Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweSwitchPC
Okładka Epistory: Typing Chronicles (PC)
OkładkaEpistory: Typing Chronicles (PC)

Epistory: Typing Chronicles

Przygodowa gra akcji wzbogacona o elementy zaczerpnięte z gatunku metroidvania. Gracze wcielają się w rolę muzy — zadaniem głównej bohaterki jest odnalezienie inspiracji dla pisarki, która poprosiła ją o pomoc w napisaniu nowej książki.

Przygodowe | fantasy | widok izometryczny | elementy RPG | indie | tekstowe | przygodowe gry akcji | Game Pass | EA Play

Epistory: Typing Chronicles Premiera

30mar2016

PC

2lip2021

Switch

Epistory: Typing Chronicles jest dziełem studia Fishing Cactus – zespołu mającego na swoim koncie między innymi Shifting World. Mamy do czynienia z przygodową grą akcji, w której gracze zwiedzają baśniowy świat, pełen rozmaitych niebezpieczeństw do zwalczenia i zagadek do rozwiązania. Cechą wyróżniającą ten tytuł na tle konkurencji jest nietypowa mechanika, oparta na wpisywaniu na klawiaturze konkretnych słów.

Fabuła

Fabuła Epistory: Typing Chronicles koncentruje się wokół muzy, młodej dziewczyny, przemierzającej kolorową, baśniową krainę. Bohaterka została poproszona przez pewną pisarkę o inspirację do nowej książki – w ten sposób trafiła do fikcyjnego, baśniowego świata. Otoczenie, początkowo będące jedynie pustą kartką, z czasem (i z postępami gracza) wypełnia się roślinnością, żywymi, niebezpiecznymi istotami i tajemniczymi miejscami pełnymi różnorodnych zagadek.

Mechanika

Akcja prezentowana jest w rzucie izometrycznym, a produkcja na pierwszy rzut oka prezentuje się niczym typowa przygodowa gra akcji z elementami action RPG. Gracz zwiedza tu baśniowy, kolorowy świat, w tym pełne niebezpieczeństw podziemia i fantastyczne budowle, a po drodze napotyka niebezpieczne istoty, którym musi stawić czoła. Do dyspozycji bohaterki oddano cztery, oparte na żywiołach, zaklęcia. Te okazują się przydatne nie tylko w starciach z oponentami. Podobnie jak ma to miejsce w grach z gatunku metroidvania, odblokowują one również nowe, niedostępne wcześniej miejsca.

Najbardziej interesującym elementem tego tytułu jest mechanika rozgrywki. W przeciwieństwie do innych gier tego typu, kontrola nad bohaterką odbywa się wyłącznie przy pomocy klawiatury. Do poruszania postacią służą przyciski E, F, J oraz I (do wyboru jest również tradycyjny WSAD), z kolei cała reszta aktywności wykonywana jest poprzez wpisywanie konkretnych wyrazów. W ten sposób nie tylko walczymy z napotkanymi po drodze przeciwnikami, lecz także rozwiązujemy zagadki środowiskowe oraz wchodzimy w inne interakcję ze światem gry. Potrzebne w określonej chwili słowa wyświetlają się na ekranie, toteż całość wymaga od gracza zdolności szybkiego, najlepiej bezwzrokowego pisania na klawiaturze.

W grze dostępnych jest kilka poziomów trudności – mają one przełożenie na długość i stopień skomplikowania słów, a także wytrzymałość przeciwników. Ponadto, produkcja doczekała się polskiej, kinowej wersji językowej, co stanowi znaczne ułatwienie dla graczy nie dość biegłych w literowaniu angielskich wyrazów.

Kwestie techniczne

Epistory: Typing Chronicles charakteryzuje się kolorową, uproszczoną oprawą graficzną. Zarówno elementy otoczenia, jak i postacie oraz potwory sprawiają wrażenie wykonanych z papieru, co daje przyjemny dla oka efekt. Na potrzeby gry skomponowano oryginalny, baśniowy soundtrack.

Ostatnia modyfikacja 22 sierpnia 2016

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8 / 10 na podstawie 48 głosów czytelników.

Epistory: Typing Chronicles cena w dniu premiery: 49,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Epistory: Typing Chronicles

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
PC
Switch