Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 29 czerwca 2009, 12:00

autor: Maciej Śliwiński

E-Sport: Liga Cybersport reanimowana, Polacy na Mistrzostwach Europy w CS 1.6

Najważniejszym wydarzeniem ostatniego tygodnia w świecie sportów elektronicznych były bezsprzecznie olbrzymie zmiany, jakie zaszły w największej polskiej organizacji prowadzącej rozgrywki dla graczy, Lidze Cybersport. Poza tym, Reprezentacja Polski w Counter Strike 1.6 zapewniła sobie praktycznie udział w finałach Mistrzostw Europy.

Najważniejszym wydarzeniem ostatniego tygodnia w świecie sportów elektronicznych były bezsprzecznie olbrzymie zmiany, jakie zaszły w największej polskiej organizacji prowadzącej rozgrywki dla graczy, Lidze Cybersport. Poza tym, Reprezentacja Polski w Counter Strike 1.6 zapewniła sobie praktycznie udział w finałach Mistrzostw Europy.

Liga Cybersport jest od pięciu lat jednym z najważniejszych graczy na rynku esportowych imprez w Polsce. Dwudniowe finały, które przez ostatnie lata odbywały się pod koniec roku w Warszawie, przyciągały zawsze kilkuset graczy z całego kraju i były świetnym zwieńczeniem kilkumiesięcznego sezonu ligowego. Z tym większym niepokojem społeczność graczy obserwowała problemy, z jakimi od początku tego roku borykała się Liga Cybersport. W pierwszych miesiącach organizacja rozstała się z firmą Komputronik, która od kilku lat dostarczała kilkaset komputerów potrzebnych do przeprowadzenia rozgrywek LAN, a w ubiegłym miesiącu zakończona została współpraca z Heyah, sponsorem tytularnym całego przedsięwzięcia. Cześć esportowych mediów zaczęła wróżyć olbrzymie problemy z przeprowadzeniem tegorocznego finału. Wydarzenia ostatniego tygodnia uspokoiły chyba wszystkich.

E-Sport: Liga Cybersport reanimowana, Polacy na Mistrzostwach Europy w CS 1.6 - ilustracja #1

Na specjalnie zwołanej w Warszawie konferencji prasowej władze ligi ogłosiły nowych sponsorów, nowe projekty oraz kilka innych bardzo ważnych wiadomości. Najważniejszą informacją było podpisanie umowy sponsorskiej z konkurentem Heyah, marką 36i6 należącą do sieci Polkomtel. Dodatkowo partnerami Ligi Cybersport zostały Microsoft Polska, który na finały dostarczy między innymi konsole Xbox 360, oraz sieć sklepów komputerowych Reactor, dzięki której rozwiązano problem potrzebnych, popularnych blaszaków. Cybersport razem z siecią 36i6 przygotowały również zupełnie nową platformę przeznaczoną do rywalizacji graczy, którzy na co dzień grają amatorsko. Cyberarena 36i6, bo tak nazywa się ten projekt, jest przeznaczona do zabawy z przyjaciółmi w często nieco mniej popularne tytuły. Stworzono system pucharów, małych lig oraz drabinek turniejowych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejszą informacją dla graczy oczywiście jest to, że za udział we wszystkich prowadzonych na tej platformie rozgrywkach, przewidziane są nagrody. Zainteresowanych udziałem w tym przedsięwzięciu odsyłamy pod ten adres.

Poza otwarciem nowych projektów, poinformowano również o sporych zmianach dotyczących samego wielkiego finału. Przede wszystkim pierwszy raz w historii Cybersportu, finały tej ligi nie odbędą się w Warszawie. Władze LC uznały, że koncepcja przeprowadzania wielkiego turnieju w stolicy się wyczerpała, a tegoroczne decydujące zmagania przeniesione zostaną do Łodzi, na teren tamtejszych Międzynarodowych Targów. Co więcej wydłużono czas trwania samego finału. Zamiast sobotnio-niedzielnych zmagań, otrzymamy trzydniowe rozgrywki, zaczynające się już w piątek. Zapowiedziano również zorganizowanie w Polsce międzynarodowego turnieju. Szczegóły tego wydarzenia są jednak owiane tajemnicą – do publicznej wiadomości zostaną podane w ciągu nadchodzących tygodni.

E-Sport: Liga Cybersport reanimowana, Polacy na Mistrzostwach Europy w CS 1.6 - ilustracja #2

Tymczasem na międzynarodowej arenie zmagań w Counter Strike 1.6 – Mistrzostwach Europy organizowanych przez ligę ESL, reprezentacja naszego kraju zapewniła sobie już praktycznie udział w wielkim finale, który zostanie rozegrany w Kolonii podczas targów gamescon. Nasza drużyna narodowa w ostatnim tygodniu odniosła kolejne, trzecie zwycięstwo w grupowych rozgrywkach, tym razem pokonując Francję w stosunku 2:1. Dzięki temu zwycięstwu Polacy umocnili się na pierwszym miejscu w grupie i już tylko jakiś kataklizm może spowodować, że jedna z najlepszych w Europie reprezentacji narodowych nie wyjedzie w sierpniu do Niemiec.

Na koniec nieco mniej przyjemna informacja. Kilka esportowych serwisów w ostatnim tygodniu przedstawiło historię gracza o nicku Turbo, który w krótkim czasie wyłudził od kolegów z drużyny blisko 2 tysiące złotych, po czym zniknął. Oszukani przez gracza są jego koledzy z drużyny, którzy przesłali mu blisko 400 zł na opłacenie serwera do gry w Americas Army, oraz koleżanka z klanu, która uwierzyła, że oszust jest w stanie załatwić jej laptopa za 1400 zł. Właśnie taką kwotę przelała na konto nieuczciwego gracza w październiku ubiegłego roku i do tej pory nie otrzymała ani zwrotu pieniędzy, ani obiecanego komputera. Jest to chyba pierwszy tego typu przypadek w Polsce, gdzie doszło do przestępstwa wśród społeczności graczy komputerowych. Szerzej prowadzoną przez policję sprawę opisał serwis fragout.pl, artykuł możecie przeczytać pod tym adresem.