Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweANDPCXONESwitchPS4iOS
Okładka Figment (AND)

Figment

Utrzymana w surrealistycznym klimacie przygodowa gra akcji studia Bedtime Digital Games. Akcja Figment osadzona została w świecie będącym wizją podświadomości pewnego 40-letniego mężczyzny.

Przygodowe | widok izometryczny | indie | eksperymentalne/artystyczne | surrealizm | przygodowe gry akcji

Okładka Figment (AND)

data premiery gry:

22wrz2017

PC

28cze2018

Switch

14maj2019

PS4

28lis2019

iOS

14sty2021

AND

2022

XONE

Figment to dzieło studia Bedtime Digital Games, reprezentujące gatunek przygodowych gier akcji. Produkcja osadzona została w świecie mającym obrazować ludzką podświadomość. W nękanej przez różnej maści koszmary krainie gracz wciela się w niepozorne stworzonko imieniem Dusty. Z pomocą swej przyjaciółki Rusty stara się ono przepędzić zło i przywrócić znękanemu umysłowi stan równowagi. Gra, podobnie jak poprzednia produkcja studia, Back to Bed, wyróżnia się surrealistyczną oprawą graficzną.

Fabuła

Akcja Figment została osadzona w świecie będącym wizją podświadomości 40-letniego mężczyzny. Jego spokojny dotychczas umysł został nawiedzony przez koszmary, będące symbolem codziennych lęków i obaw. Strach przed bólem, samotnością, chorobą czy śmiercią przyjmuje w tej osobliwej krainie postać groteskowych stworków wprowadzających chaos i nieszczęście. Do walki ze złem i niepokojem staje dwoje przyjaciół. Stanowiący niegdyś emanację odwagi Dusty, uzbrojony w drewniany miecz misiowaty protagonista, oraz jego uosabiająca optymizm, przypominająca ptaka przyjaciółka Rusty mają za zadanie przegonić strachy i przywrócić harmonię w świecie ludzkiej podświadomości.

Mechanika

Figment reprezentuje gatunek przygodowych gier akcji. Ukazana w rzucie izometrycznym rozgrywka sprowadza się przede wszystkim do pokonywania kolejnych pełnych pułapek lokacji oraz walk z przeciwnikami. Na życie pary bohaterów czyhają mordercze rośliny, walące się elementy otoczenia czy podstępne pająki. W grze nie zabrakło też bossów. Twórcy zdecydowali się tutaj na zastosowanie ciekawej mechaniki. Silniejsi przeciwnicy nie są bowiem wcale skorzy do starcia, a raczej tchórzliwie uciekają przed bohaterem; dopiero zapędzeni w kozi róg podejmują walkę. Pojedynki z nimi wymagają odpowiedniego podejścia, znalezienia słabych punktów oraz wykorzystania ich na swoją korzyść. Co ciekawe, wrogowie zwracają się do naszych bohaterów wierszem, rymując o tak przygnębiających rzeczach jak spróchniałe zęby czy choroby.

Świat przedstawiony w Figment wypełniony jest dźwiękami i muzyką. Ilustruje ona nasze poczynania, dostosowując się do wydarzeń na ekranie; ponadto liczne elementy otoczenia przypominają instrumenty – chociażby most będący tak naprawdę miechem akordeonu. Również umieszczone w grze zagadki logiczne w dużej mierze opierają się na zabawie dźwiękami bądź odpowiednim wykorzystaniu muzycznych elementów otoczenia. Owe łamigłówki spełniają dość istotną rolę, stanowiąc obok walk i eksploracji jeden z głównych elementów produkcji.

Kwestie techniczne

Figment charakteryzuje się kolorową, ręcznie rysowaną grafiką, przywodzącą na myśl dzieła malarzy surrealistów takich jak choćby Salvador Dali. Zawieszone w powietrzu lokacje, balon będący latającym jabłkiem czy nawiązująca do koszmarów sennych lokacja wypełniona zębami trzonowymi tworzą niepowtarzalny, odrealniony klimat całej produkcji.Wyróżnia on w dużej mierze Figment spośród innych gier action adventure.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Wymagania wiekowe Figment

12+

Wymagania sprzętowe Figment

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-4670T 2.3 GHz/AMD FX-8370E 3.3 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 1.5 GB GeForce GTX 480/Radeon R7 265 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 7/8/10
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-2500 3.3 GHz/AMD FX-6120 3.6 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 Ti/Radeon HD 5850 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 10
World War Z i dwie inne gry za darmo w Epic Games Store [Aktualizacja]
World War Z i dwie inne gry za darmo w Epic Games Store [Aktualizacja]

wiadomość26 marca 2020

Dziś platforma Epic Games Store udostępniła za darmo kolejne trzy produkcje. Do 2 kwietnia gracze mogą dodać do swojej kolekcji przygodową grę akcji Figment, kooperacyjne World War Z oraz strzelankę Tormentor X Punisher.

Wieści ze świata (Steam, Civilization VI, Respawn Entertainment, Figment, Śródziemie: Cień Wojny) 6/12/2017
Wieści ze świata (Steam, Civilization VI, Respawn Entertainment, Figment, Śródziemie: Cień Wojny) 6/12/2017

wiadomość6 grudnia 2017

Dziś piszemy o promocji na Steam z okazji 100. rocznicy niepodległości Finlandii, Korei w Civilization VI: Rise and Fall, oficjalnym zakupie Respawn Entertainment przez Electronic Arts, demie przygodówki Figment i arenach online w Śródziemie: Cień Wojny. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

PC
PS4
XONE
Switch
iOS
AND