Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 czerwca 2013, 07:05

autor: Szymon "Hed" Liebert

Konferencja Sony na E3 2013 (PlayStation 4, Killzone: Shadow Fall, Final Fantasy XV, Destiny, wsparcie dla używanych gier)

Konferencja Sony na targach E3 dała sporo odpowiedzi dotyczących PlayStation 4. Wiemy, ile będzie kosztowała konsola, jak wygląda i jaka jest polityka koncernu odnośnie używanych gier. Podczas wydarzenia pokazano też wiele znanych oraz nieznanych produkcji, w tym Killzone: Shadow Fall, Destiny i nowego The Order 1886.

Sony na E3 nie bało się odnieść do pomysłów Microsoftu. - Konferencja Sony na E3 2013 (PlayStation 4, Killzone: Shadow Fall, Final Fantasy XV, Destiny, wsparcie dla używanych gier) - wiadomość - 2013-06-11
Sony na E3 nie bało się odnieść do pomysłów Microsoftu.

Za nami konferencja Sony zorganizowana w ramach targów E3. Zgodnie z oczekiwaniami, była ona poświęcona niemal w całości konsoli PlayStation 4 i obfitowała w wiele imponujących zapowiedzi, fragmentów rozgrywki i wystąpień. Czy japońskiemu koncernowi udało się przebić zestaw przygotowany przez Microsoft? Ocenę pozostawiamy Wam. Ważne jest jednak to, że Sony nie bało się odnieść do polityki, w jaką zainwestował konkurencyjny Microsoft.

Najważniejsze informacje

Zacznijmy od najważniejszej informacji, czyli daty premiery i ceny PlayStation 4. Sony wciąż nie zdradziło, kiedy dostaniemy nowy sprzęt, chociaż potwierdzono, że nastąpi to w nadchodzącym okresie świątecznym. Wiadomo za to, ile zapłacimy za następczynię PlayStation 3. PlayStation 4 będzie kosztować 399 euro, czyli w przeliczeniu około 1700 złotych (nie uwzględniając ewentualnych podatków i innych opłat). Dla przypomnienia, za konkurencyjnego Xboksa One zapłacimy 499 euro.

Pełna relacja

PlayStation Vita

Po krótkim wprowadzeniu złożonym z montażu rozgrywki z paru gier rozpoczęła się konferencja. Na scenę wkroczył Jack Tretton, prezes Sony Computer Entertainment America. Tretton podziękował ludziom wspierającym Sony i przeszedł do tematu konsoli PlayStation Vita. Tretton zapewnił, że Vita dopiero rozpoczyna swoją karierę. Dowodem na to są gry, jakie otrzyma ta platforma: Batman: Akrham Origns, Counterspy, Destiny of Spirits, Doki-Doki Universe, Killzone Mercenary, Tearaway. Sony ma w zanadrzu także odświezone wersje starszych hitów, w tym God of War Collection, Final Fantasy X-1 i X-2, Flower oraz Dead Nation. Specjalną propozycją jest nowy epizod The Walking Dead, zatytułowany 400 Days. Odcinek trafi w sierpniu na PlayStation Vita. W sierpniu wyjdzie także zestaw zawierający konsolę wraz z pierwszym sezonem serii studia Telltale, nowym odcinkiem I bonusową zawartością.

PlayStation 3

Sony nie zapomniało o konsoli PlayStation 3 i przypomniało o najważniejszych nadchodzących grach na nią. Zobaczyliśmy nowe zwiastuny The Last of Us, Puppeteer, Rain, Beyond: Two Souls, czy Gran Turismo 6. Materiały były szybkim przeglądem nowych funkcji – najciekawsze z nich prezentujemy poniżej. „Nieźle jak na sprzęt z 7-letnim stażem, co?” – rzucił Jack Tretton. Później reprezentant Sony dodał, że PlayStation 3 doczeka się 300 różnych publikacji w tym roku.

Tretton opowiedział o grach na PlayStation 3 szykowanych przez partnerów. Na pierwszy ogień poszedł Batman: Arkham Origins z nowym zwiastunem prezentującym zarówno przerywniki fabularne, jak i sceny z rozgrywki. Człowiek-Nietoperz zmierzy się z Bane’m i Jokerem 25 października tego roku. Na PlayStation 3 pojawią się specjalne kostiumy, w tym strój Batmana z lat 60-tych. PlayStation 3 doczeka się także pakietu z Grand Theft Auto V oraz specjalnego zestawu słuchawek z logiem gry.

PlayStation 4

Wygląd konsoli

W końcu nastąpił moment, na który czekaliśmy: informacje o PlayStation 4. Pałeczkę przejął Andrew House, prezes Sony Computer Entertainment, który po krótkim wstępie pokazał wygląd konsoli PlayStation 4 – widzicie go na poniższym obrazku.

Konferencja Sony na E3 2013 (PlayStation 4, Killzone: Shadow Fall, Final Fantasy XV, Destiny, wsparcie dla używanych gier) - ilustracja #2
Konferencja Sony na E3 2013 (PlayStation 4, Killzone: Shadow Fall, Final Fantasy XV, Destiny, wsparcie dla używanych gier) - ilustracja #3
Konferencja Sony na E3 2013 (PlayStation 4, Killzone: Shadow Fall, Final Fantasy XV, Destiny, wsparcie dla używanych gier) - ilustracja #4

The Order 1886

Na scenę wkroczył Shu Yoshida z Sony Worldwide Studios, który opowiedział o swojej pracy. Yoshida przyniósł ze sobą nie tylko przechwałki odnośnie statystyk, ale też konkretne gry. Pierwszą z nich okazał się The Order 1886, zupełnie nowy ekskluzywny tytuł na PlayStation 4, szykowany przez Santa Monica Studios oraz Ready At Dawn (autorzy odsłon God of War na konsole przenośne). Najwyraźniej będzie to steampunkowa gra akcji o walce z mitologicznymi potworami. Poniższy zwiastun został przygotowany na silniku gry.

Killzone, Drive Clube, Knack, inFamous

Sony odniosło się także do swojej zapowiedzi PlayStation 4 z lutego tego roku i pokazanych na niej gier. Zobaczyliśmy nowe zwiadtuny Killzone: Shadow Fall, Drive Club, inFamous: Second Son oraz Knack. Za wiele o grach nie powiedziano, więc po prostu rzućcie okiem na poniższe materiały. Bez wątpienia wyglądają one ładnie. Ważne jest to, że Killzone: Shadow Fall, Drive Club oraz Knack wyjdą w dniu premiery PlayStation 4. inFamous: Second Son wyjdzie w I kwartale 2014 roku.

Quantic Dream

The Dark Sorcerer to technologiczne demo, które stworzyło studio Quantic Dream na PlayStation 4. Jest to kontynuacja motywu z zapowiedzi PlayStation 4, kiedy David Cage prezentował słynną już głowę starca. Tym razem dziadyga dostał ciało i rolę. Okazało się, że jest czarnoksiężnikiem o dość ambitnych planach przejęcia kontroli nad światem. A może jednak aktorem, który odgrywa rolę w scence reżyserowanej przez Davida Cage’a? Przekonajcie się sami oglądając poniższy materiał.

Gry niezależne

Po prezentacji dema od Quantic Dream, na scenie pojawił się Adam Boyes, wiceprezes Sony Computer Entertainment America, aby ponowić zapewnienie, że firma będzie wspierać gry indie. Dowodem tego było bez wątpienia poświęcenie podobnym produkcjom kilku minut. Najważniejszym tytułem był Transistor, ujawniona już produkcja studia Supergiant Games, która, wyjdzie w 2014 roku ekskluzywnie na PlayStation 4. Na konsoli pojawią się także:

 1. Don’t Starve od Klei Entertainment
 2. Mercenary Kings od Tribute Games
 3. Octodad: The Dadliest Catch od Young Horses
 4. Oddworld: New & Tasty od Just Add Water
 5. Galaxy od 17bit Games
 6. Outlast od Red Barrels Games
 7. oraz Secret Ponchos od Switchblade Monkeys Entertainment

Diablo III

Diablo III to temat wydawałoby się obszerny, a na konferencji nie poświęcono mu za wiele czasu. Sony potwierdziło tylko, że gracze z PlayStation 3 mogą spodziewać się specjalnych przedmiotów w grze, w tym amulet Nathana Drake’a z Uncharted i innych ciekawostek z Podróży.

Final Fantasy XV i Kingdom Hearts III

O ile w temacie Diablo III Sony nie miało wiele do ujawnienia, tak sporo atrakcji dostarczył kolejny partner: Square Enix. Firma pokazała nowy zwiastun odwlekanego w nieskończoność Final Fantasy XIII Versus i powiadomiła, że gra została przemianowana na Final Fantasy XV. Piętnasta odsłona serii trafi na PlayStation 4. W trailerze zobaczyliśmy dość imponujące fragmenty rozgrywki z dynamiczną walką na ścianach drapacza chmur i nie tylko. Standardowo - zachęcamy do obejrzenia poniższego zwiastuna.

Square Enix nie zapomniało o marce Kingdom Hearts i potwierdziło, że pracuje nad jej trzecią odsłoną (także na PlayStation 4). To informacja, na którą czekało wiele osób. W ramach bonusu potwierdzono, że gra MMO Final Fantasy XIV trafi zarówno na PlayStation 3, jak i PlayStation 4.

Assassin’s Creed IV i Watch Dogs

Przyszła kolej na Ubisoft, który pochwalił się premierowym fragmentem rozgrywki z Assassin’s Creed IV: Black Flag. Zabawę rozpoczęliśmy od wizyty w żeglarskiej wiosce podczas imprezy. Bohater gry zaczął śledzić grupę postaci przez dżunglę i później brawurowo przedostał się na jeden ze statków, aby przejąć nad nim kontrolę i wziąć udział w bitwie z udziałem kilkunastu jednostek. Niestety, prezentację przerwały… problemy techniczne. Tak czy inaczej, Black Flag wyglądał naprawdę imponująco.

Drugą prezentacją przygotowaną przez Ubisoft był wciąż świeży Watch Dogs. W materiale Aiden Pierce musiał zgubić pościg po tym, jak został ostrzeżony o niebezpieczeństwie przez niejakiego T-Bone’a (czyżby to nasz redakcyjny kolega?). Pierce błądził po ulicach miasta i w końcu zatrzymał się w podziemnych garażu, z którego przeszedł do kafejki. Niestety, w wiadomościach podano, że jest ścigany. Resztę rozgrywki sprawdźcie sami – na pewno możliwości i styl gry wciąż robią olbrzymie wrażenie. Na PlayStation 4 Watch Dogs zostanie wzbogacony o godzinę rozgrywki i specjalny strój dla bohatera.

NBA 2K14

Do tej pory Sony nie mówiło za wiele o grach sportowych, więc fanów tego gatunku pewnie ucieszy wzmianka o NBA 2K14. Wiele informacji nie podano – zobaczyliśmy właściwie tylko LeBrona Jamesa i jego cyfrową wersję.

The Elder Scrolls Online

The Elder Scrolls Online to kolejny tytuł MMO po Final Fantasy XIV, jaki trafi na PlayStation 4. Beta tytułu rozpocznie się najpierw na PlayStation 4. Pełnej wersji konsolowej należy spodziewać się wiosną 2014 roku. Standardowo tym informacjom towarzyszył nowy materiał z gry.

Mad Max

Na konferencji Sony potwierdziły się plotki i przecieki dotyczące adaptacji uniwersum Mad Max. Grę akcji tworzy studio Avalanche, znane między innymi z Just Cause 2. O grze wiele nie wiemy, ale w jej klimat dobrze wprowadził poniższy - dość brutalny - zwiastun.

Używane gry, PS+, cena konsoli

Wsparcie dla używanych gier

I co, macie dość gier? Po tak solidnej porcji było jasne, że przyszła pora na podanie konkretów na temat PlayStation 4. Pytanie brzmiało: czy Sony odniesie się do takich kwestii jak używane gry, czego nie chciał zrobić Microsoft na swojej konferencji. Na scenę wrócił Jack Tretton, który zapewnił, że najlepsze studia na świecie tworzą gry na PlayStation 4. Według Sony, powstaje 140 gier na PlayStation 4, a 100 z nich wyjdzie w pierwszym roku od wydania konsoli. 40 dostarczy elementów lub wrażeń dostępnych tylko na PlayStation 4 (cokolwiek miałoby to znaczyć).

Konferencja Sony na E3 2013 (PlayStation 4, Killzone: Shadow Fall, Final Fantasy XV, Destiny, wsparcie dla używanych gier) - ilustracja #5

Parę sekund po tych statystykach Jack Tretton zdobył zaufanie widowni, wyrażone gromkimi owacjami: Sony będzie wpierać używane gry na PlayStation 4. Co więcej, firma nie zamierza stosować żadnych restrykcji w przypadku produkcji z drugiej ręki. To oznacza, że gry publikowane na płycie z PlayStation 4 nie będą wymagały weryfikacji sieciowej, dostępu do Internetu, ani konieczności łączenia się z siecią co 24 godziny. To wyraźna odpowiedź na pomysły Microsoftu z Xbox One. Zresztą, Sony nie poprzestało na samej konferencji - sprawdźcie poniższy materiał.

PlayStation Plus na PS4

Ważną kwestią był abonament PlayStation Plus. Sony ujawniło, że obejmie konsolę PlayStation 4, gdzie zachowa podobne funkcje (obecnie usługa jest dostępna na PlayStation 3 oraz PlayStation Vita). Na starcie PlayStation 4 członkowie PlayStation Plus otrzymają dostęp do specjalnej edycji gry Drive Club (trudno powiedzieć, czy to pełna wersja gry). W ramach „plusa” gracze dostaną wspomniane „indynki”: Don’t Starve, Outlast, Secret Ponchos. Sporym minusem jest to, że najwyraźniej PlayStation Plus będzie wymagany do grania w sieci – ta informacja jeszcze nie doczekała się doprecyzowania.

Cena PlayStation 4

Przedostatnią i niezwykle ważną informacją, jaką podało Sony, była cena nadchodzącej konsoli. PlayStation 4 będzie kosztować 399 euro, czyli w przeliczeniu około 1700 złotych (nie uwzględniając ewentualnych podatków i innych opłat). Dokładna data startu platformy nie została podana. Wiadomo, że otrzymamy ją jeszcze w tegorocznym okresie świątecznym.

Multimedia i granie w chmurze

Spora część zapowiedzi PlayStation 4 z lutego została poświęcona tak zwanemu graniu w chmurze, obsługiwanemu przez technologię Gaikai. Na E3 Sony nie rozwinęło bardzo tego tematu, chociaż ujawniło, że „granie w chmurze” na PlayStation będzie dostępne od 2014 roku, w pierwszej kolejności na rynku amerykańskim.

Na konferencji Sony nie brakowało wzmianek o usługach multimedialnych, które przybliżył Michael Lynton. Dowiedzieliśmy się, że koncern w dalszym ciągu będzie integrował swoje zasoby z Sony Music oraz Sony Pictures, dostarczając filmów, muzyki i innych treści także użytkownikom PlayStation. Ponadto, marka poszerzy się o obsługę nowych dostawców rozrywki (padły takie nazwy jak Netflix, Redbox Instant, Flixster). Na starcie konsoli PlayStation 4 jej użytkownicy skorzystają z platform Music Unlimited oraz Video Unlimited – oczywiście trudno powiedzieć jak będzie z ich dostępnością w Polsce.

Wisienka na torcie: Destiny

Zwieńczeniem konferencji Sony był premierowy materiał z Destiny, gry studia Bungie oraz firmy Activision. Zobaczyliśmy przeprawę postaci reprezentujących klasy Warlock oraz Hunter przez „mur”, wysoką strukturę mieszczącą się w niezwykle malowniczej okolicy. Przemierzając ciemne korytarze jeden z bohaterów użył „ducha”; latającego urządzenia rozświetlającego okolicę. Bardzo szybko najemnicy natrafili na opór przeciwników. Co działo się później? Sprawdźcie sami na poniższym materiale. Mówiąc krótko, szykuje się ciekawe połączenie strzelanki z MMO. Sony ma porozumienie z Activision i Bungie, na mocy którego Destiny otrzyma pewne ekskluzywne elementy na PlayStation 4.

gry PS3 / PlayStation 3 Sony PS Vita PlayStation 4 E3 2013 Sony Interactive Entertainment PS3PSVPS4