Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCX360
Okładka Mark of the Ninja (PC)

Mark of the Ninja

Dwuwymiarowa platformówka autorstwa studia Klei Entertainment, czyli twórców popularnych zręcznościówek z serii Shank. Tym razem gracz wciela się w wojownika ninja, a jego głównym zmartwieniem jest ciche przemieszczanie się wśród patrolów wroga.

Zręcznościowe | skradanki | platformówki | 2D | ninja | indie

Okładka Mark of the Ninja (PC)

data premiery gry:

7wrz2012

X360

16paź2012

PC

Mark of the Ninja to dwuwymiarowa zręcznościówka łącząca w sobie elementy platformówki i skradanki. Produkcja została stworzona przez studio Klei Entertainment, mające na swoim koncie m.in. obie odsłony cyklu Shank. W przeciwieństwie do krwawej rozgrywki we wspomnianych pozycjach, tym razem twórcy postawili na bardziej stonowaną zabawę, choć i tutaj nie brakuje kreskówkowej przemocy. Tytuł jest sprzedawany wyłącznie za pośrednictwem cyfrowej dystrybucji.

Gracz wciela się w wojownika ninja. Jak przystało na tego typu bohatera, przez kolejne poziomy przedzieramy się niespostrzeżenie wśród czujnych patroli wrogów. Podstawowym elementem wyposażenia głównego bohatera jest miecz, którym w efektowny sposób można rozprawić się z przeciwnikami, nie wzbudzając przy tym alarmu. Oprócz tego dostępnych jest wiele różnych gadżetów, pomocnych w niepostrzeżonym przemykaniu wśród wrogich patroli i rozwiązywaniu prostych zagadek logicznych. W trakcie zabawy szybko użyteczne okazują się noże do rzucania, bo można nimi np. strącić wiszący nad strażnikiem żyrandol, czy aktywować z odległości jakiś włącznik. Zniknąć z pola widzenia przeciwników pomagają też granaty dymne, czy najprostszy karton, zdający się być nawiązaniem do popularnej serii Metal Gear Solid.

Warto dodać, że sterowany przez gracza wojownik ninja poszczególne gadżety odblokowuje za określoną liczbę punktów honoru, stanowiących swego rodzaju walutę w świecie Mark of the Ninja. Wydajemy ją także na nowe umiejętności dla bohatera, takie jak eliminowanie wrogów z wysokości, czy możliwość teleportacji. Z czasem na swojej drodze można spotkać coraz więcej rodzajów przeciwników, posługujących się różnym orężem i stylami walki. Istotne jest także zręczne omijanie zastawianych pułapek w rodzaju trującego gazu, czy śmiercionośnych laserów. Na końcu każdego poziomu system podsumowuje dokonania gracza odpowiednią liczbą punktów.

Produkcja studia Klei Entertainment ma dwuwymiarową oprawę graficzną. Kreskówkowe projekty postaci mogą przypominać poprzednie dzieła tego zespołu, a mianowicie obie odsłony chodzonej bijatyki Shank. Tym razem mamy jednak do czynienia ze znacznie bardziej rozbudowanymi lokacjami, w których nie chodzi tylko i wyłącznie o bieganie w prawą stronę ekranu. Przygotowane mapy zwiedzamy wzdłuż i wszerz, a dokładna eksploracja nagradzana jest np. możliwością rozpoczęcia zadania pobocznego. Tytuł starcza na kilka godzin zabawy, po czym aktywowany zostaje tryb New Game Plus z odblokowanymi wcześniej ulepszeniami.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 382 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Gry podobne do Mark of the Ninja

Klasyfikacja PEGI Mark of the Ninja

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Mark of the Ninja

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 9600 GT lub lepsza)
  • 2.5 GB HDD
  • Windows XP(SP3)Vista(SP2)/7(SP1)
Mark of the Ninja Remastered trafi także na PC, PS4 i Xboksa One
Mark of the Ninja Remastered trafi także na PC, PS4 i Xboksa One

wiadomość28 marca 2018

Studio Klei Entertainment poinformowało, że zapowiedziana niedawno poprawiona wersja skradanki Mark of the Ninja trafi również na PC, PlayStation 4 i Xboksa One. Informację przekazano za pośrednictwem oficjalnego Twittera firmy.

Klei Entertainment potwierdza pecetową wersję gry Mark of the Ninja
Klei Entertainment potwierdza pecetową wersję gry Mark of the Ninja

wiadomość25 września 2012

Wysoko oceniana gra niezależna Mark of the Ninja znana dotychczas tylko posiadaczom Xboksa 360, ukaże się także na PC. Dzieło studia Klei Entertainment (Shank, Eets: Chowdown) zadebiutuje w przyszłym miesiącu w serwisie dystrybucji cyfrowej Steam.

Mark of the Ninja – gra twórców Shank może trafić na Steama
Mark of the Ninja – gra twórców Shank może trafić na Steama

wiadomość14 września 2012

Mark of the Ninja, nowa gra twórców serii Shank, może trafić na Steama. Wskazuje na to wpis, który pojawił się na łamach platformy.

Wieści ze świata (Killzone HD, Call of Duty: Modern Warfare 3) 14/9/12
Wieści ze świata (Killzone HD, Call of Duty: Modern Warfare 3) 14/9/12

wiadomość14 września 2012

Dziś piszemy m.in. o cyfrowej wersji Killzone HD, dodatku DLC do strzelaniny Call of Duty: Modern Warfare 3, nowej części serii Duke Nukem, a także pecetowej edycji gry Mark of the Ninja. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Mark of the Ninja nową grą twórców serii Shank
Mark of the Ninja nową grą twórców serii Shank

wiadomość28 lutego 2012

Twórcy serii Shank uruchomili stronę internetową, na której zapowiedzieli swoją nową grę. Mark of the Ninja będzie dwuwymiarową platformówką z elementami skradanki, szykowaną wyłącznie z myślą o usłudze Xbox Live.

X360
PC