Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCX360
Okładka Mark of the Ninja (PC)
OkładkaMark of the Ninja (PC)

Mark of the Ninja

Dwuwymiarowa platformówka autorstwa studia Klei Entertainment, czyli twórców popularnych zręcznościówek z serii Shank. Tym razem gracz wciela się w wojownika ninja, a jego głównym zmartwieniem jest ciche przemieszczanie się wśród patrolów wroga.

Zręcznościowe | skradanki | platformówki | 2D | ninja | indie

Mark of the Ninja Premiera

7wrz2012

X360

16paź2012

PC

Gry podobne do Mark of the Ninja

Guns, Gore & Cannoli

Shank 2

Tiny Thief

Mark of the Ninja to dwuwymiarowa zręcznościówka łącząca w sobie elementy platformówki i skradanki. Produkcja została stworzona przez studio Klei Entertainment, mające na swoim koncie m.in. obie odsłony cyklu Shank. W przeciwieństwie do krwawej rozgrywki we wspomnianych pozycjach, tym razem twórcy postawili na bardziej stonowaną zabawę, choć i tutaj nie brakuje kreskówkowej przemocy. Tytuł jest sprzedawany wyłącznie za pośrednictwem cyfrowej dystrybucji.

Gracz wciela się w wojownika ninja. Jak przystało na tego typu bohatera, przez kolejne poziomy przedzieramy się niespostrzeżenie wśród czujnych patroli wrogów. Podstawowym elementem wyposażenia głównego bohatera jest miecz, którym w efektowny sposób można rozprawić się z przeciwnikami, nie wzbudzając przy tym alarmu. Oprócz tego dostępnych jest wiele różnych gadżetów, pomocnych w niepostrzeżonym przemykaniu wśród wrogich patroli i rozwiązywaniu prostych zagadek logicznych. W trakcie zabawy szybko użyteczne okazują się noże do rzucania, bo można nimi np. strącić wiszący nad strażnikiem żyrandol, czy aktywować z odległości jakiś włącznik. Zniknąć z pola widzenia przeciwników pomagają też granaty dymne, czy najprostszy karton, zdający się być nawiązaniem do popularnej serii Metal Gear Solid.

Warto dodać, że sterowany przez gracza wojownik ninja poszczególne gadżety odblokowuje za określoną liczbę punktów honoru, stanowiących swego rodzaju walutę w świecie Mark of the Ninja. Wydajemy ją także na nowe umiejętności dla bohatera, takie jak eliminowanie wrogów z wysokości, czy możliwość teleportacji. Z czasem na swojej drodze można spotkać coraz więcej rodzajów przeciwników, posługujących się różnym orężem i stylami walki. Istotne jest także zręczne omijanie zastawianych pułapek w rodzaju trującego gazu, czy śmiercionośnych laserów. Na końcu każdego poziomu system podsumowuje dokonania gracza odpowiednią liczbą punktów.

Produkcja studia Klei Entertainment ma dwuwymiarową oprawę graficzną. Kreskówkowe projekty postaci mogą przypominać poprzednie dzieła tego zespołu, a mianowicie obie odsłony chodzonej bijatyki Shank. Tym razem mamy jednak do czynienia ze znacznie bardziej rozbudowanymi lokacjami, w których nie chodzi tylko i wyłącznie o bieganie w prawą stronę ekranu. Przygotowane mapy zwiedzamy wzdłuż i wszerz, a dokładna eksploracja nagradzana jest np. możliwością rozpoczęcia zadania pobocznego. Tytuł starcza na kilka godzin zabawy, po czym aktywowany zostaje tryb New Game Plus z odblokowanymi wcześniej ulepszeniami.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,6 / 10 na podstawie 392 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Mark of the Ninja

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Mark of the Ninja Wymagania sprzętowe

Microsoft Xbox 360

Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 9600 GT lub lepsza)
  • 2.5 GB HDD
  • Windows XP(SP3)Vista(SP2)/7(SP1)
X360
PC