Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 maja 2009, 08:30

autor: Maciej Śliwiński

Powstanie gra na bazie sagi Pieśń Lodu i Ognia

Francuskie Cyanide Studios, znane między innymi z produkcji Blood Bowl czy darmowego Dungeon Party, ogłosiło wczoraj, że nabyło prawa do przeniesienia na komputerowe ekrany sagi fantasy Pieśń Ognia i Lodu, tworzonej przez George’a R. R. Martina.

Francuskie Cyanide Studios, znane między innymi z produkcji Blood Bowl czy darmowego Dungeon Party, ogłosiło wczoraj, że nabyło prawa do przeniesienia na komputerowe ekrany sagi fantasy Pieśń Ognia i Lodu, tworzonej przez George’a R. R. Martina.

Powstanie gra na bazie sagi Pieśń Lodu i Ognia - ilustracja #1

Mimo że szczegółów dotyczących tej produkcji jest na razie jak na lekarstwo, fani fantasy mogą zacierać ręce. Pieśń Ognia i Lodu to jedna z najpopularniejszych serii fantastycznych ostatnich lat, nagrodzona między innymi prestiżową nagrodą amerykańskiego magazynu Locus. Tym, co wyróżnia stworzone przez George’a R. R. Martina uniwersum, jest paradoksalnie realistyczny, złożony świat, w którym trudno odróżnić dobrych od złych bohaterów. Kolejne tomy tej sagi zostały przetłumaczone na ponad 20 języków. Od 1998 roku Pieśń Lodu i Ognia jest dostępna dla polskich czytelników.

Wielki potencjał świata fantasy wykreowanego przez George’a R. R. Martina dostrzegli przedstawiciele francuskiego studia developerskiego. „Jesteśmy wielkimi wielbicielami „Pieśni Lodu i Ognia”, i to, że powierzono nam przygotowanie pierwszej gry wideo inspirowanej tymi świetnymi książkami, jest dla całego zespołu wielkim wyróżnieniem” – przyznał Patrick Pligersdorffer, jeden z prezesów Cyanide. Dla fanów serii na pewno ważną informacją jest fakt, że sam autor sagi będzie współpracował z francuskim studiem, by zapewnić jak największą wierność gry z wykreowanym przez siebie światem.

Niestety nie wiemy jeszcze praktycznie nic na temat samego projektu Cyanide. W informacji prasowej, którą wywodząca się z Paryża firma przesłała do branżowych serwisów wczoraj, znajdziemy jedynie informację, że prace nad grą się rozpoczęły. Wiemy również, że tytuł oparty na Pieśni Lodu i Ognia zostanie przygotowany zostanie zarówno na konsole nowej generacji, jak i komputery osobiste. Brakuje przede wszystkim informacji o dacie wydania oraz rodzaju gry. Wiele osób zastanawia się również, jak bardzo z fabuły sagi będą czerpać francuscy developerzy. Wydaje się jednak, że zaproszenie do pomocy George’a R. R. Martina powinno uspokoić fanów.

Przygotowywana przez Cyanide Studios gra nie jest jedyną produkcją nawiązującą do kultowej sagi Martina. Na podstawie pierwszego tomu cyklu – Gry o Tron – w 2006 powstała fabularna gra o tym samym tytule, stworzona przez Guardians of Order. Po upadku tej firmy, pracami nad nowym cyklem nawiązującym do Pieśni Lodu i Ognia zajmuje się Green Ronin. Poza tym, fani serii mają spore szanse na ujrzenie swoich ulubionych bohaterów na telewizyjnych ekranach. Kilka miesięcy temu stacja HBO zakupiła prawa do stworzenia serialu bazującego na prozie George’a R. R. Martina.