Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweiOSPCAND
Okładka Sorcery! 4: The Crown of Kings (iOS)
OkładkaSorcery! 4: The Crown of Kings (iOS)

Sorcery! 4: The Crown of Kings

Czwarta (i według zapewnień twórców ostatnia) część ciepło przyjętego cyklu gier fabularno-przygodowych studia inkle, bazujących na popularnej paragrafówce Sorcery! z 1983 roku.

Przygodowe | fantasy | paragrafowe | tekstowe

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Sorcery! 4: The Crown of Kings Premiera

22wrz2016

PC AND iOS

producent: inkle Ltd wydawca: inkle Ltd Strona oficjalna

Gry podobne do Sorcery! 4: The Crown of Kings

The Banner Saga

80 Days

Galaxy of Pen & Paper

Sorcery! 4 na platformę AND, PC i iOS to kolejna część popularnej wśród miłośników gier paragrafowych serii gier wideo od studia inkle, znanego także z przygodówki 80 Days. Tytuł jest adaptacją słynnego Sorcery! z 1983 roku, stworzonego przez Steve’a Jacksona i rysownika Johna Blanche’a. W odróżnieniu od poprzednich części, czwórka została wydana od razu na urządzenia mobilne i komputery osobiste. Wcześniejsze odsłony cyklu najpierw ukazywały się na smartfonach i tabletach, a dopiero po jakiś czasie (w przypadku jedynki po prawie trzech latach) trafiały na PC-ty. Według zapewnień deweloperów, Sorcery! 4 jest ostatnią odsłoną serii.

Mechanika

Sorcery! 4 zostało zaprojektowane w ten sposób, by znajomość poprzednich odsłon nie była konieczna do czerpania radości z obcowania z czwórką. Oczywiście gracze mogą zaimportować wykorzystywane wcześniej postacie, ale równie dobrze mogą zacząć przygodę z tą serią od czwartej części.

Rozgrywka w Sorcery! 4 na platformę AND, PC i iOS, podobnie jak w poprzedniczkach, opiera się głównie na eksplorowaniu lokacji i czytaniu. W ten sposób gracze poznają bohaterów przygody i otaczający ich świat. Zabawa nie jest jednak liniowa i zmienia się w zależności od podejmowanych przez nas decyzji. Gameplay uzupełniany jest przez system rozwoju postaci oraz zręcznościową walkę.

Minirecenzja Sorcery! 4: The Crown of Kings – gra paragrafowa na 10

PLUSY:
 1. uniwersalna gra – nie trzeba znać poprzednich odsłon, by świetnie się bawić;
 2. mnóstwo wyborów zachęca do powtarzania przygody;
 3. całkiem rozbudowana walka.
MINUSY:
 1. dla fanów serii może być nieco odtwórcza.

Gry paragrafowe to niszowe produkcje, o których istnieniu w dzisiejszych czasach wiedzą właściwie tylko zapaleńcy. Serii Sorcery! udało się jednak zdobyć całkiem spory rozgłos i jest to chyba najpopularniejsza tego typu marka na urządzeniach mobilnych. Czwarta część, zatytułowana Sorcery! 4: The Crown of Kings jest zwieńczeniem poprzednich dokonań studia inkle i zdecydowanie jest to gra godna uwagi.

Co takiego fajnego jest w Sorcery! 4: The Crown of Kings? Przede wszystkim jest to produkcja uniwersalna. Jej największym atutem jest zamknięta fabuła, więc jeżeli ominęliście poprzednie odsłony cyklu, to nic nie szkodzi, gdyż i tak weźmiecie udział w fantastycznej przygodzie opowiadającej o dzielnym śmiałku, który musi odzyskać skradzioną przez złego maga koronę. Z kolei jeżeli zaliczyliście wszystkie poprzednie historie, to momentalnie poczujecie się jak w domu.

Rozgrywka, co zresztą nie dziwi, nie różni się w sumie niczym od poprzedniczek. Wraz z naszym podopiecznym podążamy przez kolejne lokacje, czytamy tonę tekstu, a co jakiś czas dokonujemy wyborów, które wpływają na dalszy przebieg zabawy oraz czasami powodują śmierć herosa. Na szczęście nietrafioną decyzję można zmienić cofając się w czasie i wybierając alternatywną wersję wydarzeń. Do tego dochodzi także turowa walka, w której wykorzystujemy rozmaite napoje i przedmioty oraz energię zużywaną na ataki i obronę. Trzeba więc wybierać, czy zadać silny cios i wystawić się na baty, czy może słabszy, ale oszczędzający energię na późniejsze tury itd.

Krótko pisząc, w Sorcery! 4: The Crown of Kings jest co robić, jest co czytać, jest z kim walczyć, więc gra się nie nudzi. Mnóstwo wyborów sprawia dodatkowo, że do zabawy chce się podchodzić wielokrotnie, by poznawać wszystkie sekrety i efekty naszych działań. Jest to więc bardzo, ale to bardzo dobra produkcja nie tylko dla fanów paragrafówek.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Sorcery! 4: The Crown of Kings: 12+

Sorcery! 4: The Crown of Kings Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Pentium 4 1.4 GHz
 • 1 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD
 • 500 MB HDD
 • Windows Vista
 • Zalecane:
 • Intel Pentium 4 1.4 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD
 • 500 MB HDD
 • Windows Vista
PC
AND
iOS