Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 września 2015, 11:43

Seria Gran Turismo znalazła już ponad 72 miliony nabywców

W trakcie prawnej batalii z włoską firmą VIRAG Sony ujawniło wyniki sprzedaży serii Gran Turismo. Ostatnia, szósta część sprzedała się w 2,37 miliona egzemplarzy, zaś cykl od 1997 roku znalazł 72,6 miliona nabywców.

Firma Sony podzieliła się z graczami – chociaż niekoniecznie z własnej woli – wynikami sprzedaży kultowej serii wyścigowej Gran Turismo, której początki sięgają 1997 roku i konsoli PlayStation. Łącznie gry z cyklu sprzedały się w 72,6 miliona egzemplarzy, zaś ostatnia, szósta część trafiła do 2,37 miliona nabywców.

Przez problemy natury prawnej Sony musiało pochwalić się wynikami sprzedaży serii. - Gran Turismo 6 sprzedało się w 2,37 miliona egzemplarzy; seria znalazła już ponad 72 miliony nabywców - wiadomość - 2015-09-03
Przez problemy natury prawnej Sony musiało pochwalić się wynikami sprzedaży serii.
Gran Turismo 6 sprzedało się w 2,37 miliona egzemplarzy; seria znalazła już ponad 72 miliony nabywców - ilustracja #2

Wspomniany w treści wiadomości pozew ma związek z nieautoryzowanym użyciem logo firmy VIRAG w Gran Turismo 5 oraz 6. Pojawia się ono na torze Autodromo Nazionale Monza – zarówno prawdziwym, jak i wirtualnym. Właściciel spółki, Mirco Virag, twierdzi, że przez użycie tego znaku gracze mogą uznać, że jego przedsiębiorstwo miało udział w tworzeniu gry. W tej sprawie od lipca 2014 roku do sądu Północnego Dystryktu Kalifornii trafiły cztery pozwy. Trzy z nich zostały odrzucone, czwarty jednak nadal jest rozpatrywany.

Ujawnienie tych danych wiąże się z trwającym procesem sądowym, jaki wytoczyła japońskiemu gigantowi włoska firma VIRAG, zajmująca się materiałami podłogowymi. W związku ze sprawą, którą od lipca 2014 roku zajmuje się sąd Północnego Dystryktu Kalifornii, Sony musiało przedstawić dokładne dane na temat sprzedaży poszczególnych odsłon serii. Pod tym względem „szóstka” wyraźnie blednie w porównaniu do poprzedniczki – Gran Turismo 5 znalazło bowiem niemal 11 milionów nabywców. Twórcy zresztą nie ukrywali po premierze, że sprzedaż gry nie do końca ich zadowala. Mimo to Sony nie powinno się tych wyników wstydzić, ponieważ ich dzieło i tak wyprzedza na razie tytuły konkurencji, wydane na konsole nowej generacji – Forzę Motorsport 5 (przypuszczalnie około 2 milionów sprzedanych egzemplarzy na Xboksa One), DriveClub (także 2 miliony na PlayStation 4) oraz Project CARS (milion na Xboksie One, PlayStation 4 oraz PC).

Gran Turismo 5 okazało się spektakularnym finansowym sukcesem. - Gran Turismo 6 sprzedało się w 2,37 miliona egzemplarzy; seria znalazła już ponad 72 miliony nabywców - wiadomość - 2015-09-03
Gran Turismo 5 okazało się spektakularnym finansowym sukcesem.

Wyniki serii za niedługo jeszcze się poprawią – trwają bowiem prace nad Gran Turismo 7. Niestety, jak dotąd nie podano nawet przybliżonej daty premiery. Spodziewaliśmy się, że gra zostanie pokazana podczas tegorocznych targów E3, jednak na oficjalną prezentację przyjdzie nam jeszcze poczekać. Będzie to pierwsza odsłona serii na konsolę PlayStation 4.

  1. Oficjalna strona internetowa serii Gran Turismo
  2. Recenzja gry Gran Turismo 6 – pożegnanie serii z konsolą PS3