Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCPSPiOSX360NDSAND
Okładka Blood Bowl (PC)

Blood Bowl

Brutalna gra nawiązująca do footballu amerykańskiego, przypominająca Speedballa i Chaos League. Dowodzimy drużynami składającymi się z przedstawicieli różnych ras, znanych z uniwersum Warhammera.

Sportowe | fantasy | turowe | futbol amerykański

Okładka Blood Bowl (PC)

data premiery gry:

26cze2009

PC

10lip2009

PSP NDS

27lis2009

X360

28lip2014

iOS AND

Blood Bowl to gra sportowa, będąca brutalną odmianą futbolu amerykańskiego osadzoną w klimatach fantasy, wzbogacona dodatkowo o opcje managerskie. Jest to zarazem nieoficjalna kontynuacja wydanej w 2004 roku gry Chaos League. Jedną z głównych zalet Blood Bowl jest licencja firmy Games Workshop, w rezultacie czego akcja programu rozgrywa się w fantastycznym uniwersum Warhammera.

Gracz przejmuje kontrolę nad drużyną składającą się z osobników jednej z ośmiu dostępnych ras. Wybór ten odgrywa bardzo istotną rolę, albowiem przedstawiciele każdej z grup mają swoje mocne i słabe strony. Przykładowo, orkowie wyróżniają się za sprawą ogromnej siły, ale cechują się niewielką mobilnością, krasnoludy dysponują możliwością stawiania skutecznych bloków, a ludzie-jaszczurki wykazują się nieprzeciętną zwinnością.

Dostępne rasy do walk wystawiają drużyny składające się z różnych typów zawodników (napastnicy, obrońcy itp.). Warto ponadto zwrócić uwagę na możliwość przyzywania potężnych pomocników, takich jak ogry czy pogromcy trolli. Stwory te są w stanie przechylić szalę zwycięstwa w spotkaniu. Członkowie zespołu w miarę wygrywania kolejnych pojedynków zdobywają punkty doświadczenia, dzięki czemu uzyskują dostęp do nowych umiejętności.

Proces zarządzania drużyną obejmuje przede wszystkim dbanie o jej finanse. Pozyskane z kolejnych meczów fundusze przeznacza się między innymi na zakup nowych zbroi czy potężnych broni. Możliwe staje się również wynajmowanie usług różnego rodzaju pomocników, w tym zagrzewających drużynę do walki cheerleaderek. Równie istotne jest umiejętne ustalanie składu zespołu.

Kolejne mecze mogą być przeprowadzane na dwa różne sposoby. Decydując się na starcia rozgrywane w czasie rzeczywistym w większym stopniu należy skupić się na wykonywaniu szybkich i efektownych akcji. Niejednokrotnie na podjęcie właściwej decyzji gracz ma jedynie kilka sekund. Zdecydowanie spokojniej prezentuje się drugi wariant rozgrywki, oferujący zabawę w systemie turowym. Większy nacisk położono tu na elementy taktyczne, gdyż wykonanie każdego ruchu związane jest z dogłębnym planowaniem.

Zmagania prowadzi się w pojedynkę, bądź też przystępuje do pojedynków multiplayerowych. W tym drugim przypadku przewidziano między innymi opcję tworzenia własnych lig, którymi można następnie sprawnie zarządzać. Starcia toczone są w trójwymiarowym środowisku, ukazanym z wielu różnych ujęć kamery. Z oczywistych względów największy nacisk położono na zapewnienie odpowiedniego wyglądu oraz animacji ruchów zawodników.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,5 / 10 na podstawie 259 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,8 / 10 na podstawie 135 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Blood Bowl

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Blood Bowl

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.13 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 3 GB HDD
  • Windows XP SP2/Vista
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Blood Bowl – produkcja zawitała na iPada i tablety z Androidem
Blood Bowl – produkcja zawitała na iPada i tablety z Androidem

wiadomość1 sierpnia 2014

Blood Bowl od studia Cyanide oficjalnie zadebiutowało na tabletach z Androidem i iOS. Produkcja, będąca specjalną, mobilną odsłoną pecetowej serii strategicznych gier sportowych, została udostępniona w cenie 19 złotych.

Blood Bowl – rozgrywki brutalnego sportu fantasy zagoszczą na tabletach
Blood Bowl – rozgrywki brutalnego sportu fantasy zagoszczą na tabletach

wiadomość4 lipca 2014

Studio Cyanide zapowiedziało mobilną odsłonę cyklu Blood Bowl, czyli serii strategicznych gier sportowych osadzonych w realiach ponurego uniwersum Warhammera.

Cyanide zapowiedziało nową odsłonę serii Blood Bowl - Chaos Edition
Cyanide zapowiedziało nową odsłonę serii Blood Bowl - Chaos Edition

wiadomość4 maja 2012

Po wakacjach fani brutalnej wersji futbolu amerykańskiego z Blood Bowl otrzymają nową edycję gry. Twórcy wzbogacą ją o trzy nowe rasy, stadion i rozbudowane opcje.

Tydzień z GRAMY NA WYNOS (9-15 kwietnia 2012 )
Tydzień z GRAMY NA WYNOS (9-15 kwietnia 2012 )

wiadomość15 kwietnia 2012

W minionym tygodniu na naszym serwisie poświęconym graniu na notebookach pojawiło się sporo interesujących materiałów. Wśród nich znalazły się testy Blood Bowl: Legendary Edition oraz Blacklight Retribution. Pisaliśmy też o najciekawszych grach darmowych, udanym Kickstarterze niezależnej platformówki Valdis Story oraz grywalnej wersji alpha surrealistycznej przygodówki Against the Wall.

Zapowiedziano Dungeonbowl – kontynuację sportowej gry fantasy Blood Bowl
Zapowiedziano Dungeonbowl – kontynuację sportowej gry fantasy Blood Bowl

wiadomość11 kwietnia 2012

Studio Cyanide zapowiedziało kontynuację Blood Bowl zatytułowaną Dungeonbowl. Gra pozwoli na rozegranie turowych meczy brutalnej odmiany futbolu amerykańskiego, w którym zawodnikami są przedstawiciele ras ze świata Warhammera.

PC
X360
PSP
NDS
iOS
AND