Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 21 października 2017, 11:30

Golfowe RPG? 11 najdziwniejszych mieszanek gatunkowych w grach wideo

Ponownie poruszamy temat nietypowych hybryd różnych rodzajów gier komputerowych – prezentujemy kolejną jedenastkę dziwnych mieszanek tego typu.

Spis treści

Branżę gier komputerowych cechuje dość duża wtórność. Tworzenie kolejnych tytułów stało się tak drogie, że duzi wydawcy wolą nie ryzykować i stawiają na sprawdzone, bezpieczne rozwiązania. Nawet wśród pozycji niezależnych, uznawanych za ostatni bastion innowacyjności, dominuje zachowawczość i na każdą wyjątkową propozycję przypadają setki klonów innych produkcji. Tym bardziej warto więc doceniać wszelkie odstępstwa od schematów. Na przykład wyjątkowe, na papierze niemające żadnego sensu mieszanki różnych typów dzieł, które w praktyce okazują się zaskakująco grywalne.

Trzy lata temu zaprezentowaliśmy Wam dziesięć takich najdziwniejszych hybryd gatunkowych w grach wideo. Lista miała ograniczoną objętość, stąd siłą rzeczy zabrakło na niej kilku interesujących tytułów. Również i Wy chętnie podzieliliście się swoimi typami – warto więc o nich wspomnieć w kolejnym zestawieniu. Postanowiliśmy zatem wrócić do tematu, zarówno korzystając z Waszych sugestii, jak i dodając od siebie kilka propozycji, których nie uwzględniliśmy ostatnim razem. A ponieważ według odwiecznych praw Hollywoodu sequele powinny być większe, tym razem proponujemy o jedną grę więcej niż ostatnio.

Divinity: Dragon Commander

Gatunki: RPG, RTS, strategia ekonomiczna, gra akcji

INFORMACJE
  1. Data premiery: 6 sierpnia 2013
  2. Platforma: PC

Larian Studios znane jest głównie z robienia świetnych gier fabularnych osadzonych w uniwersum Divinity, ale Belgowie potrafią wyjść daleko poza swoją strefę komfortu, co udowodnili wydanym przed trzema laty Divinity: Dragon Commander. Produkcja podzielona została na trzy mocno różniące się fazy – w każdą z nich gra się zupełnie inaczej. Jeśli któraś graczowi bardzo nie odpowiada, może on znacznie ograniczyć obcowanie z nią, choć poszczególne etapy wpływają na siebie nawzajem i najlepsze rezultaty uzyskuje się, uczestnicząc we wszystkich.

W pierwszej fazie wcielamy się w naczelnego dowódcę Imperium, rezydującego w latającej fortecy. Poprzez konwersacje z innymi postaciami kształtujemy politykę świata przedstawionego, podejmując kluczowe decyzje dotyczące rozwoju naszej frakcji. Runda druga to rozbudowana turowa gra strategiczna pokroju Ryzyka czy serii Total War. Trzeci etap z kolei poświęcony jest bitwom, które toczyć można na dwa sposoby – bezpośrednio jako potrafiący zmieniać się w smoka dowódca (wtedy tytuł staje się grą akcji) lub zarządzając jednostkami niczym w typowych strategiach czasu rzeczywistego.

Całość oczywiście opatrzona została pełnym nawiązań do innych produkcji z uniwersum wątkiem fabularnym, co może stanowić dodatkową atrakcję dla graczy czujących niedosyt po ukończeniu wydanego niedawno Original Sin II.

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

W GRYOnline.pl najpierw był współpracownikiem, zaś w 2023 roku został szefem działu Produktów Płatnych. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafiał do coraz większych portali. Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Którą z tych nietypowych gier lub serii cenisz najbardziej?

Giants: Obywatel Kabuto
7,9%
Golf Story
1,2%
Blood Bowl
5,3%
Spore
15,2%
Divinity: Dragon Commander
3,8%
Evoland 2: A Slight Case of Spacetime Continuum Disorder
1,6%
Soulcalibur III
3,1%
Patapon
9,4%
Rock of Ages
1,6%
Odama
0,6%
Mount & Blade
50,4%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry RPG wszech czasów - lista top 100 erpegów. Edycja 2024
Najlepsze gry RPG wszech czasów - lista top 100 erpegów. Edycja 2024

Najlepszym RPG-iem w 2023 roku bez wątpienia był Baldur's Gate 3. We wielu plebiscytach zdobył on nawet tytuł Gry Roku – bez podziału na gatunki. Produkcja oczywiście znalazła się w naszym rankingu. Jakie miejsce zajęła? Przekonajcie się sami.

10 najdziwniejszych mieszanek gatunkowych w grach wideo
10 najdziwniejszych mieszanek gatunkowych w grach wideo

W dzisiejszym świecie nie brakuje szalonych pomysłów na gry, które zbierają elementy różnych gatunków – często pozornie nie pasujące do siebie – i upychają je w jednej produkcji. W tym artykule zbieramy najciekawsze spośród nich.