Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 maja 2008, 12:52

Infogrames przejmuje pełną kontrolę nad Atari Inc.

Na początku marca informowaliśmy o tym, że firma Infogrames chciałaby całkowicie przejąć kontrolę nad Atari Inc., który jak do tej pory, pomimo posiadania większości akcji przez francuski koncern – 51.4%, był autonomicznym oddziałem wydawniczym na terenie Ameryki Północnej. Jak się okazuje, właśnie doszło do porozumienia.

Na początku marca informowaliśmy o tym, że firma Infogrames chciałaby całkowicie przejąć kontrolę nad Atari Inc., który jak do tej pory był autonomicznym oddziałem wydawniczym na terenie Ameryki Północnej. Jak się okazuje, właśnie doszło do porozumienia.

Koncern Infogrames Entertainment S.A. stanie się właścicielem Atari Inc. za kwotę jedenastu milionów dolarów. Transakcja powinna zakończyć się w okolicach trzeciego kwartału tego roku. Do tego czasu Infogrames udzieli amerykańskiemu oddziałowi pożyczki w wysokości dwudziestu milionów dolarów, które posłużą jako fundusz operacyjny w okresie poprzedzającym pełne połączenie. „To wydarzenie o kluczowym znaczeniu strategicznym, które przyniesie zyski wszystkim akcjonariuszom. Wierzę również, że transakcja będzie korzystna dla całej Grupy” – oświadczył prezes Infogrames, pan David Gardner.

Atari Inc. to legendarna firma założona w 1972 przez Nolana Bushnella i Teda Dabneya, dwóch panów, bez których gry video być może nie byłyby tym, czym są dzisiaj. To tutaj narodził się sukces Ponga, choć aby być wiernym prawdzie należy dodać, że pomysł na tego typu program jest jeszcze starszy – aż o czternaście lat – i pochodzi od amerykańskiego fizyka, Williama Higinbothama, który w 1958 roku zaprojektował grę Tennis for Two, w którą znudzeni pracownicy i goście elektrowni atomowej mogli zagrać na oscyloskopie. Francuski Infogrames właścicielem Atari stał się w 2000 roku, wraz z zakupionym wówczas koncernem Hasbro. Jednak po prawie trzydziestu latach bytności na rynku, wielu wzlotach i jeszcze większej ilości upadków, kiedy to firma przechodziła z rąk do rąk, kilkukrotnie zmieniając profil swojej działalności, Atari Inc. znalazła się w opłakanym stanie. Nie lepiej ma się również Infogrames, na ratunek któremu rzucił się nawet sam Phil Harrison, przez większość graczy kojarzony zapewne z marką Sony PlayStation. W ubiegłym roku bowiem Francuzi musieli zwolnić sporą część dyrektorów, a także o 20% zredukować zatrudnienie w firmie. W roku fiskalnym 2006-2007 Atari informowało o stratach rzędu siedemdziesięciu milionów dolarów. Czynione obecnie kroki mają za zadanie wzmocnienie statusu firmy, czego miejmy nadzieję, pierwszym zwiastunem będzie właśnie dzisiejsza informacja oraz znakomita sprzedaż mającej ukazać się 20 czerwca gry Alone in the Dark.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.