Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPSP
Okładka Ys I & II Chronicles+ (PC)
OkładkaYs I & II Chronicles+ (PC)

Ys I & II Chronicles+

Ys I & II Chronicles

Kompilacja remake’ów dwóch pierwszych odsłon cyklu Ys, w których wcielamy się w Adola Christina – odważnego wojownika próbującego powstrzymać inwazję demonów i potworów.

RPG | fantasy | widok izometryczny | pakiet | reedycje/remastery/remaki | RPG akcji | jRPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ys I & II Chronicles+ Premiera

16lip2009

PSP

14lut2013

PC

Gry podobne do Ys I & II Chronicles+

Chrono Trigger

Final Fantasy IX

Sudeki

Ys I & II Chronicles jest kompilacją remake’ów dwóch pierwszych odsłon cyklu Ys – japońskich gier RPG akcji, nad którymi pieczę sprawuje studio Nihon Falcom. Produkcja zadebiutowała na konsoli PlayStation Portable, a z czasem trafiła również na komputery osobiste; po kilku latach od pierwotnej premiery, na drugiej z wymienionych platform pojawiła się jej ulepszona wersja zatytułowana Ys I & II Chronicles+.

Fabuła

Akcja gier wchodzących w skład zestawu Ys I & II Chronicles rozpoczyna się w fantastycznej krainie Esteria, która padła ofiarą ataku ze strony hordy potworów. W trakcie rozgrywki wcielamy się w Adola Christina, czyli odważnego wojownika, który postanawia zmierzyć się z zagrożeniem czyhającym na mieszkańców Esterii. By tego dokonać, heros musi nie tylko wspiąć się na szczyt iglicy zwanej Wieżą Diabła (ang. The Devil’s Tower), lecz także odnaleźć sześć świętych ksiąg, w których zapisano historię mitycznego królestwa Ys, istniejącego na tych terenach przed siedmiuset laty. W drugiej części serii Adol trafia natomiast na pełną tajemnic, latającą wyspę, której mieszkańcy borykają się z inwazją demonów. Jak nietrudno się domyślić, na jego barkach spoczywa zadanie odkrycia jej przyczyn oraz znalezienie sposobu na powstrzymanie jej.

Mechanika

W obu produkcjach tworzących wydaną na platformę PSP i PC kompilację Ys I & II Chronicles akcję obserwujemy w rzucie izometrycznym. Na pierwszy rzut oka zabawa nie odbiega od gatunkowego schematu – w toku przygody przemierzamy więc rozległą krainę, prowadzimy rozmowy z postaciami neutralnymi i wykonujemy dla nich zadania, a także walczymy z adwersarzami. Tym, co wyróżnia opisywany tytuł na tle innych pozycji tego typu, jest system walki – starcia toczą się w czasie rzeczywistym, a my nie mamy do dyspozycji odrębnej komendy ataku. Zamiast tego zderzamy się z wrogami, a to, z której strony to zrobimy, ma wpływ na skutek – przykładowo, frontalny atak może skończyć się dla nas gorzej niż dla oponenta, przez co skuteczniejszym rozwiązaniem jest uderzanie od tyłu lub z boku. Ponadto w drugiej odsłonie cyklu autorzy wprowadzili możliwość rzucania zaklęć, a także transformacji w demona – w tej postaci Adol może rozmawiać z adwersarzami i poznać ich motywację.

Tryby gry

Oprócz podstawowego trybu fabularnego Ys I & II Chronicles oferuje moduł Boss Rush, w którym mierzymy się wyłącznie z tytułowymi bossami. Poza tym przed rozpoczęciem zmagań gracz może wybrać jeden z czterech poziomów trudności.

Kwestie techniczne

W porównaniu z oryginałami, gry tworzące Ys I & II Chronicles mogą się pochwalić przede wszystkim poprawioną oprawą graficzną i stworzonymi na nowo portretami postaci; niemniej gracz w dowolnym momencie może przełączyć się na oryginalną wersję tych ostatnich. Podobnie mają się sprawy z soundtrackiem – w zmaganiach mogą nam towarzyszyć oryginalne utwory z lat osiemdziesiątych XX wieku, ich odświeżone aranżacje lub całkowicie nowa ścieżka dźwiękowa. Ponadto w Ys I & II Chronicles+ autorzy podnieśli rozdzielczość obrazu, a także zwiększyli pole widzenia.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Ys I & II Chronicles+: Odpowiednia dla każdego wieku.

PC
PSP