Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

10. eksperymentalne/artystyczne

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 10. Najpopularniejsze gry o tematyce eksperymentalne/artystyczne.

PC
PC Windows382 WWW1
PlayStation
Sony PlayStation 541 Sony PlayStation 4179 Sony PlayStation 320 Sony PlayStation 24 Sony PlayStation 11
PlayStation Portable
PlayStation Vita20
Xbox
Microsoft Xbox Series X/S42 Microsoft XBOX ONE134 Microsoft Xbox 3605
Microsoft Xbox
Mobile
Android101 Apple iOS140 Windows Phone6
Nintendo
Nintendo Switch163 Nintendo Wii1
Nintendo DS
Nintendo Wii U4 Nintendo 3DS3
Game Boy Advance
Nintendo GameCube1
WIĘCEJ
MNIEJ

Wyszukaj gatunek/tematykę gry ?

Przeszukaj Encyklopedię po gatunkach i tagach. Każda gra ma jeden główny gatunek: Akcji, Bijatyki, Logiczne, Przygodowe, RPG, Sportowe, Strategiczne, Symulacje, Towarzyskie, Wyścigi, Zręcznościowe. Możesz wyszukać wiele tagów oraz wybrać gry na konkretne plaftormy i szeregować wyniki według ocen lub daty wydania.

Wybrane:

eksperymentalne/artystyczne
Rez
Rez

Zręcznościowe 7 stycznia 2002

Rez to gra jedyna w swoim rodzaju. Oryginalna strzelanina, z grafika wektorowa; starowanie podobne jak w Panzer Dragon, ale cala reszta zupełnie inna.

PS2

7 Billion Humans
7 Billion Humans

Logiczne 23 sierpnia 2018

Kolejna gra studia Tomorrow Corporation, znanego m.in. z Little Inferno. Jest to następca wydanego w 2015 roku Human Resource Machine. Zabawa polega na programowaniu ludzi wykonujących rozmaite zadania.

PCSwitch

Behind the Frame: The Finest Scenery
Behind the Frame: The Finest Scenery

Przygodowe 25 sierpnia 2021

Przygodówka, w której wcielamy się w artystkę pracującą nad dziełem swojego życia. W Behind the Frame: The Finest Scenery zajmujemy się głównie malowaniem obrazów, w przerwach oddając się codziennym czynnościom. Z czasem dowiadujemy się jednak coraz więcej o bohaterce, przez co opowieść stopniowo zyskuje drugie dno.

PCPS4SwitchANDiOS

Moonray
Moonray

RPG 2024

Moonray to artystyczne RPG akcji z gatunku soulslike w surrealistycznym świecie science fiction. Jako czempion uwięzionej bogini ruszamy do walki z potężnym kultem w ramach gry TPP od niezależnego studia Element 115.

PCPS5XSX

Figment 2: Creed Valley
Figment 2: Creed Valley

Przygodowe grudzień 2022

Figment: Creed Valley to druga część serii surrealistycznych przygodówek akcji, opracowana przez studio Bedtime Digital Games. W grze staramy się przywrócić równowagę w ogarniętym chaosem Umyśle – świecie będącym projekcją podświadomości pewnego 40-latka.

PCSwitch

Everything
Everything

Symulacje 21 marca 2017

Generator światów, którym gracz może się przyglądać z różnych perspektyw, opracowany przez niezależnego dewelopera Davida O’Reilly’ego.

PCPS4Switch

Umurangi Generation
Umurangi Generation

Przygodowe 19 maja 2020

Umurangi Generation to fotograficzna gra niezależna z cyberpunkową metropolią i wielkim kryzysem w tle. Eksplorujemy wielkie miasto i robimy zdjęcia, które możemy swobodne edytować przy pomocy licznych narzędzi.

PCXONESwitch

Goodbye Volcano High
Goodbye Volcano High

Przygodowe grudzień 2022

Goodbye Volcano High jest grą przygodową, w której gracz wciela się w Fanga – niebinarnego, antropomorficznego dinozaura, który właśnie kończy szkołę średnią. Produkcja została opracowana przez studio KO_OP.

PCPS5PS4

Naiad
Naiad

Przygodowe 6 października 2022

Spokojna gra eksploracyjna, w której jako tytułowa nimfa płyniemy przez długą rzekę oraz pomagamy zwierzętom w nawigacji i omijaniu przeszkód. Naiad zwraca uwagę za sprawą pełnej żywych barw oprawy graficznej.

PCPS5PS4Switch

Where the Heart Leads
Where the Heart Leads

Przygodowe 13 lipca 2021

Where the Heart Leads to narracyjna gra przygodowa opowiadająca historię pewnej rodziny, która musi poradzić sobie w trudnej sytuacji. Za produkcję odpowiada studio Armature, wcześniej zajmujące się głównie tworzeniem konwersji.

PCPS4

Transference
Transference

Przygodowe 18 września 2018

Gra przygodowa utrzymana w konwencji thrillera psychologicznego, opracowana przez zespół FunHouse (dywizję studia Ubisoft Montreal) we współpracy z firmą SpectreVision. Tytuł pojawił się na kilku platformach, aczkolwiek tylko wersje na pecety i PlayStation 4 wykorzystują gogle wirtualnej rzeczywistości i dedykowane kontrolery ruchowe. W Transference podejmujemy się rozwikłania zagadki skrywanej przez pewną rodzinę, której członkowie zmagają się z rozmaitymi obsesjami.

PCPS4XONE

Walden, a game
Walden, a game

Przygodowe 4 lipca 2017

Nietypowa gra przygodowa z elementami survivalu stworzona przez zespół Game Innovation Lab na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. W Walden, a game wcielamy się w amerykańskiego filozofa Henry’ego Davida Thoreau, starając się osiągnąć równowagę między czynnościami niezbędnymi do przetrwania a poszukiwaniami inspiracji.

PCPS4XONE

Small Radios Big Televisions
Small Radios Big Televisions

Przygodowe 8 listopada 2016

Stworzona przez niezależne, kanadyjskie studio Fire Face Corporation eksperymentalna gra logiczno-eksploracyjna, w której naszym celem jest odnalezienie trzydziestu kaset magnetofonowych, przenoszących nas do innych światów. Zostały one ukryte w opuszczonych, industrialnych budynkach, które obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby, podobnie jak w typowych platformówkach 2.5D.

PCPS4

Shape of the World
Shape of the World

Przygodowe 5 czerwca 2018

Eksperymentalna, pierwszoosobowa gra przygodowa autorstwa niezależnego, kanadyjskiego studia Hollow Tree Games. Shape of the World nie ma klasycznej warstwy fabularnej, a jego głównym celem jest wykreowanie pewnego rodzaju doświadczenia wizualnego. Podczas rozgrywki wcielamy się w postać bezimiennego wędrowca, który, przemierzając otaczający go świat, wprowadza w nim rozmaite zmiany.

PCPS5PS4XONESwitch

Papo & Yo
Papo & Yo

Przygodowe 15 sierpnia 2012

Papo & Yo jest trójwymiarową grą przygodowo-logiczną, w której wcielamy się w nastoletniego mieszkańca południowoamerykańskich slumsów. Bohater wraz ze swoim wiernym robotem próbuje znaleźć sposób na to, by wyrwać najlepszego przyjaciela od zgubnego nałogu.

PCPS3

Lost in Harmony: Kaito's Adventure
Lost in Harmony: Kaito's Adventure

Zręcznościowe 21 stycznia 2016

Nietypowe połączenie autorunnera z dość rzadkim gatunkiem narracyjnej gry muzycznej, opracowane przez studio Digixart Entertainment pod wodzą byłego pracownika Ubisoftu i twórcy Valiant Hearts, Yoana Fanise. Akcja Lost in Harmony: Kaito’s Adventure osadzona została w bliżej nieokreślonym, futurystycznym świecie, który protagonista gry – młody chłopak imieniem Kaito – przemierza na deskorolce, w towarzystwie uczepionej u jego pleców przyjaciółki Ayi.

PCSwitchANDiOS

Equilinox
Equilinox

Symulacje 23 listopada 2018

Sandboksowa gra symulacyjna, w której przejmujemy kontrolę nad całym ekosystemem. Naszym zadaniem jest zapewnienie jak najlepszych warunków bytowych zwierzętom i roślinom, co daje nam punkty pozwalające na zakup i rozwój kolejnych gatunków.

PC

Future Unfolding
Future Unfolding

Akcji 15 marca 2017

Gra eksploracyjna stworzona przez niezależne studio Spaces of Play. Gracz trafia do onirycznego świata, który zwiedza w skórze bezimiennego, odzianego w niebieską kurtkę bohatera. Rozgrywka koncentruje się na eksploracji kolorowej, fantastycznej krainy, zamieszkanej przez rozmaite gatunki zwierząt – choć niektóre można wykorzystać na przykład w charakterze wierzchowca, inne potrafią być agresywne.

PCPS4

The Old City: Leviathan
The Old City: Leviathan

Przygodowe 3 grudnia 2014

Niezależna gra przygodowa, kładąca nacisk na eksplorację i miarowe odkrywanie fabuły. W dziele amerykańskiego studia PostMod trafiamy do opuszczonego miasta i stajemy przed zadaniem odkrycia przyczyn jego wyludnienia. W trakcie wyprawy poszukujemy odpowiedzi na pytania natury filozoficznej dotyczące człowieka oraz dokonywanych przez niego wyborów.

PC

Sayonara Wild Hearts
Sayonara Wild Hearts

Zręcznościowe 19 września 2019

Sayonara Wild Hearts to dynamiczna gra zręcznościowa, w której przywracamy równowagę światu poprzez udział w różnej maści wyścigach w onirycznym świecie. Za grę odpowiada niewielkie studio Simogo mieszczące się w Szwecji.

PCPS4XONESwitchiOS

Mountain
Mountain

Symulacje 1 lipca 2014

Trudna do jednoznacznego sklasyfikowania produkcja niezależna z pogranicza gry komputerowej i artystycznego eksperymentu. Zabawa ogranicza się do obserwowania wygenerowanej proceduralnie, wirtualnej góry i zachodzących na niej przemian. Gracze mogą jedynie zmieniać perspektywę widoku i korzystając z prostego wirtualnego pianina przyspieszać lub spowalniać bieg wydarzeń.

PCANDiOS

Lorelei and the Laser Eyes
Lorelei and the Laser Eyes

Przygodowe 2023

Utrzymana w surrealistycznej stylistyce gra przygodowa. W Lorelei and the Laser Eyes wcielamy się w kobietę, która przybywa do starego barokowego dworu, by znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania.

PCSwitch

Beyond Eyes
Beyond Eyes

Przygodowe 4 sierpnia 2015

Nietypowa gra przygodowa autorstwa niezależnego, holenderskiego studia tiger & squid. Bohaterką Beyond Eyes jest dziesięcioletnia dziewczynka imieniem Rae, która w dzieciństwie utraciła wzrok w wyniku wypadku przy odpalaniu fajerwerków. Od tego momentu spędza ona większość czasu w przydomowym ogrodzie, gdzie towarzyszy jej nieodłączna kotka Nani. Kiedy pewnego dnia zwierzę znika, Rae postanawia po raz pierwszy od dłuższego czasu opuścić dom, by odnaleźć swoją pupilkę.

PCPS4XONE

Salaam
Salaam

Zręcznościowe 2023

Gra typu endless runner, w której wcielamy się w uchodźcę wojennego uciekającego przed swoimi prześladowcami i innymi niebezpieczeństwami. Grę Salaam opracował Lual Mayen, a źródłem inspiracji dla autora były jego własne przeżycia.

ANDiOS