Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPSVPCPS3X360Wii
Okładka Retro City Rampage (PSV)

Retro City Rampage

Retro City Rampage to tryskająca humorem gra akcji stworzona przez studio Vblank Entertainment. Tytuł stanowi parodię takich serii jak Grand Theft Auto. Gracze przenoszą się do 1980 roku i wcielają w psychicznie niezrównoważonego kryminalistę z miasta Theftropolis.

Akcji | sandbox | 2D | humorystyczne | top-down | funkcje cross-platform | indie

Okładka Retro City Rampage (PSV)

data premiery gry:

9paź2012

PS3 PSV PC

2sty2013

X360

28lut2013

Wii
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Retro City Rampage to dwuwymiarowa gra akcji, parodiująca nie tylko gatunek spopularyzowany m.in. przez markę Grand Theft Auto, ale również inne zjawiska popkulturowe. Produkcja, opracowana przez studio Vblank Entertainment, powstała z rozwinięcia amatorskiej pozycji Grand Theftendo – w pełni niezależnego wznowienia trzeciej odsłony GTA na 8-bitową konsolę NES, zaprojektowanego w 2004 roku przez Briana Provinciano. Retro City Rampage dostępne jest wyłącznie z poziomu serwisu dystrybucji cyfrowej.

W grze, której akcję osadzono w roku 1980, gracz wciela się w kryminalistę, który podróżując po mieście Theftropolis wdraża w życie swój chory plan. Dokonuje tego kradnąc samochody, walcząc ze stróżami prawa i innymi przestępcami (przy użyciu dwudziestu rodzajów broni, w tym kija baseballowego, miecza, bumerangu, granatów, karabinu oraz wyrzutni rakiet), a także skacząc ludziom po głowach niczym Mario. W międzyczasie odwiedza sklepy z ciuchami i jedzeniem, a także słucha kilku zróżnicowanych stacji radiowych.

Główna kampania została podzielona na ponad 40 misji, przy czym niektóre z nich stworzono w stylu nawiązującym bezpośrednio do znanych i popularnych gier. Można się wśród nich natknąć na zadania wzorowane na mechanice rozgrywki takich tytułów, jak Gargoyle’s Quest, Duke Nukem, Punch-Out, Sonic the Hedgehog, Frogger, Legend of Zelda oraz Metal Gear. Nie zabrakło też jawnych zapożyczeń i wyśmiewania się z m.in. Powrotu do przyszłości, Wojowniczych Żółwi Ninja, a także Drużyny A.

W grze oprócz sandboksowego modelu rozgrywki, kiedy to akcja obserwowana jest z lotu ptaka, twórcy wdrożyli mechanikę znaną z innych gatunków – m.in. arcade’owych strzelanin oraz platformówek – dzięki czemu gra cały czas zaskakuje gracza nowymi rozwiązaniami. Całość utrzymano w klimacie jak żywo przeniesionym z lat 80., kiedy na rynku królowały 8-bitowe konsole.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 274 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,5 / 10 na podstawie 27 głosów czytelników.

Gry podobne do Retro City Rampage

Klasyfikacja PEGI Retro City Rampage

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Retro City Rampage

Nintendo Wii

Nintendo Wii

 • Wykorzystuje:
 • WiiWare
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

 • Wykorzystuje:
 • Xbox Live
Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

 • Wykorzystuje:
 • Sony Entertainment Network
PC Windows

PC Windows

 • Rekomendowane:
 • Pentium IV 1 GHz
 • 128 MB RAM (256 MB RAM - Vista/7)
 • karta grafiki 128 MB (GeForce 6600 lub lepsza)
 • 50 MB HDD
 • Windows XP/Vista/7
Wieści ze świata (The Elder Scrolls Online, Albion Online, Mortal Kombat X, Batman: Arkham Knight, Retro City Rampage, Steam) 30/6/15
Wieści ze świata (The Elder Scrolls Online, Albion Online, Mortal Kombat X, Batman: Arkham Knight, Retro City Rampage, Steam) 30/6/15

wiadomość30 czerwca 2015

Dziś piszemy o odejściu dyrektora kreatywnego The Elder Scrolls Online, testach wersji alfa Albion Online, Predatorze w Mortal Kombat X, darmowej grze dla posiadaczy pecetowego wydania Batman: Arkham Knight, Retro City Rampage w wydaniu na MS-DOS i zmianach w polityce wymian Steam. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Retro City Rampage - niezależne GTA sukcesem na konsolach Sony
Retro City Rampage - niezależne GTA sukcesem na konsolach Sony

wiadomość18 grudnia 2014

Deweloper niezależnej gry Retro City Rampage podzielił się informacjami dotyczącymi popularności jego produkcji w wersji na rozmaite urządzenia. Okazało się, że największy sukces odniosła edycja dedykowana konsolom PlayStation.

Wieści ze świata (Kingdom Under Fire II, Retro City Rampage, Scrolls) 8/4/14
Wieści ze świata (Kingdom Under Fire II, Retro City Rampage, Scrolls) 8/4/14

wiadomość8 kwietnia 2014

Dziś piszemy m.in. o mobilnych wersjach Scrolls, sukcesie gry Retro City Rampage na 3DS-ie, filmie Assassin's Creed, oprogramowaniu GeForce Experience 2.0, a także o grafice w Kingdom Under Fire II. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Wieści ze świata (Retro City Rampage, Ouya, Salem, World of Darkness) 1/3/13
Wieści ze świata (Retro City Rampage, Ouya, Salem, World of Darkness) 1/3/13

wiadomość1 marca 2013

Dziś piszemy m.in. o sprzedaży Retro City Rampage, planowanej dacie wysyłki konsoli Ouya, beta testach przeglądarkowej gry Salem, a także szykowanej prezentacji World of Darkness. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Wieści ze świata (Monster Hunter Portable 3rd, inFamous, Team Fortress 2) 21/12/10
Wieści ze świata (Monster Hunter Portable 3rd, inFamous, Team Fortress 2) 21/12/10

wiadomość21 grudnia 2010

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dziś piszemy m.in. o aktualizacji 3D Mark 11, opóźnieniu premiery Retro City Rampage, komiksie inFamous, rekordowej sprzedaży Monster Hunter Portable 3rd, a także nowym trybie rozgrywki w Team Fortress 2. Zapraszamy do lektury.

Wii
X360
PS3
PSV
PC