Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 marca 2008, 08:31

Nie porzucamy pecetów - mówi Steve Nix z id Software

Czy granie na pecetach faktycznie odchodzi do lamusa? Steve Nix z id Software twierdzi, że nawet zatrwardziali pecetowcy odwracają się od swoich maszynek i spoglądają łaskawym okiem w stronę konsol. Ale jednocześnie nie oznacza to, że jego firma o rynku PC zapomni.

Czy granie na pecetach faktycznie odchodzi do lamusa? Steve Nix z id Software twierdzi, że nawet zatrwardziali pecetowcy odwracają się od swoich maszynek i spoglądają łaskawym okiem w stronę konsol. Ale jednocześnie nie oznacza to, że jego firma o rynku PC zapomni.

„Wciąż istnieją gracze pecetowi, są ludzie grający jedynie na konsolach. Czy następuje odpływ? Oczywiście. Kochamy granie na PC i nadal zamierzamy je wspierać – ale nie można zignorować realiów rynku i jego dzisiejszych rozmiarów w przypadku konsol.” – słusznie prawi Nix w wywiadzie udzielonym serwisowi Eurogamer. W swoich dywagacjach nie posuwa się jednak do takich skrajności, jak cytowani chociażby ostatnio przez nas panowie Bleszinski i Sweeney z Epic Games. Mam przyjaciół, zadeklarowanych graczy, dla których przez lata istniała tylko klawiatura i myszka” – mówi dalej – „jednak teraz, kiedy jakaś gra ukazuje się na wszystkich platformach, kupują wersję na konsole. Nawet, jeżeli obok na półce stoi wersja PC, a posiadany przez nich sprzęt znakomicie sobie z nią poradzi. Takie są ich preferencje.”

Podobnego zdania jest również przepytywany przez Eurogamera Greg Stone z Nerve Software, firmy zajmującej się konwersją na Xboxa 360 Enemy Territory: Quake Wars. „Jestem dokładnie taką osobą jaką opisał [Steve Nix – przyp. red.]. Byłem kolesiem grającym na PC, a teraz jestem konsolowcem.”

Obaj panowie oczywiście nie przekreślają całkowicie przyszłości PC. „Jest wiele osób, które zatwardziale używają jedynie myszki i klawiatury i one mogą nigdy nie przestawić się na konsole, także z powodu tego, że posiadając najwyższej klasy komputer, ogólnie mają lepsze wrażenia wizualne. Nie istnieje konsola tak potężna jak maszyna z czterordzeniowym procesorem i kartą GeForce 8800 – bardzo trudno jakiejkolwiek konsoli współzawodniczyć z czymś takim.” – uważa Nix.

Ta ostatnia uwaga chyba najbardziej odnosi się do naprawdę hardcore’owych graczy codziennie sprawdzających wyniki swojego sprzętu w 3D Marku. Dlatego też warto w tym miejscu zauważyć, że dobra rozrywka nie polega tylko na wypełnieniu jakiejkolwiek maszyny super-hiper-ktowiejakimi procesorami, ale na dostarczeniu graczom wrażenia uczucia nie zmarnowanego czasu i dobrej zabawy. Jak się bowiem okazuje, nawet poczciwy Saper może mieć swoje grono fanów. Być może to truizm, ale tak naprawdę nie liczy się na czym gramy, a w co gramy. Bądźmy więc dobrej myśli i miejmy nadzieję na to, że ekipie id Software jeszcze nie raz uda się nas zaskoczyć.

Ostatnia aktualizacja: 2008-03-21

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

gry