Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 16 stycznia 2007, 11:33

autor: Artur "Metatron" Falkowski

Która z konsol nowej generacji pracuje najgłośniej?

Powszechne opinie o konsoli Xbox 360 są takie, że jest potwornie głośna, o PS3, że jest niesamowicie cicha. Nie wspomina się, jak na tym tle wypada Wii. Pewien posiadacz wszystkich trzech urządzeń postanowił przeprowadzić test, w którym zbadał siłę generowanego przez nie hałasu. Wyniki okazały się zaskakujące.

Powszechne opinie o konsoli Xbox 360 są takie, że jest potwornie głośna, a o PS3, że jest niesamowicie cicha. Nie wspomina się, jak na tym tle wypada Wii. Pewien posiadacz wszystkich trzech urządzeń postanowił przeprowadzić test, w którym zbadał siłę generowanego przez nie hałasu. Wyniki okazały się zaskakujące.

Wykorzystując standardowy miernik decybeli zbadał, ile dźwięku generują wszystkie konsole pracujące w tych samych warunkach. Najpierw sprawdził je zaraz po włączeniu, bez uruchamiania żadnej gry, następnie podczas grania w tytuł z twardego dysku (w przypadku Wii było to uruchomienie prognozy pogody). Na samym końcu przetestował poziom decybeli podczas grania w produkcje odpalane z płyty.

Okazało się, że Xbox 360 jest średnio najcichszą konsolą z całej trójki, chociaż poziom hałasu generowany przez nią zaraz po uruchomieniu jest największy. PS3 jest rzeczywiście cicha po starcie, lecz po dłuższym czasie gry przyspieszyła obroty wiatraków do tego stopnia, że stała się bardzo głośna (zarówno w czasie gry z twardego dysku, jak i z BD). Zaskakujące wyniki wykazało Wii. Podczas startu było niemal niesłyszalne, ale po kilku rundach z Wii Sports stało się najgłośniejsze, osiągając niecałe 70 decybeli, podczas gdy hałas generowany przez konkurencję oscylował w granicach 60.

Która z konsol nowej generacji pracuje najgłośniej? - ilustracja #1

Należy podkreślić, że na wyniki testu mogły wpływać różne czynniki, takie jak na przykład rozmieszczenie wentylatorów i napędów w konsolach oraz natężenie dźwięków tła. Dlatego też traktować je należy raczej jako orientacyjne.

Poniżej znajdziecie wyniki przedstawione w postaci wykresów. Niebieski kolor odpowiada pracy urządzenia zaraz po włączeniu, czerwony w trakcie uruchomionej gry z twardego dysku (lub prognozy pogody na Wii), a zielony to poziom hałasu generowany podczas grania z płyty.

Która z konsol nowej generacji pracuje najgłośniej? - ilustracja #2