Portable, wersja pecetowa doczekała się szeregu zmian i usprawnień – przede wszystkim odświeżono wizualia (tytuł działa na komputerach w sześćdziesięciu klatkach na sekundę), a także polepszono lokalizację.

Pozostałe

Ys Seven zadebiutowało na komputerach osobistych w 2012 roku, jednak przygotowana wówczas konwersja ukazała się wyłącznie w Chinach – remaster z 2017 roku został przygotowany od nowa.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,9 / 10 na podstawie 25 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Gry podobne do Ys Seven

Klasyfikacja PEGI Ys Seven

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Ys Seven

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5 2.4 GHz
 • 1 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows 7/8/10
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-6400 2.7 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 950 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows 7/8/10
Ys Seven z pierwszym zwiastunem wersji PC
Ys Seven z pierwszym zwiastunem wersji PC

wiadomość18 lipca 2017

Firma XSEED Games opublikowała materiały z pecetowego wydania Ys Seven. Zwiastun oraz screeny pozwalają zapoznać się z odświeżoną wersją produkcji, która trafi na komputery osobiste w najbliższych miesiącach.

Ys Seven trafi na PC tego lata
Ys Seven trafi na PC tego lata

wiadomość15 lipca 2017

Firma XSEED Games zapowiedziała, że gra RPG Ys Seven, która w 2009 roku trafiła na PlayStation Portable, po niemal ośmiu latach od premiery trafi na PC za pośrednictwem Steama.

Dwie nowe gry z serii Ys zapowiedziane
Dwie nowe gry z serii Ys zapowiedziane

wiadomość8 marca 2009

Dowiedzieliśmy się, że powstaną dwie kolejne odsłony serii Ys, czyli cyklu japońskich tytułów RPG z elementami akcji. Zapowiedzi dokonano na imprezie Ys Fair. Pierwsza ze wspomnianych nowych gier będzie reprezentowała właśnie wspominany gatunek i zostanie zatytułowana Ys Seven. Drugi projekt nosi nazwę Ys I & II Chronicles i najprawdopodobniej będzie wariacją na temat pierwszych części sagi.

PSP
PC