Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 14 maja 2009, 12:33

Sony ujawnia dane za rok fiskalny 2008; PS3 Slim w produkcji?

31 marca już daleko za nami, przyszła więc pora, by Sony pochwaliło się obszernym podsumowaniem zakończonego ponad miesiąc temu roku fiskalnego. W skrócie? Sprzedaż gier rośnie, sprzedaż PlayStation 3 rośnie, ale Sony wciąż traci.

31 marca już daleko za nami, przyszła więc pora, by Sony pochwaliło się obszernym podsumowaniem zakończonego ponad miesiąc temu roku fiskalnego. W skrócie? Sprzedaż gier rośnie, sprzedaż PlayStation 3 rośnie, ale Sony wciąż traci.

A nieco rozwijając powyższy wstęp: Sony poinformowało, że sprzedaż gier na flagową konsolę firmy poszła zdecydowanie w górę. Rok fiskalny 2008 (trwający od 1.04.2008 do 31.03.2009) w porównaniu z 2007 przyniósł wzrost sprzedanego oprogramowania o 79%, do ponad 103 milionów sztuk. Ale sukces odtrąbiono tylko w przypadku PS3. Mniejsze siostry (PlayStation 2 i Portable) odnotowały 46-procentową stratę w sprzedaży gier (w sumie sprzedano 83,5 miliona sztuk). Sytuacja ta odzwierciedlona jest w rynkowej kondycji samych konsol: PS3 zdobyło dodatkowe 10% w porównaniu z rokiem ubiegłym (z 9,12 miliona sprzedanych pudeł w 2007 wskoczono na 10,06 miliona sztuk w 2008), sprzedaż PSP wzrosła o skromne 2% (do ponad 14 milionów sztuk), a PS2 odczuło dotkliwy spadek – 42% w dół, do „jedynie” 7,9 miliona sztuk (choć musicie przyznać, że jak na tak wiekowy sprzęt, stara PlayStation nadal zaskakuje wigorem).

I choć dane te wyglądają naprawdę dobrze, to Sony wciąż jest pod kreską. Ogólna sprzedaż sprzętu z rodziny PlayStation spadła o 18% w porównaniu z rokiem ubiegłym (winą obarcza się dramatyczny spadek popularności PS2 i szalejące kursy wymiany walut). Dzięki obniżonym kosztom produkcji PS3 dywizja Sony odpowiedzialna za gry zdołała obniżyć straty z poziomu 124 miliardów jenów (ok. 1,3 miliarda dolarów) w roku fiskalnym 2007 do 58,5 miliarda jenów (ok. 612 milionów dolarów) w 2008. Ogólna wysokość straty całego koncernu Sony za miniony okres wyniosła zaś niemal równy miliard dolarów. Tym niemniej Japończycy patrzą w przyszłość optymistycznie – tegoroczna sprzedaż PS3 ma wzrosnąć z 10 do 13 milionów sztuk, PSP najpewniej poprawi swój wynik o 2 miliony (do 16 milionów), a PS2 straci kolejne 2 miliony sprzedanych sztuk. Z kolei sprzedaż oprogramowania na wszystkich konsolach ma osiągnąć pułap 240 milionów kopii.

Być może w wykonaniu tego zadania pomoże odświeżona wersja PS3 – coś na wzór wersji Slim poprzedniej generacji. Choć Sony niczego nie potwierdza, na pewnym chińskim forum pojawiły się fotografie rzekomo wprost z fabryki, pokazujące nową, odchudzoną wersję PS3. Oczywiście na owym forum zdjęć już nie ma, ale serwis 1up uwiecznił je dla potomnych. Podoba się? Mnie się podoba, choć jakby mniej się błyszczy.

Sony ujawnia dane za rok fiskalny 2008; PS3 Slim w produkcji? - ilustracja #1
Nowe pudło dla nowej PS3.

Filip Grabski

Filip Grabski

Istnieje od 1984 roku, a 10 lat później z pełną świadomością zaczął użytkować pecety. Zostało mu to do dzisiaj, ale w międzyczasie nauczył się łączyć przyjemne z pożytecznym (tak, na komputerach można nie tylko grać!). Z GOL-em współpracuje od marca 2008 roku - zaczynał od newsów, potem przeszedł do publicystyki i przy okazji pompował treści dla Gameplaya. Obecnie przede wszystkim tworzy grafiki widoczne na głównej stronie serwisu (i nie tylko) oraz opiekuje się ciekawostkami filmowymi dla Filmomaniaka. Prywatnie ojciec, mąż, podcaster (od 8 lat współtworzy Podcast Hammerzeit) i miłośnik konsumowania popkultury - zarówno tej wizualnej (na dobry film i serial zawsze znajdzie czas), jak i dźwiękowej (szczególnie, gdy brzmi ona jak gitara elektryczna).

więcej