Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 czerwca 2012, 05:47

autor: Szymon "Hed" Liebert

Konferencja Sony – Beyond (nowy projekt Quantic Dream), rozgrywka z The Last of Us, bitwy morskie w Assassin’s Creed III i inne

Na konferencji Sony pokazano Beyond, nowy projekt twórców Heavy Rain oraz pełnoprawną rozgrywkę z The Last of Us. To nie koniec atrakcji, bo koncern postarał się też o unikatowe ujęcia z gier Assassin’s Creed III, Far Cry 3 i God of War: Wstąpienie.

Konferencja Sony – Beyond (nowy projekt Quantic Dream), rozgrywka z The Last of Us, bitwy morskie w Assassin’s Creed III i inne  - ilustracja #1

Sony pokazało na E3 2012 grę Beyond: Two Souls, czyli nowy projekt twórców Heavy Rain, Podczas konferencji japońskiego koncernu zobaczyliśmy też pełnoprawną rozgrywkę z The Last of Us (produkcja studia Naughty Dog), bitwę morską z Assassin’s Creed III oraz nowe możliwości Kratosa z God of War: Wstąpienie. Pełen przegląd najważniejszych informacji z tego wydarzenia – włącznie ze zwiastunami – znajdziecie poniżej.

Wstęp

Sony zaczęło prezentację od teledysku z różnymi grami skierowanymi także na PlayStation 3. Po tej widowiskowej mieszance na scenie pojawił się Jack Tretton, szef Sony Computer Entertainment America, który na wstępie podziękował fanom za przybycie. „To nasz Super Bowl” – rozpoczął Tretton, porównując E3 do znanej imprezy sportowej.

Konferencja Sony – Beyond (nowy projekt Quantic Dream), rozgrywka z The Last of Us, bitwy morskie w Assassin’s Creed III i inne  - ilustracja #2

„Zwykle hołdujemy bohaterom gier” – kontynuował prezes amerykańskiego Sony – „dzisiaj chcemy podziękować prawdziwym bohaterom: graczom”. Tretton przekazał parę ciepłych słów także w kierunku Kaza Hirai prezesa całego koncernu Sony, który tym razem zasiadł na widowni. Po tym wprowadzeniu Tretton przeszedł do konkretów –n owej gry od twórców Heavy Rain.

Beyond: Two Souls - następny projekt Quantic Dream

Nową grę Quantic Dream zaprezentował David Cage, szef studia i wpływowy producent. Autor przypomniał o demie technologicznym Kara i ujawnił tytuł następnej pełnoprawnej produkcji: Beyond: Two Souls. „Śmierć to największa tajemnica ludzkości” – wprowadził w temat Cage w ten sposób dając do zrozumienia, że Beyond podejmie tak trudne tematy, jak życie pozagrobowe.

Konferencja Sony – Beyond (nowy projekt Quantic Dream), rozgrywka z The Last of Us, bitwy morskie w Assassin’s Creed III i inne  - ilustracja #3

Produkcja będzie opowiadała o Jodie Holmes, kobiecie, która ma kontakt z pewną tajemniczą istotą (najwyraźniej zaświatów). Podczas gry weźmiemy udział w wielu smutnych i radosnych scenach składających się na 15 lat życia bohaterki. Cage potwierdził, że Holmes będzie grana przez Ellen Page, nominowaną do Oskara za rolę w filmie Juno.

Twórca pokazał jedną pierwszych scen z gry, renderowaną w czasie rzeczywistym. Zobaczyliśmy w niej policjanta przepytującego oszołomioną Jodie. Bardzo szybko zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Dalsza część materiału zawierała sporo scen wyrwanych z kontekstu . Wynika z nich, że w grze nie zabraknie zarówno scen emocjonalnych, jak i wybitnie widowiskowych.

„Beyond to coś, czego jeszcze nie widzieliście” – zapewnił Cage – „gra będzie emocjonalna, dojrzała, ale i zapierająca dech w piersiach”.

PlayStation All-Star Battle Royale

W następnym segmencie Jack Tretton przypomniał o słynnej reklamie Sony, w której bohaterowie różnych produkcji dziękowali Michaelowi, jednemu z graczy. Od tego wspomnienia, przeszliśmy do zapowiedzi All-Stars Battle Royale, bijatyki o walczących postaciach z gier. Chan Park, producent tytułu, ujawnił, że pojawi się ona także na PlayStation Vita. Ta wersja gry będzie kompatybilna z edycją na PlayStation 3, dzięki czemu posiadacze obu platform będą mogli grać ze sobą, co zresztą pokazano na scenie.

Konferencja Sony – Beyond (nowy projekt Quantic Dream), rozgrywka z The Last of Us, bitwy morskie w Assassin’s Creed III i inne  - ilustracja #4

Twórcy zaprezentowali kilka postaci i opowiedzieli o ich taktykach. Sly Cooper, znany złodziej, będzie potrafił stawać się niewidzialny i wykradać energię innym graczom. Sweet Tooth, bohater Twisted Metal, zastosuje równie taktyczne podejście, rozkładając na planszy miny. Kratos z God of War i księżniczka z Fat Princess nie będą bawili się w takie ceregiele i od razu przejdą do ataku. Centralnym motywem będzie ładowanie energii na wyższe poziomy – trzeci z nich pozwoli wyprowadzić potężny atak. W przypadku Sweet Tootha była nim przemiana w mecha.

W Battle Royale pojawią się też takie postacie jak Parrapa The Rapper, czy Fat Princess, która zresztą wygrała pojedynek pokazany podczas konferencji. Specjalnie na E3 ujawniono dwóch kolejnych bohaterów: Nathana Drake’a z Uncharted i Big Daddy z BioShock. Gra wyjdzie pod koniec tego roku na PlayStation 3 i PlayStation Vita.

PlayStation Vita i PlayStation Plus

Jack Tretton opowiedział o funkcji cross-play (rozgrywka międzyplatformowa), która zostanie zastosowana nie tylko w powyższym Battle Royale. Zobaczymy ją także w dodatku do LittleBigPlanet, który pozwoli grać razem na PlayStation 3 i PlayStation Vita oraz tworzyć poziomy grywalne na obu platformach. W tej części prezentacji Sony przekazało, że 80% konsol PS3 i PSV jest podłączonych do sieci. W PlayStation Store znajduje się 1500 produktów. Wkrótce dołączą do nich Papa & Yo oraz Unfinished Swan. Konsola ma dostać 200 ekskluzywnych produktów w nadchodzących miesiącach.

PlayStation Plus zostanie rozszerzony o nowe pełne wersje gier dla swoich subskrybentów. Gracze ze Stanów Zjednoczonych będą mogli ściągnąć 12 gier w kolejnych aktualizacjach. Już jutro pojawią się podobno tak duże tytuły jak inFamous 2, Saints Row 2 oraz LittleBigPlanet. Przy tej okazji firma Sony podarowała wszystkim osobom obecnym na konferencji roczny kupon na PlayStation Plus. Niestety, nie wiemy jak będzie wyglądała sprawa bogatszej oferty PlayStation Plus w Polsce. W tym miesiącu PlayStation Vita otrzyma klasyki z PSone, a w przyszłości wiele nowych tytułów w dystrybucji cyfrowej (np. Retro City Rampage).

Jack Tretton opowiedział o nowych usługach multimedialnych, jakie pojawią się na konsoli – większość z nich nie dotyczy polskiego rynku, więc przejdźmy do nowych gier na PlayStation Vita. Wspomniano o dwóch konkretnych tytułach. Pierwszym z nich jest Call of Duty: Black Ops Declassified, który pojawi się w okresie świątecznym. Sony nie pokazało materiałów z tej produkcji, ale zapewniło, że będzie ona pełnoprawną odsłoną serii.

Drugi tytuł to Assassin’s Creed III: Liberation, o którym plotkowaliśmy parę dni temu. W grze wcielimy się po raz pierwszy w zabójczynię. Produkcja podobno została stworzona z myślą o PlayStation Vita i będzie pełnoprawną odsłoną serii z otwartym światem oraz wykorzystaniem specjalnych kontrolerów konsoli. Liberation zostanie powiązany z Assassin’s Creed III (w pierwszej grze odblokujemy dodatkową zawartość do drugiej) i będzie sprzedawany w specjalnym zestawie z białą wersją konsoli.

Assassin’s Creed III – bitwy morskie

Na scenie pojawili się pracownicy studia Ubisoft, którzy pokazali nowe sceny z Assassin’s Creed III w wersji na PlayStation 3. W produkcji pojawi się możliwość pływania na statkach, własnoręcznego sterowania nimi, a nawet brania udziału w bitwach morskich i przeprowadzaniu abordażu wrogich jednostek. Podczas żeglugi będziemy musieli brać pod uwagę takie czynniki jak zmieniająca się pogoda. Rzućcie okiem na zaprezentowaną scenę – czegoś takiego jeszcze w Assassin’s Creed nie było.

Assassin’s Creed III pojawi się ponadto w specjalnym pakiecie z PlayStation 3 oraz specjalnym DLC.

Far Cry 3

Kolejną grą, która otrzyma specjalne właściwości na PlayStation 3 jest Far Cry 3. Dan Hay z firmy Ubisoft ujawnił, że szwedzki oddział Ubisoft Massive zajmował się w tajemnicy czteroosobowym trybem kooperacji, który zresztą pokazano na żywo na scenie. To oznacza, że w grze znajdziemy pełnoprawną kampanię, co-op, multiplayer oraz edytor poziomów – zapowiada się sporo zawartości.

W pokazanej misji grupa najemników przedzierała się przez kolejne posterunki wroga. Droga prowadziła przez dżunglę i spory, stalowy most. Postacie potrafiły ratować kompanów, którzy polegli w walce i wzmacniać się nawzajem okrzykami. Celem zadania było przeniesienie skrzyni z powrotem przez most.

Jack Tretton ujawnił, że na PlayStation 3 pojawi się specjalne DLC do Far Cry 3.

PlayStation Move

Po powyższych atrakcjach, prezes Sony przypomniał o grach, jakie skorzystają z PlayStation Move – to między innymi BioShock: Infinite, Dust 514, Epic Mickey 2. To nie koniec atrakcji dla posiadaczy tego kontrolera ruchowego.

Sony pokazało nowy produkt – Wonderbook – czyli, książkę, która ożywa dzięki kamerze PlayStation Eye. Rozszerzona rzeczywistość pozwoli przemierzać morza i przeżywać prawdziwe przygody. Podobno nad biblioteką produkcji edukacyjnych i rozrywkowych dedykowanych tej platformie pracuje wielu znanych producentów. Jednym z nich jest Moonbot Studios, który ma w zanadrzu opowieść Diggs Nightcrawler.

Nad inną produkcją pracuje J.K. Rowling, autorka Harry’ego Pottera. Wynikiem współpracy będą Pottermore (strona o serii Harry Potter) oraz Book of Spells (pełnoprawna opowieść dedykowana Wonderbook). „Książka czarów” została pokazana na scenie przez dwie pary prezenterów. Manipulując różdżkami PlayStation Move gracze mogli odkrywać sekrety i brać udział w prostych minigierkach, czytając tekst i oglądając animacje na ekranie telewizora.

Wonderbook to produkt ewidentnie skierowany do młodszych użytkowników. W opowieści Rowling będziemy mogli odkrywać czary magiczne i uczyć się jak je wykonać. Wonderbook wyjdzie w tegorocznym okresie świątecznym.

God of War: Wstąpienie

Na koniec pozostawiono dwie gorące produkcje. Pierwszą z nich był God of War: Wstąpienie, reprezentant serii, która sprzedała się w nakładzie 21 milionów egzemplarzy. Todd Papi z Sony Santa Monica Studios pokazał nowy fragment gry. Jak zwykle był on skierowany tylko do odbiorców dorosłych i cechował się wysoką brutalność. Kratos rozpoczął przygodę na molo i szybko zaczął siekać przeciwników – humanoidalne kozły. Na pierwszy rzut oka produkcja wygląda podobnie do dotychczasowych odsłon. Okazuje się, że Kratos otrzyma nowe ruchy.

W pokazanej scenie Kratos potrafił naprawić fragment drewnianego rusztowania uszkodzony przez potwora morskiego. Bohater zmierzył się też z większym wrogiem uzbrojonym w młot oraz humanoidalnym słoniem. Później Spartiata przystąpił do ataku na samą bestię z podwody. Gra pojawi się 12 marca 2013 roku na PlayStation 3.

The Last of Us

Koncern wiedział jak zakończyć tę nierówną konferencję – pokazem rozgrywki z nowej gry studia Naughty Dog – The Last of Us. Bohaterowie produkcji, mężczyzna Joel i młoda dziewczyna Ellie, próbowali przedostać się przez zniszczoną część miasta. Dwójka trafiła do ładnej, ale podniszczonej rezydencji. Z piętra bohaterowie przeszli się na taras, gdzie, w pobliskim budynku, usłyszeli innych ludzi.

Główny bohater zakradł się za jednego z nich i z niemałym problemem udusił. Zaczęła się scena strzelankowa – znacznie bardziej powolna, stonowana i wymagającego od tych znanych z Uncharted. Bohater nie miał regenerującego się zdrowia i musiał uważać na każdy pocisk. Gdy zabrakło mu naboi w rewolwerze, został zaatakowany przez pewnego siebie przeciwnika. Dziewczyna odwróciła na moment jego uwagę i dzięki temu uratowała sytuację.

W kolejnej scenie Joel przygotował naprędce koktajl Mołotowa i wykończył nim dwóch wrogów. Moment później szamotał się z posiadaczem strzelby. W krytycznym momencie, gdy został zaskoczony przez kolejnego napastnika, ponownie pomogła mu kompanka. Surowa i brutalna scena spotkała się z owacją widowni.

Podsumowanie

Konferencja Sony rozpoczęła się i zakończyła mocnymi akcentami – chodzi oczywiście o pokazy gier Beyond od studia Quantic Dream i The Last of Us od Naughty Dog. Pomiędzy tymi dwoma punktami programu nie brakowało równi mocnych momentów – podobała się szczególnie bitwa morska z Assassin’s Creed III oraz fragment nowego God of War. Pozostałe fragmenty mocno się dłużyły. Koncern nadwyrężył też trochę zaufanie odbiorców przekonując zbyt entuzjastycznie do Wonderbook, „magicznej książki”, która stanowi proste rozwinięcie kart AR.

Pełny zapis konferencji:

  1. Oficjalna strona firmy Sony