Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

2. tekstowe

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 2. Gry o tematyce tekstowe ułożone według popularności.

PC
PC Windows29
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 5
Sony PlayStation 42
Sony PlayStation 3
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita1
Xbox
Microsoft Xbox Series X
Microsoft XBOX ONE2
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox
Mobile
Android20 Apple iOS23
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch6
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
WIĘCEJ
MNIEJ
Akcji1
Zręcznościowe
Bijatyki
RPG4 Strategiczne2 Przygodowe28
Sportowe
Wyścigi
Symulacje1
Logiczne
Towarzyskie
Space Rangers: Quest
Space Rangers: Quest

Przygodowe 31 sierpnia 2016

Opracowana przez firmę SNK tekstowa gra przygodowa w klimatach science fiction, luźno nawiązująca do poprzednich odsłon zapoczątkowanego w 2002 roku cyklu Space Rangers. Fabuła koncentruje się na tajemniczym zagrożeniu, zdolnym do unicestwienia wszystkich organizmów żywych w galaktyce. Gracz wciela się w rolę pilota statku kosmicznego, którego zadaniem jest odkrycie pochodzenia niebezpieczeństwa i ostateczne uporanie się z nim. Podczas zabawy podróżujemy po różnych zakątkach galaktyki, wykonując kolejne zadania fabularne. Mechanika zabawy w Space Rangers: Quest nie odbiega od schematów gatunku: jak na grę tekstową przystało, wszystkie wydarzenia, dialogi, a nawet bitwy przedstawione zostały w formie narracji tekstowej, a gracz wybiera jedną z dostępnych akcji lub kwestii dialogowych, wpływając w ten sposób na rozwój fabuły. W przeciwieństwie do typowych paragrafówek, całość okraszona została atrakcyjną oprawą graficzną.

PCANDiOS

When Silence Fell
When Silence Fell

Przygodowe 17 stycznia 2019

When Silence Fell to epizodyczna interaktywna opowieść osadzona w trakcie wojny trzydziestoletniej (XVII wiek), wyprodukowana przez studio Inkborne Tales. Przy pomocy dziennika gracz poznaje i kształtuje losy kobiety imieniem Sophie, która stara się przetrwać trudne czasy. W zależności od podjętych decyzji, jej historia toczy się różnymi torami.

ANDiOS

Simulacra
Simulacra

Przygodowe 26 października 2017

Oryginalna gra przygodowa, w której naszym zadaniem jest odszukanie właścicielki znalezionego telefonu. Musimy zbierać informacje, prowadząc rozmowy z jej znajomymi, sprawdzając zawartość plików przechowywanych w urządzeniu, a czasem również naprawiając uszkodzone dane.

PCANDiOS

STAY
STAY

Przygodowe 16 maja 2018

Hybryda przygodówki i gry tekstowej, w której pomagamy dotkniętemu amnezją Quinnowi – mężczyzna najwyraźniej padł ofiarą porwania, a naszym zadaniem jest umożliwienie mu ucieczki z pułapki, w której się znalazł. W trakcie zabawy w STAY prowadzimy rozmowy z Quinnem, sugerując mu wykonanie konkretnych czynności; bezpośrednią kontrolę nad bohaterem przejmujemy jedynie w trakcie rozwiązywania zagadek.

PCPS4XONESwitchPSV

Bury Me, My Love
Bury Me, My Love

Przygodowe 25 października 2017

Głównymi bohaterami Bury Me, My Love są Majd oraz Nour – małżeństwo pochodzące z jednego ze zniszczonych w bombardowaniach syryjskich miast. Rozgrywka opiera się na podejmowaniu decyzji w toku czytania i wysyłania wiadomości tekstowych oraz obrazów.

PCSwitchANDiOS

Choices: Stories You Play
Choices: Stories You Play

Przygodowe 22 czerwca 2016

Prosta tekstowa przygodówka od studia Pixelberry (firma została założona przez byłych pracowników koncernu Electronic Arts), znanego z High School Story oraz Hollywood U. W grze Choices: Stories You Play poznajemy rozmaite historie. W jednym przypadku walczymy o utracony tron, w kolejnym bawimy się w detektywa starającego się złapać mordercę, a w następnym trafiamy do szkoły, w której nastolatkowie nawiązują przyjaźnie na całe życie, a co poniektórzy szukają miłości. Rozgrywka polega na czytaniu tekstów wypowiadanych przez bohaterów i podejmowaniu decyzji – czasami musimy np. wybrać jedno z pytań, innym razem wskazać osobę, która poprowadzi dalszą część rozmowy. Nasze poczynania mają wpływ na dalszy przebieg opowiadanej historii. Produkcja dostępna jest za darmo, ale występują w niej mikropłatności (free-to-play). Za pieniądze kupujemy diamenty umożliwiające dokonywanie niektórych wyborów. Dodatkowo do zabawy w poszczególnych epizodach wymagane są specjalne klucze.

ANDiOS

Antioch: Scarlet Bay
Antioch: Scarlet Bay

Przygodowe prace wstrzymane

Stworzona z myślą o rozgrywce kooperacyjnej tekstowa przygodówka detektywistyczna autorstwa francuskiego studia Mi-Clos. Fabuła gry osadzona została w roku 1983 w tytułowym, fikcyjnym mieście Antioch, otoczonym przez morze oraz góry. Podczas zabawy śledzimy losy dwóch detektywów, prowadzących wyjątkowo skomplikowane śledztwo, a cała akcja toczy się w niewielkim świecie o otwartej strukturze, gdzie poza wątkiem głównym spotykamy także masę spraw pobocznych. Mechanika zabawy nawiązuje do klasycznych paragrafówek, a podczas gry towarzyszy nam głównie tekst, wzbogacony licznymi grafikami oraz animacjami. Cechą charakterystyczną tytułu jest jednak fakt, że całość nastawiona jest na rozgrywkę kooperacyjną, gdzie każdy z graczy kontroluje postać jednego z detektywów, których wzajemne interakcje, podejmowane decyzje oraz współpraca podczas przesłuchań kształtują przebieg historii i wpływają na ostateczny rezultat dochodzenia.

ANDiOS

Sorcery! 2
Sorcery! 2

Przygodowe 7 listopada 2013

Kontynuacja oryginalnej gry przygodowo-fabularnej studia inkle, stanowiącej adaptację popularnej paragrafówki Steve’a Jacksona i Johna Blanche’a. Fabuła Sorcery! 2 stanowi kontynuację wydarzeń ukazanych w poprzedniczce i przenosi nas do miasta przestępców Khare, gdzie właśnie trwa Festiwal Złodziei. Zadaniem graczy jest poznanie tajemnic miasta, obalenie rządzącej nim rady i powstrzymanie zbliżającej się wrogiej inwazji. Zabawę możemy zaś rozpocząć zupełnie nowym bohaterem lub zaimportować naszą postać z jedynki. Podczas gry eksplorujemy kolejne lokacje i rozmawiamy z napotkanymi postaciami, podejmując szereg decyzji wpływających na dalszy rozwój akcji. Co ciekawe, w zależności od naszych osobistych odczuć, mieszkańcy miasta niekoniecznie muszą zasługiwać na ocalenie, a ich dalsze losy leżą w znacznej mierze w naszych rękach. W grze nie zabrakło oczywiście znanego z pierwowzoru systemu rozwoju postaci oraz nietypowego modelu walki, dopasowującego dostępne akcje do naszego stylu gry.

PCANDiOS

Sorcery! 4: The Crown of Kings
Sorcery! 4: The Crown of Kings

Przygodowe 22 września 2016

Czwarta (i według zapewnień twórców ostatnia) część ciepło przyjętego cyklu gier fabularno-przygodowych studia inkle, bazujących na popularnej paragrafówce Sorcery! z 1983 roku. Podobnie jak trzy poprzednie produkcje z serii, tytuł oferuje nam zupełnie nową historię fabularną, a znajomość poprzednich odsłon nie jest konieczna do zabawy. Ponownie mamy też możliwość rozpoczęcia przygody całkiem nową postacią, lub zaimportowania bohatera z wcześniejszych części cyklu. Pod względem mechaniki Sorcery! 4 korzysta ze znanych już rozwiązań, koncentrując się na eksploracji lokacji oraz czytaniu, dzięki któremu możemy poznać bliżej naszych bohaterów i otaczający ich świat. Akcja gry rozwija się jednak w sposób nieliniowy i jest w znacznej mierze zależna od całego szeregu podejmowanych przez gracza decyzji. Rozgrywkę uzupełnia zaś tradycyjnie system rozwoju postaci oraz zrealizowana w dość oryginalny sposób zręcznościowa walka z przeciwnikami.

PCANDiOS

DEVICE 6
DEVICE 6

Przygodowe 17 października 2013

DEVICE 6 to wydana na system iOS nietypowa przygodówka studia Simogo, w której tekstowa narracja na ekranie nie tylko opisuje wydarzenia, ale także samo wizualne ułożenie liter i zdań na ekranie reprezentuje mapę eksplorowanego świata. Zabawa polega głównie na odnajdywaniu dróg do celu za pomocą tej nietypowej metody nawigacji oraz rozwiązywaniu zagadek logicznych.

iOS

The Martian: Bring Him Home
The Martian: Bring Him Home

Przygodowe 1 października 2015

Tekstowa przygodówka science fiction oparta na licencji filmu Marsjanin w reżyserii Ridleya Scotta. The Martian: Bring Him Home zostało wydane na urządzenia mobilne jako pozycja typu premium. Podobnie jak w filmie, główną misją jest udzielenie pomocy astronaucie uwięzionemu samotnie na powierzchni Marsa. Gracz wciela się w specjalistę NASA, który wspiera Marka Watneya przydatnymi wskazówkami oraz dba o jego stan emocjonalny. W praktyce rozgrywka polega na prowadzeniu konwersacji z „Marsjaninem” i wybieraniu odpowiednich opcji dialogowych. Nasze odpowiedzi w znaczący sposób wpływają na dalszy rozwój fabuły, doprowadzając ją ostatecznie do jednego z kilku alternatywnych zakończeń. The Martian: Bring Him Home ma też pewne walory edukacyjne – przed udzieleniem pomocy musimy często zaznajomić się z naukowymi sposobami na radzenie sobie w takich sytuacjach, gdyż błędna porada może kosztować astronautę życie. W wykonaniu zadania pomagają nam systemy monitorujące sytuację na Marsie oraz stan zdrowia rozbitka.

ANDiOS

Alt-Frequencies
Alt-Frequencies

Przygodowe 15 maja 2019

Unikalna przygodowa gra tekstowa, w której wysłuchujemy fragmentów audycji radiowych, starając się wyłowić z nich informacje na temat przeprowadzanych przez rząd eksperymentów z pętlami czasowymi. Alt-Frequencies powstało we współpracy niezależnego studia Accidental Queens z ARTE France.

PCANDiOS