Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Tekstowe

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce tekstowe ułożone według popularności.

PC
PC Windows23
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 41
Sony PlayStation 3
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita1
Xbox
Microsoft XBOX ONE1
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox
Mobile
Android17Apple iOS19
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch2
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Więcej
Mniej
Akcji1
Zręcznościowe
Bijatyki
RPG4 Strategiczne1 Przygodowe23
Sportowe
Wyścigi
Symulacje1
Logiczne
Towarzyskie
MMO
The Executioner
The Executioner

RPG 25 września 2019

Brutalna hybryda tekstowej gry przygodowej i RPG. W The Executioner gracz wciela się w kata zajmującego się na co dzień torturowaniem i zabijaniem ludzi, ale usiłującego równocześnie zachować swoje zdrowie psychiczne. Za produkcję odpowiada rosyjskie studio Lesser Evil Games.

PC

Wanderlust Travel Stories
Wanderlust Travel Stories

Przygodowe 26 września 2019

Narracyjna gra przygodowa utrzymana w konwencji interaktywnego dziennika podróży. W Wanderlust Travel Stories deweloperzy z polskiego studia Different Tales opowiadają historie podróżników, których losy kształtowane są przez nasze decyzje.

PCiOS

Nanotale: Typing Chronicles
Nanotale: Typing Chronicles

Przygodowe 2020 (wczesny dostęp od 23 października 2019)

Ideowy następca Epistory: Typing Chronicles - przygodowa gra akcji w realiach fantasy, w której wszelkie interakcje odbywają się poprzez wpisywanie na klawiaturze słów podanych na ekranie. W Nanotale: Typing Chronicles gracze trafiają do umierającego świata. Główna bohaterka gry – archiwistka Rosalina – przemierza odległe zakątki tej krainy, odkrywając jej tajemnice.

PC

Simulacra 2
Simulacra 2

Przygodowe październik 2019

Kontynuacja gry przygodowej z 2017 roku. Simulacra 2 stawia przed graczem zadanie rozwiązania zagadki kryminalnej przy użyciu aplikacji i plików (zdjęć, filmów, wiadomości etc.) znalezionych w pamięci wirtualnego smartfona. Za opracowanie gry odpowiadają autorzy pierwszej części, czyli deweloperzy z niezależnego studia Kaigan Games.

PCANDiOS

Nighthawks
Nighthawks

RPG 2020

Nighthawks to tekstowe RPG, w którym wcielamy się w młodego wampira próbującego przeżyć w świecie, gdzie ludzkość poznała prawdę o istnieniu krwiopijców. Gra kładzie duży nacisk na fabułę, oferując nieliniową przygodę oraz zmuszając nas do podejmowania trudnych wyborów.

PC

Epistory: Typing Chronicles
Epistory: Typing Chronicles

Przygodowe 30 marca 2016

Przygodowa gra akcji wzbogacona o elementy zaczerpnięte z gatunku metroidvania. Gracze wcielają się w rolę muzy — zadaniem głównej bohaterki jest odnalezienie inspiracji dla pisarki, która poprosiła ją o pomoc w napisaniu nowej książki. W tym celu protagonistka przemierza fantastyczny, baśniowy świat, stawia czoła rozmaitym niebezpieczeństwom, a także rozwiązuje różnorodne zagadki środowiskowe. Elementem, jaki wyróżnia Epistory: Typing Chronicles na tle innych produkcji, jest mechanika oparta w całości na wpisywaniu na klawiaturze konkretnych słów. W ten sposób walczymy z napotkanymi po drodze przeciwnikami, rzucamy oparte na żywiołach zaklęcia, czy też wchodzimy w interakcję ze światem gry. Proces ten wymaga od gracza umiejętności szybkiego, a najlepiej bezwzrokowego pisania na klawiaturze. Gra została wydana w wielu wersjach językowych (w tym po polsku), a zróżnicowane poziomy trudności dostosowują stopień skomplikowania poszczególnych fraz oraz wytrzymałość przeciwników. Całości dopełnia przyjemna dla oka oprawa graficzna — modele postaci, przeciwników, a także elementy otoczenia sprawiają wrażenie stworzonych z papieru. Rozgrywce towarzyszy również oryginalny, baśniowy soundtrack.

PC

Vampire: The Masquerade - We Eat Blood
Vampire: The Masquerade - We Eat Blood

Przygodowe 16 lutego 2017

Przygotowana przez ekipę White Wolf Entertainment narracyjna przygodówka, bazująca na popularnej, stołowej grze fabularnej, znanej w Polsce pod nazwą Wampir: Maskarada. Akcja tytułu toczy się w alternatywnej wersji naszej rzeczywistości, określanej mianem Świata Mroku, gdzie oprócz ludzi w tajemnicy funkcjonuje także wiele nadnaturalnych istot. Gra obsadza nas w roli młodego wampira, który dopiero zaczyna odczuwać coraz silniejszy głód i z przerażeniem dostrzegać zmiany zachodzące w swoim ciele. Z pomocą gracza, rzucony w nową rzeczywistość bohater musi samodzielnie odkryć prawdę o otaczającym go nadnaturalnym świecie. Rozgrywka w Vampire the Masquerade: We Eat Blood koncentruje się śledzeniu fabuły i podejmowaniu decyzji wpływających na jej dalszy bieg. Nietypowe rozwiązanie stanowi jednak fakt, że interfejs gry udaje system operacyjny współczesnego smartfona, za którego pomocą odkrywamy nowe wątki czy porozumiewamy się z innymi postaciami.

PCANDiOS

Sorcery! 3
Sorcery! 3

RPG 22 kwietnia 2015

Trzecia odsłona utrzymanej w realiach fantasy paragrafowej gry RPG, zapoczątkowanej w 2013 roku przez studio inkle Ltd. Fabuła Sorcery! 3 łączy się z dwoma poprzednimi częściami serii, ale jej znajomość nie jest wymagana do zabawy. Tym razem przenosimy się bowiem w zupełnie nowe rejony niegościnnej krainy Kakhabad, gdzie w jednym z miast ukryty został znany z jedynki potężny artefakt o nazwie Korona Królów. Naszym zadaniem będzie oczywiście jego odzyskanie, a misję tą znacząco utrudni obecność na szlaku pięciu wężowych lordów, którzy nie spoczną dopóki nie odeślą nas w zaświaty. Pod względem mechaniki produkcja nie odbiega w znacznym stopniu od poprzednich części serii, oferując znacznie bardziej interaktywne podejście do paragrafówek, niż większość produkcji z tego gatunku. Prócz toczenia walk i nieustannego podejmowania wyborów, w trakcie gry możemy prowadzić obszerne rozmowy i eksplorować wnętrza budynków. Całość okraszona została zaś oryginalną, atrakcyjną oprawą wizualną.

PCANDiOS

Zarya-1
Zarya-1

Przygodowe 24 kwietnia 2017

Tekstowa przygodówka utrzymana w konwencji horroru science fiction. Gracze kierują poczynaniami czwórki astronautów wysłanych na Księżyc w celu zbadania źródła niepokojącego sygnału, który dotarł do Ziemi w 2021 roku. W trakcie zabawy zapoznajemy się z tekstowymi wiadomościami przesyłanymi przez naszych podopiecznych (od czasu do czasu wzbogaconymi o grafiki stylizowane na fotografie) i podejmujemy decyzje, które prowadzą nas do jednego z kilku zakończeń.

PCANDiOS

Hypnospace Outlaw
Hypnospace Outlaw

Symulacje 12 marca 2019

Hypnospace Outlaw to niekonwencjonalna produkcja od niezależnego studia Tendershoot, osadzona w alternatywnej wersji lat 90. XX wieku. Gracz wciela się w strażnika internetowej symulacji – Hypnospace. Jego zadaniem jest rozpatrywanie zgłoszeń dotyczących różnego rodzaju nadużyć popełnianych w sieci.

PC

Choices: Stories You Play
Choices: Stories You Play

Przygodowe 22 czerwca 2016

Prosta tekstowa przygodówka od studia Pixelberry (firma została założona przez byłych pracowników koncernu Electronic Arts), znanego z High School Story oraz Hollywood U. W grze Choices: Stories You Play poznajemy rozmaite historie. W jednym przypadku walczymy o utracony tron, w kolejnym bawimy się w detektywa starającego się złapać mordercę, a w następnym trafiamy do szkoły, w której nastolatkowie nawiązują przyjaźnie na całe życie, a co poniektórzy szukają miłości. Rozgrywka polega na czytaniu tekstów wypowiadanych przez bohaterów i podejmowaniu decyzji – czasami musimy np. wybrać jedno z pytań, innym razem wskazać osobę, która poprowadzi dalszą część rozmowy. Nasze poczynania mają wpływ na dalszy przebieg opowiadanej historii. Produkcja dostępna jest za darmo, ale występują w niej mikropłatności (free-to-play). Za pieniądze kupujemy diamenty umożliwiające dokonywanie niektórych wyborów. Dodatkowo do zabawy w poszczególnych epizodach wymagane są specjalne klucze.

ANDiOS

Emily is Away
Emily is Away

Przygodowe 20 listopada 2015

Opracowana przez niezależnego twórcę Kyle’a Seeleya nostalgiczna gra przygodowo-tekstowa, nawiązująca do początków boomu internetowego oraz wczesnych komunikatorów, pozwalających na nawiązywanie wirtualnych kontaktów. Celem zabawy jest rozwijanie internetowej znajomości ze studentką imieniem Emily, a całość rozgrywki sprowadza się do wpisywania komend i wybierania kolejnych sekwencji dialogowych z poziomu interfejsu przypominającego klasyczne komunikatory pokroju AOL Instant Messengera. Fabuła gry obejmuje pięć lat z życia wirtualnych bohaterów i może rozwijać się nieliniowo, w zależności od sposobu prowadzenia przez nas konwersacji, co stanowi motywację do jej wielokrotnego przechodzenia i próbowania różnych wariantów rozmowy. Emily is Away nawiązuje także do historii komputerów za pomocą oszczędnej i dość kanciastej oprawy graficznej oraz braku jakiejkolwiek warstwy dźwiękowej.

PC

The Textorcist: The Story of Ray Bibbia
The Textorcist: The Story of Ray Bibbia

Akcji 14 lutego 2019

Strzelanka 2D typu bullet hell, w której wcielamy się w egzorcystę walczącego z demonami o kontrolę nad Rzymem. Cechą charakterystyczną gry The Textorcist jest sterowanie – wchodzenie w interakcje oraz wyprowadzanie ataków odbywa się poprzez wpisywanie konkretnych wyrazów.

PC

Simulacra
Simulacra

Przygodowe 26 października 2017

Oryginalna gra przygodowa, w której naszym zadaniem jest odszukanie właścicielki znalezionego telefonu. Musimy zbierać informacje, prowadząc rozmowy z jej znajomymi, sprawdzając zawartość plików przechowywanych w urządzeniu, a czasem również naprawiając uszkodzone dane.

PCANDiOS

Star Trek (1981)
Star Trek (1981)

Strategiczne 30 listopada 1981

Strategiczna gra tekstowa, w której zadaniem gracza jest pokonanie w wyznaczonym czasie określonej ilości klingońskich statków i zapobieżenie ich atakowi na centrum dowodzenia Federacji. Jest to jedna z pierwszych gier wydanych na komputerach osobistych IBM PC.

PC

Antioch: Scarlet Bay
Antioch: Scarlet Bay

Przygodowe 2020

Stworzona z myślą o rozgrywce kooperacyjnej tekstowa przygodówka detektywistyczna autorstwa francuskiego studia Mi-Clos. Fabuła gry osadzona została w roku 1983 w tytułowym, fikcyjnym mieście Antioch, otoczonym przez morze oraz góry. Podczas zabawy śledzimy losy dwóch detektywów, prowadzących wyjątkowo skomplikowane śledztwo, a cała akcja toczy się w niewielkim świecie o otwartej strukturze, gdzie poza wątkiem głównym spotykamy także masę spraw pobocznych. Mechanika zabawy nawiązuje do klasycznych paragrafówek, a podczas gry towarzyszy nam głównie tekst, wzbogacony licznymi grafikami oraz animacjami. Cechą charakterystyczną tytułu jest jednak fakt, że całość nastawiona jest na rozgrywkę kooperacyjną, gdzie każdy z graczy kontroluje postać jednego z detektywów, których wzajemne interakcje, podejmowane decyzje oraz współpraca podczas przesłuchań kształtują przebieg historii i wpływają na ostateczny rezultat dochodzenia.

ANDiOS

Attentat 1942
Attentat 1942

Przygodowe 31 października 2017

Tekstowa przygodówka wzbogacona elementami gry logicznej, której akcja została osadzona w czasach II wojny światowej, na terenie okupowanej przez nazistów Czechosłowacji. Dziadek głównego bohatera padł ofiarą masowego aresztowania dokonanego przez Gestapo po udanym zamachu na niemieckiego oficera Reinharda Heydricha. Zadaniem protagonisty jest odnalezienie zaginionego i poznanie prawdy na temat tego, jaki związek z owymi wydarzeniami miał jego krewny. Rozgrywka w Attentat 1942 polega na rozmowach z naocznymi świadkami i pozyskiwaniu przydatnych informacji oraz na rozwiązywaniu dość skomplikowanych zagadek logicznych. Poszczególne wydarzenia prezentowane są w formie komiksowych kadrów, przeplatających się z rzadkimi historycznymi nagraniami oraz scenami z udziałem aktorów. Tytuł łączy zatem w spójną całość kilka technik narracyjnych, a jego dodatkowym atutem są dialogi napisane w konsultacji z profesjonalnymi historykami.

PC

Lifeline: Whiteout
Lifeline: Whiteout

Przygodowe 24 maja 2016

Kolejna odsłona cyklu mobilnych gier przygodowych autorstwa studia 3 Minute Games. Fabuła Lifeline: Whiteout obraca się wokół mężczyzny imieniem V. Adams, który budzi się pewnego dnia w odległym zakątku Ziemi, w samym środku szalejącej burzy śnieżnej, nie pamiętając, jak się tam znalazł. Zdaje sobie sprawę, że sam nie ma absolutnie żadnych szans na przetrwanie, na szczęście w sukurs przychodzi mu specjalny system wiadomości tekstowych, za pomocą którego może kontaktować się z graczem. Naszym zadaniem jest więc udzielanie bohaterowi rozmaitych porad i wparcia, aby był w stanie przeżyć zamieć i odnaleźć drogę powrotną do cywilizacji. Przy okazji pomagamy mu również odkryć prawdę o jego przeszłości oraz wydarzeniach, które doprowadziły go do obecnej sytuacji. Podobnie jak wcześniejsze odsłony cyklu, gra stanowi rodzaj paragrafówki, w której musimy odpowiadać na otrzymywane wiadomości, wybierając jedną z kilku alternatywnych kwestii, wpływających na poczynania bohatera i dalszy rozwój fabuły.

ANDiOS

The Wizard's Castle
The Wizard's Castle

RPG 31 grudnia 1981

Jedna z pierwszych gier wydanych na komputery PC z systemem MS DOS. Tytuł jest prostym tekstowym RPG, w którym wcielając się w postać poszukiwacza przygód, wkraczamy do zamku pewnego czarnoksiężnika w poszukiwaniu skarbów i potężnego artefaktu.

PC

Sorcery! 4: The Crown of Kings
Sorcery! 4: The Crown of Kings

Przygodowe 22 września 2016

Czwarta (i według zapewnień twórców ostatnia) część ciepło przyjętego cyklu gier fabularno-przygodowych studia inkle, bazujących na popularnej paragrafówce Sorcery! z 1983 roku. Podobnie jak trzy poprzednie produkcje z serii, tytuł oferuje nam zupełnie nową historię fabularną, a znajomość poprzednich odsłon nie jest konieczna do zabawy. Ponownie mamy też możliwość rozpoczęcia przygody całkiem nową postacią, lub zaimportowania bohatera z wcześniejszych części cyklu. Pod względem mechaniki Sorcery! 4 korzysta ze znanych już rozwiązań, koncentrując się na eksploracji lokacji oraz czytaniu, dzięki któremu możemy poznać bliżej naszych bohaterów i otaczający ich świat. Akcja gry rozwija się jednak w sposób nieliniowy i jest w znacznej mierze zależna od całego szeregu podejmowanych przez gracza decyzji. Rozgrywkę uzupełnia zaś tradycyjnie system rozwoju postaci oraz zrealizowana w dość oryginalny sposób zręcznościowa walka z przeciwnikami.

PCANDiOS

Bury Me, My Love
Bury Me, My Love

Przygodowe 25 października 2017

Głównymi bohaterami Bury Me, My Love są Majd oraz Nour – małżeństwo pochodzące z jednego ze zniszczonych w bombardowaniach syryjskich miast. Rozgrywka opiera się na podejmowaniu decyzji w toku czytania i wysyłania wiadomości tekstowych oraz obrazów.

PCSwitchANDiOS

Out There: Chronicles
Out There: Chronicles

Przygodowe 7 lipca 2016

Mobilna przygodówka stworzona przez francuskie studio Mi-Clos. Pod względem fabularnym Out There: Chronicles jest powiązane ze strategią eksploracyjną Out There, choć jest to raczej tytuł poboczny, a nie pełnoprawna kontynuacja. Ponownie przenosimy się do odległej galaktyki, zamieszkanej przez liczne obce rasy, a głównym bohaterem jest samotny ludzki astronauta. Out There: Chronicles rozszerza wiedzę graczy o tym uniwersum, wyjaśniając m.in. kto stworzył tak zwane Arki. W odróżnieniu od poprzednika, Out There: Chronicles jest przygodówką z podgatunku gry paragrafowej. Zabawa polega więc głównie na czytaniu opisów wydarzeń, którym towarzyszą grafiki i animacje, a także wybieraniu między kilkoma różnymi reakcjami na rozgrywające się wydarzenia. Podjęte w ten sposób decyzje kierują fabułę na odmienne tory. Do tego dodano niewielkie elementy RPG i strategii, w ramach których podczas rozgrywki musimy rozwijać statystyki bohatera oraz zarządzać surowcami jego statku. Out There: Chronicles charakteryzuje ładna, rysunkowa grafika 2D.

ANDiOS

When Silence Fell
When Silence Fell

Przygodowe 17 stycznia 2019

When Silence Fell to epizodyczna interaktywna opowieść osadzona w trakcie wojny trzydziestoletniej (XVII wiek), wyprodukowana przez studio Inkborne Tales. Przy pomocy dziennika gracz poznaje i kształtuje losy kobiety imieniem Sophie, która stara się przetrwać trudne czasy. W zależności od podjętych decyzji, jej historia toczy się różnymi torami.

ANDiOS

Space Rangers: Quest
Space Rangers: Quest

Przygodowe 31 sierpnia 2016

Opracowana przez firmę SNK tekstowa gra przygodowa w klimatach science fiction, luźno nawiązująca do poprzednich odsłon zapoczątkowanego w 2002 roku cyklu Space Rangers. Fabuła koncentruje się na tajemniczym zagrożeniu, zdolnym do unicestwienia wszystkich organizmów żywych w galaktyce. Gracz wciela się w rolę pilota statku kosmicznego, którego zadaniem jest odkrycie pochodzenia niebezpieczeństwa i ostateczne uporanie się z nim. Podczas zabawy podróżujemy po różnych zakątkach galaktyki, wykonując kolejne zadania fabularne. Mechanika zabawy w Space Rangers: Quest nie odbiega od schematów gatunku: jak na grę tekstową przystało, wszystkie wydarzenia, dialogi, a nawet bitwy przedstawione zostały w formie narracji tekstowej, a gracz wybiera jedną z dostępnych akcji lub kwestii dialogowych, wpływając w ten sposób na rozwój fabuły. W przeciwieństwie do typowych paragrafówek, całość okraszona została atrakcyjną oprawą graficzną.

PCANDiOS