Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4PS3
Okładka Uncharted 3: Drake's Deception Remastered (PS4)

Uncharted 3: Oszustwo Drake'a Remastered

Uncharted 3: Drake's Deception Remastered | Uncharted 3: Oszustwo Drake'a

Trzecia odsłona cieszącego się dużą popularnością cyklu przygodowych gier akcji, za którego powstanie i rozwój odpowiada studio Naughty Dog. Fabuła Uncharted 3: Drake's Deception opowiada o kolejnych perypetiach łowcy przygód Nathana Drake'a.

Akcji | TPP | TPS | reedycje/remastery/remaki | strzelanki | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation

Okładka Uncharted 3: Drake's Deception Remastered (PS4)

data premiery gry:

1lis2011

PS3

16lis2016

PS4

Cykl Uncharted na stałe wpisał się w bibliotekę tytułów ekskluzywnych dla PlayStation 3. Pierwsza część serii przyczyniła się do wzrostu popularności konsoli, z kolei druga w doskonały sposób zaprezentowała drzemiącą w niej moc. Z uwagi na fakt, że wyżej wymienione produkcje doczekały się niezwykle ciepłego przyjęcia ze strony graczy i recenzentów, deweloperzy ze studia Naughty Dog postanowili pójść za ciosem i opracować kolejną odsłonę serii, która trafiła na trzecią konsolę stacjonarną Sony. Uncharted 3: Oszustwo Drake’a nie jest rewolucją – mamy do czynienia z ewolucją, dla której fundamentem było przebojowe Uncharted 2: Among Thieves. Twórcy i tym razem położyli nacisk na wartką i efektowną akcję, a fabularnej kampanii dla pojedynczego gracza towarzyszy rozbudowany tryb multiplayer.

Fabuła

Historia opowiedziana w Uncharted 3: Oszustwo Drake'a po raz kolejny koncentruje się na poszukiwaniu skarbu. Tym razem celem Nathana Drake'a jest odnalezienie legendarnego miasta Ubar, znanego również jako Atlantyda Pustyni. Bohater podąża śladami Lawrence'a z Arabii – choć mityczna metropolia swego czasu znalazła się na celowniku Sir Francisa Drake'a, z nieznanych przyczyn zaprzestał on poszukiwań. Istnieje możliwość, że powodem takiego stanu rzeczy były skrywane przez miasto tajemnice, które w niepowołanych rękach mogłyby sprowadzić na świat poważne zagrożenie. Standardowo, nie mogło tutaj zabraknąć wyrazistego antagonisty – tym razem po piętach Nate'a, Eleny Fisher i Sully'ego depcze Katherine Marlowe dowodząca bandą złoczyńców.

Mechanika

Identycznie jak poprzednie części serii, Uncharted 3: Oszustwo Drake’a jest przygodową grą akcji, w której wydarzenia prezentowane na ekranie obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Mechanika rozgrywki nie odbiega od schematu, do jakiego przyzwyczaiły nas wcześniejsze przygody nieustraszonego awanturnika – zabawa w dalszym ciągu opiera się zatem na przemierzaniu klimatycznych lokacji (od zaułków Londynu, przez pustynie Bliskiego Wschodu, skończywszy na starożytnych ruinach), rozwiązywaniu rozmaitych zagadek środowiskowych (w tym przypadku nieodzowną pomoc stanowi dziennik, w którym bohater zapisuje rozmaite wskazówki mogące naprowadzić go na właściwy trop) oraz walka z podążającymi naszym tropem przeciwnikami.

W starciach po raz kolejny możemy zrobić użytek z bogatego arsenału: od pistoletów, przez karabiny maszynowe, skończywszy na granatnikach i karabinach snajperskich. W razie potrzeby Nate może również obijać twarze przeciwnikom w bezpośrednich konfrontacjach – system walki rozbudowano i wzbogacono o możliwość wykorzystywania elementów otoczenia. Oczywiście nie brakuje tutaj również widowiskowych scen rodem z hollywoodzkich filmów akcji, na czele z próbą wskoczenia na pokład lecącego samolotu, który oczywiście później rozbija się w samym sercu pustyni.

Tryby gry

Oprócz kampanii dla pojedynczego gracza, Uncharted 3: Oszustwo Drake’a zawiera rozbudowany wariant rozgrywki wieloosobowej. Multiplayer obejmuje zarówno tryby oparte na sieciowej rywalizacji, jak i moduły skoncentrowane na współpracy. Te ostatnie to oddzielne misje fabularne, Arena (na której odpieramy kolejne fale przeciwników), a także Arena Łowcy, gdzie dwie dwuosobowe drużyny próbują zdobyć trzy skarby – zespół broniący może w tym przypadku liczyć na pomoc sztucznej inteligencji. Standardowo nie brakuje tutaj opcji związanych z modyfikacją wyglądu postaci, a w miarę czynionych postępów otrzymujemy dostęp do różnego rodzaju umiejętności specjalnych.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Uncharted 3: Oszustwo Drake'a na platformie PS3 i PS4 prezentuje bardzo wysoki poziom wykonania. Bez wątpienia jej największym atutem są szczegółowe modele postaci oraz bogate animacje, jednak na uwagę zasługuje również dopracowane z dbałością o detale otoczenie. Całości dopełnia doskonały soundtrack, potęgujący klimat wielkiej, pełnej niebezpieczeństw przygody.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,5 / 10 na podstawie 3983 głosów czytelników.

Gry podobne do Uncharted 3: Oszustwo Drake'a Remastered

Klasyfikacja PEGI Uncharted 3: Oszustwo Drake'a Remastered

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.
Trzeci raz z Nathanem - recenzja gry Uncharted 3: Oszustwo Drake'a
Trzeci raz z Nathanem - recenzja gry Uncharted 3: Oszustwo Drake'a

Recenzja 7 listopada 2011, 12:31

Twórcy mocno usprawnili za to walkę wręcz. Wydawałoby się, że jest to kwestia marginalna i ewentualnych poprawek nawet nie zauważymy, ale wprowadzone zmiany niesamowicie urozmaiciły sekwencje, w których dochodzi do starć na pięści. W trakcie kampanii często jesteśmy zmuszani do użycia takich środków perswazji, ale wcale nie poczytuję tego grze za minus. Jest to raczej ciekawe ubarwienie tradycyjnego rozprawiania się z oponentami. System walki w teorii wygląda bardzo prosto. Ciosy wyprowadzamy kwadratem, a trójkątem aktywujemy kontry (musimy wcisnąć przycisk w momencie, gdy jesteśmy atakowani). Do tego dochodzi jeszcze kółko odpowiedzialne za chwyty i wyrywanie się z rąk bandytów i to by było w zasadzie wszystko. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że poszczególne bijatyki opisuje świetna animacja postaci, całość wygląda widowiskowo, a przeciwników możemy dodatkowo obijać różnymi elementami otoczenia, to walka naprawdę zyskuje na atrakcyjności. Dochodziło do tego, że wielokrotnie sam wolałem pokonać w ten sposób danego adwersarza, zamiast używać do tego celu broni palnej.

PS3
PS4