Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Star Trek (1981) (PC)

Star Trek (1981) PC

Strategiczna gra tekstowa, w której zadaniem gracza jest pokonanie w wyznaczonym czasie określonej ilości klingońskich statków i zapobieżenie ich atakowi na centrum dowodzenia Federacji. Jest to jedna z pierwszych gier wydanych na komputerach osobistych IBM PC.

Strategiczne | science fiction | turowe | Star Trek | tekstowe

PC Windows
Okładka Star Trek (1981) (PC)

producent: David H. Ahl

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

30listopada1981

Star Trek to jedna z pierwszych gier komputerowych rozgrywających się w uniwersum kultowego serialu science-fiction i jednocześnie jedna z pierwszych gier dostępnych na komputery osobiste IBM PC. Pierwotna wersja tytułu pojawiła się jeszcze w 1971 roku na komputerach SDS Sigma 7 i stworzona została w języku BASIC przez niejakiego Mike’a Mayfielda. Wersja dla systemu DOS była jedną z wielu adaptacji oryginalnej produkcji i rozpowszechniano ją na zasadach Freeware / Public Domain.

Akcja gry osadzona jest w roku 2127. Gracz wciela się w rolę kapitana USS Enterprise, a jego zadaniem jest zniszczenie w wyznaczonym czasie określonej ilości statków Klingonów i zapobieżenie ich atakowi na centrum dowodzenia Federacji. Rozgrywka toczy się w losowo generowanej galaktyce, złożonej z 64 sektorów. Elementem losowym jest także czas misji, liczba wrogów do zniszczenia oraz ilość baz, w których możemy uzupełniać zapasy. Po zakończeniu misji efektywność gracza oceniana jest w zależności od tego, jakich uszkodzeń doznał dowodzony przez niego statek.

Star Trek jest tekstową grą strategiczną, w której rola gracza ogranicza się do wydawania komend załodze Enterprise. Podczas każdej tury mamy do dyspozycji 15 komend. Przemieszczając się pomiędzy kolejnymi sektorami galaktyki, namierzamy przeciwników, korzystając ze specjalnych skanerów bliskiego i dalekiego zasięgu. Po namierzeniu wroga przystępujemy do ataku za pomocą słabszych działek fazowych, bądź mocniejszych lecz wymagających większej precyzji strzału torped. Nasz statek wyposażony jest także w specjalne osłony, które ulegają uszkodzeniom w wyniku ataków wroga. W razie konieczności naprawy lub uzupełnienia paliwa, możemy jednak odwiedzić jedną z kilku baz w obrębie galaktyki.

W 1982 roku gra doczekała się ulepszonej edycji o nazwie Super Star Trek, która następnie była dołączana do zestawów komputerowych IBM PC z systemem DOS 1.0. Produkcja była jeszcze wielokrotnie odświeżana m.in. na OS/2 (1997), komputerach Macintosh oraz pecetach z Linuxem i Windows (2014).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 5 / 10 na podstawie 74 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Star Trek (1981)

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Star Trek (1981)

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • 8086/8088
  • DOS 1.0