Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Don't Starve (PC)

Don't Starve

Okraszona sporą dawką humoru przygodowa gra akcji z elementami strategii i cRPG. Tytuł wyprodukowany został przez studio Klei Entertainment, które wcześniej stworzyło m.in. Shank oraz Mark of the Ninja.

Akcji | fantasy | roguelike | widok izometryczny | survival | elementy przygodowe | indie | crafting | Xbox Game Pass

Okładka Don't Starve (PC)

data premiery gry:

23kwi2013

PC

7sty2014

PS4

26sie2015

XONE

Don't Starve jest dziełem ekipy deweloperskiej kanadyjskiego studia Klei Entertainment, znanego przede wszystkim z serii Shank. Tym razem twórcy pokusili się o grę adresowaną do graczy lubujących się w survivalu i eksploracji. Całość okraszono sporą dawką humoru i licznymi nawiązaniami do epoki wiktoriańskiej.

Akcja Don't Starve osadzona została w dziczy (losowo generowanej przed każdym rozpoczęciem rozgrywki), do której główny bohater - Wilson - zostaje podstępnie przeniesiony przez przebiegłego demona. Naukowiec-dżentelmen musi wykorzystać całą swą wiedzę i posiadane umiejętności, by przetrwać w tym nieprzyjaznym, pełnym groźnych bestii świecie, a także znaleźć sposób powrotu do domu.

Gracz ma za zadanie pomóc Wilsonowi w jego zmaganiach z naturą. Bohater musi m.in. zbudować sobie schronienie, zdobyć żywność, wzniecić i podtrzymać ogień, skonstruować narzędzia, wykonać dla siebie odzież. Słowem – zadbać o wszystko, co pozwoli mu przetrwać w otaczającej go, upiornej rzeczywistości.

Nagrodą za postępy w rozgrywce są nowi bohaterowie, w których może się wcielić gracz. Każdy z nich ma charakterystyczne zdolności specjalne, takie jak ognioodporność czy zwiększona siła.

Wzorem wcześniejszych gier studia Klei Entertainment, duży nacisk położony został na elementy komediowe, co przekłada się m.in. na wygląd postaci i lokacji, ale także rozmaite nawiązania do zjawisk kultury masowej. Dwuwymiarowa oprawa wizualna gry stylizowana jest na kreskówkę z wyrazistą, komiksową kreską.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 1534 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,2 / 10 na podstawie 446 głosów czytelników.

Gry podobne do Don't Starve

Klasyfikacja PEGI Don't Starve

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Don't Starve

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 1.7 GHz
  • 1 GB RAM (2 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 500 MB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8
Recenzja gry Don't Starve - głód, smierć i świnie w szkole przetrwania od Klei Entertainment
Recenzja gry Don't Starve - głód, smierć i świnie w szkole przetrwania od Klei Entertainment

Recenzja 29 kwietnia 2013, 13:00

Choć na pierwszy rzut oka Don’t Starve wydaje się pozbawione typowego scenariusza, to wykonując odpowiednie czynności, mamy szansę odblokować tzw. Adventure Mode. W tym trybie gry naszym zadaniem jest odnalezienie poukrywanych w różnych miejscach artefaktów i stworzenie z nich maszyny, która przeniesie nas do kolejnego losowo wygenerowanego świata. Przechodząc w ten sposób kilka różnych krain, poznajemy przygotowaną przez twórców historię, a następnie możemy kontynuować walkę o przetrwanie. Tryb przygody zdecydowanie nie należy do najmocniejszych punktów gry. Wydaje się wrzucony zupełnie na siłę i nie oferuje niczego, co byłoby warte poświęconego mu czasu. Widać, że twórcy tuż przed premierą starali się stworzyć jakąś namiastkę fabuły, ale nie wyszło im to, niestety, najlepiej.

PC
PS4
XONE