Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPS3
Okładka Gran Turismo 6 (PS3)

Gran Turismo 6 PS3

Rozbudowana symulacja wyścigów samochodowych, stanowiąca kolejną odsłonę popularnego cyklu Gran Turismo.

Wyścigi | samochodowe | multiplayer | obraz w 3D | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 3
Okładka Gran Turismo 6 (PS3)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS3:

6grudnia2013

6grudnia2013

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Gran Turismo 6 to kolejna odsłona popularnej serii samochodowych gier wyścigowych, która tradycyjnie stworzona została przez Kazunoriego Yamauchiego oraz zespół z japońskiego studia Polyphony Digital. Szósta część cyklu została zapowiedziana w 2013 roku i jest równocześnie jego trzecim przedstawicielem (wliczając Gran Turisomo 5 Prologue), który trafił na konsolę PlayStation 3. Produkcja nie jest milowym kamieniem w historii marki, ale twórcy wprowadzili do niej wiele nowinek, którym co prawda daleko do rewolucyjnych rozwiązań, ale powinny one zadowolić długoletnich fanów.

Gran Turismo 6, podobnie jak poprzednia odsłona cyklu, jest podzielone na kilka trybów zabawy. Możemy wybrać pojedynczy wyścig, rozgrywkę w sieci, a także rozpocząć karierę kierowcy, będącą odpowiednikiem kampanii singleplayer w innych grach. Osiągając kolejne sukcesy powoli odblokowujemy dostęp do coraz droższych i szybszych klas oraz modeli aut, a także rodzajów wyścigów, wyzwań lub mistrzostw, za których ukończenie jesteśmy nagradzani zastrzykiem gotówki. Pieniędzy używamy do powiększenia kolekcji samochodów oraz zakupu nowych części i ulepszeń.

Gra zawiera wszystkie trasy oraz samochody, które pojawiły się w Gran Turismo 5 (łącznie z tymi z wydanych DLC). Zestaw aut został dodatkowo poszerzony o nowe modele i w sumie składa się na niego 1200 maszyn. Podobnie sprawa ma się z trasami wyścigowymi. Twórcy wprowadzili 7 nowych lokacji, posiadających różne konfiguracje i długości dróg. Znaczącą nowinką jest np. pojawienie się po raz pierwszy w serii sławnego brytyjskiego toru Silverstone. Kolejne maszyny i trasy znajdziemy w publikowanych zestawach DLC.

Jeżeli chodzi o model jazdy wprowadzono zupełnie nowy silnik fizyczny, odpowiadający za aerodynamikę, pracę kół oraz zachowanie się zawieszenia. Długoletni wyjadacze Gran Turismo z pewnością docenią zmianę i zauważą różnice. Deweloperzy postawili także większy nacisk na modyfikowanie pojazdów i wpływanie na ich osiągi. Ułatwi to zapewne zupełnie nowy, przejrzysty i bardziej intuicyjny interfejs użytkownika.

Oprawa nie uległa znaczącym zmianom w stosunku do piątej części. Co prawda, wprowadzono pewne zmiany do silnika graficznego, ale największą przeszkodą w osiągnięciu lepszych doznań wizualnych jest oczywiście moc PlayStation 3, które na długo przez premierą Gran Turismo 6 odstawało już wydajnością od przeciętnych gamingowych komputerów PC. Mimo wszystko, talent Japończyków sprawia, że gra jest jedną z najlepiej wyglądających produkcji na tę platformę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Nośnik: 1 BD

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 679 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.0 / 10 na podstawie 996 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 244,90 PLN

Gry podobne do Gran Turismo 6

Klasyfikacja PEGI Gran Turismo 6

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.
Recenzja gry Gran Turismo 6 - pożegnanie serii z konsolą PS3
Recenzja gry Gran Turismo 6 - pożegnanie serii z konsolą PS3

Recenzja 12 grudnia 2013, 12:39

Z gry zniknął zupełnie moduł B-Spec, w którym w poprzedniej części ścigali się wynajmowani przez gracza kierowcy. Również tryb kariery został przemodelowany i zamiast zdobywania poziomów doświadczenia zastosowano system gwiazdek. Gromadzimy je, kończąc wyścig na premiowanych pozycjach. Aby odblokować specjalne wydarzenia czy możliwość uczestnictwa w wyższej lidze, musimy uzbierać ich pewną konkretną liczbę oraz zdobyć licencję poprzez zaliczenie szeregu różnych prób. Przyznam, że nowy system podoba mi się dużo bardziej niż poprzedni, gdyż jest mocniej motywujący. O ile w „piątce” wystarczyło tylko jeździć, by punkty w mniejszej lub większej liczbie trafiały na nasze konto, teraz faktycznie trzeba się postarać. Na tyle, że każdy wyścig musiałem (i chciałem) zawsze kończyć na pierwszym miejscu, żeby zdobyć komplet. Takie postępowanie sprawia też, że jesteśmy zasypywani prezentami w postaci nowych samochodów w garażu, a to niezwykle przyjemne. Tym bardziej że jak w każdym Gran Turismo, również w części szóstej grindowanie zostało podniesione niemal do rangi sztuki. Kredyty konieczne są do zaopatrywania się w nowe samochody i ich tunningowania, a w późniejszej fazie gry na jeden wóz potrzeba ich nawet kilka milionów. Te najdroższe to kwoty rzędu dwudziestu milionów kredytów i choć auta te nie są niezbędne do zabawy, to na pewno znajdą się osoby, które zechcą posiadać je w swoich garażach.