Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 10 kwietnia 2007, 16:05

autor: Vercetti

Electronic Arts na zakupach

Przed kilkoma tygodniami informowaliśmy Was o azjatyckich poczynaniach koncernu Electronic Arts, który wydał ponad 100 mln dolarów na akcje firmy Neowiz. Okazuje się, że był to dopiero początek dalekowschodnich inwestycji największego wydawcy gier na naszym globie. W sieci zaczęły pojawiać się doniesienia na temat kroków, jakie gigant elektronicznej rozrywki zamierza podjąć względem chińskiej

Przed kilkoma tygodniami informowaliśmy Was o azjatyckich poczynaniach koncernu Electronic Arts, który wydał ponad 100 mln dolarów na akcje firmy Neowiz. Okazuje się, że był to dopiero początek dalekowschodnich inwestycji największego wydawcy gier na naszym globie. W sieci zaczęły pojawiać się doniesienia na temat kroków, jakie gigant elektronicznej rozrywki zamierza podjąć względem chińskiej korporacji The9.

Analitycy są przekonani, że wkrótce EA zakupi 19% udziałów we wspomnianym przedsiębiorstwie, wydając na akcje blisko 200 mln USD. Jeżeli dojdzie do podpisania umowy, to „Elektronicy” automatycznie zyskają partnera, który w najludniejszym państwie świata zajmie się obsługą ich programu FIFA Online, a także – w nieodległej przyszłości – wprowadzi na chiński rynek grę MMO Warhammer Online: Age of Reckoning, będącą poważną konkurencją dla superpopularnego World of Warcraft.

Pomimo tego, że – jak twierdzi Jeff Brown, przedstawiciel EA - do porozumienia jeszcze oficjalnie nie doszło, eksperci z uwagą śledzą wieści napływające z siedziby amerykańskiego koncernu. Współpraca z The9 może mieć bowiem dla niego znaczenie strategiczne, gdyż chińska firma pełni obecnie rolę sieciowego operatora zarówno WoW-a, jak i nie mniej znanego Guild Wars. Zawarcie z nią umowy może więc nieco osłabić jej relacje z takimi przedsiębiorstwami jak Vivendi Games (właściciel Blizzarda, twórcy World of Warcraft) oraz Ncsoft (wydawca GW)czyli głównymi rywalami Electronic Arts w segmencie MMO, a to najprawdopodobniej znacznie ułatwi azjatycką ekspansję giganta z USA.