Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria WWE - seria gier

Seria sportowych bijatyk posiadająca licencję znanej amerykańskiej firmy zajmującej się promocją wrestlingu – WWE (World Wrestling Entertainment). Wykreowało ją studio Yuke's dzięki wsparciu koncernu wydawniczego THQ. Obecnie prawa do marki znajdują się w posiadaniu firmy Take-Two Interactive, a o jej rozwój dbają deweloperzy z Visual Concepts.

Cykl zapoczątkowała wydana w 2000 roku na PlayStation gra WWE SmackDown!, stanowiąca produkt powiązany z telewizyjnym formatem Smackdown!. Wraz z mającą premierę w 2002 roku odsłoną WWE Raw marka otwarła się również na inne platformy (wtedy było to PC oraz Xbox). Od 2004 roku nazewnictwo kolejnych części zmieniono na powiązane z terminem WWE Smackdown! vs Raw. Pod tym szyldem ukazało się siedem odsłon (ostatnia wydana w 2010 roku). W podobnym okresie powstało również kilka innych części, w większości ekskluzywnych dla różnych konsol. Kolejnego rebrandingu twórcy dokonali w 2011 roku, wraz z premierą WWE' 12. Pod tym szyldem seria funkcjonowała do chwili bankructwa koncernu THQ na początku 2013 roku. Prawa do marki wraz z licencją WWE wykupiła firma 2K Sports, należąca do koncernu Take-Two Interactive. Powierzyła ona dalszy rozwój cyklu, przemianowanego na WWE 2K, wewnętrznemu studiu Visual Concepts, znanemu m.in. z serii NBA 2K. Wraz z premierą WWE 2K20 do cyklu zawitała też kampania fabularna – w niniejszej odsłonie otrzymała ona nazwę 2K Showcase: The Women’s Evolution i skupiała się na dokonaniach Becky Lynch, Bayley, Charlotte Flair oraz Sashy Banks.

W czasie posiadania praw do marki przez 2K Games wydano 2 spin-offy: mobilną karciankę WWE SuperCard oraz WWE 2K Battlegrounds (wzbogacające formułę rozgrywki o specjalne moce zawodników). Nie zdobyły one jednak uznania graczy.

W grach z cyklu WWE 2K gracze mają okazję wcielić się w role profesjonalnych zapaśników i wziąć udział w widowiskowych pojedynkach na ringu. Lista dostępnych wrestlerów obejmuje zazwyczaj najpopularniejszych zawodników związanych z federacją WWE, a także legendy tego sportu. Poszczególne tytuły oferują najczęściej kilka wariantów zabawy, w tym tryb kariery, a także możliwość potyczek z udziałem żywych przeciwników. Wszystkie potyczki są komentowane na bieżąco dzięki szerokiej puli kwestii nagranych przez profesjonalnych komentatorów. Nierzadko pojawiają się także specjalne opcje rozgrywki, upamiętniające najważniejsze wydarzenia związane z historią wrestlingu.

WWE 2K jest zaliczana do najważniejszych marek w gatunku gier sportowych, której każda z odsłon spotyka się z dużym zainteresowaniem graczy. Wszystkie części cyklu łącznie sprzedały się w prawie 70 milionach egzemplarzy (stan na 2020 rok).

WWE 2K23
WWE 2K23

Sportowe 16 marca 2023

WWE 2K23 to kolejna odsłona popularnego wrestlingowego cyklu firmy 2K Games. Gra pozwala pokierować gwiazdami tego sportu, jak również sprawdzić się w roli manadżera. Wszystkim tym możemy bawić się samotnie lub w multiplayerze.

PCPS5XSXPS4XONE

WWE 2K22
WWE 2K22

Sportowe 11 marca 2022

WWE 2K22 to kolejna odsłona cyklu wrestlingowych gier sportowych za którą odpowiadają firmy Visual Concepts i 2K Sports. Daje nam możliwość brania udziału w walkach na ringu, a także wcielenia się w menadżera organizującego widowiska lub założyciela drużyny rywalizującej z nWo.

PCPS5XSXPS4XONE

WWE 2K Battlegrounds
WWE 2K Battlegrounds

Sportowe 18 września 2020

Zręcznościowy spin-off serii WWE 2K od studia Saber Interactive. W WWE 2K Battlegrounds bierzemy udział w pojedynkach zapaśników na ringu, a w trakcie starć korzystamy nie tylko z typowych ataków i chwytów, lecz także widowiskowych mocy specjalnych.

PCPS4XONESwitch

WWE 2K20
WWE 2K20

Sportowe 22 października 2019

WWE 2K20 to kolejna odsłona cyklu gier sportowych skupiających się na wrestlingu. W czasie zabawy gracze obejmują kontrolę nad zawodnikami występującymi w federacjach WWE oraz NXT i biorą udział w zmaganiach na ringu. Za wydanie tytułu odpowiada firma 2K Games.

PCPS4XONE

WWE 2K19
WWE 2K19

Sportowe 9 października 2018

WWE 2K19 to opracowana z myślą o pecetach gra wrestlingowa, bazująca na licencjach federacji WWE i NXT. Zabawa sprowadza się do zręcznościowych pojedynków z wykorzystaniem rozbudowanego systemu walki. Projekt oferuje bogaty wybór trybów rozgrywki, zarówno dla pojedynczego gracza, jak i multiplayer, pozwalających na rywalizowanie z innymi graczami.

PCPS4XONE

WWE 2K18
WWE 2K18

Sportowe 17 października 2017

Jedna z odsłon cyklu gier sportowych symulujących wrestling, corocznie wydawanych przez firmę 2K. W WWE 2K18 gracze przejmują kontrolę nad profesjonalnymi wrestlerami występującymi w federacjach WWE oraz NXT i biorą udział w zmaganiach na ringu. System walki doczekał się szeregu poprawek, z których najważniejszą jest poszerzony zakres ruchów wykonywanych przez zawodników. Starcia polegają nie tylko na wymianie ciosów – często przychodzi nam obalać przeciwnika, rzucać nim o matę, czy nawet wyrzucić poza ring, by kontynuować pojedynek bliżej publiczności lub za kulisami. Wśród dostępnych zawodników pojawiają się: Seth Rollings (widoczny na okładce gry), Chris Jericho, Andre The Giant, The Rock, John Cena czy choćby siostry Bella. WWE 2K18 oferuje liczne tryby rozgrywki dla jednego i wielu graczy. Najważniejszym z nich jest MyCareer, w którym prowadzimy wybranego wrestlera do sukcesów i sławy.

PCPS4XONESwitch

WWE 2K17
WWE 2K17

Sportowe 11 października 2016

Kolejna odsłona popularnej serii sportowej poświęconej wrestlingowi, będąca czwartą pełnoprawną częścią gry, stworzoną we współpracy studia Yuke’s i ekipy Visual Concepts, pod patronatem firmy 2K Games. WWE 2K17 stanowi rozwinięcie mechanizmów zastosowanych w poprzedniej odsłonie cyklu. Twórcy starali się jak najwierniej odwzorować zmagania prawdziwych wrestlerów, występujących w federacjach WWE oraz NXT. Wśród dostępnych w grze zawodników znalazły się zatem zarówno prawdziwe gwiazdy, jak i początkujący, ale dobrze rokujący zapaśnicy. Tradycyjnie nie zabrakło tu również kilku legend tego popularnego sportu, które kiedyś święciły triumfy na wrestlingowych arenach. W temacie mechaniki, deweloperzy zatroszczyli się o jeszcze bardziej realistyczny system walki, umożliwiający nie tylko zwykłe zadawanie ciosów, ale również obalanie przeciwnika, rzucanie nim o matę czy też wykorzystywanie podczas starć rozmaitych przedmiotów.

PCPS4XONEX360PS3

WWE 2K16
WWE 2K16

Sportowe 27 października 2015

Kolejna edycja zapoczątkowanej w roku 2000 grą WWF Smackdown! serii, poświęconej popularnemu – zwłaszcza za oceanem – wrestlingowi. Za powstanie gry, rozwijanej od 2012 roku pod egidą 2K Games odpowiada po raz kolejny studio Yuke’s, jednak w odróżnieniu od ubiegłorocznej odsłony cyklu, WWE 2K16 pojawiło się wyłącznie na konsolach. Tytuł oferuje największy jak dotąd wachlarz ponad 120 zawodników, wśród których znalazły się zarówno obecne (męskie i żeńskie) gwiazdy wrestlingu, jak i prawdziwe legendy tego sportu. Gra niesie ze sobą tradycyjnie spory zestaw nowości i poprawek, wśród których na wyróżnienie zasługuje przebudowany model sterowania, nowy system celowania ciosów w dowolną część ciała oraz nowe rodzaje rekwizytów, którymi możemy posiłkować się podczas walki. Oprócz tradycyjnego trybu MyCareer, w którym prowadzimy własnoręcznie wykreowanego zawodnika przez kolejne szczeble kariery, w grze powraca też tryb 2K Showcase, gdzie odtwarzamy najbardziej ikoniczne pojedynki w historii WWE.

PCPS4XONEX360PS3

WWE 2K
WWE 2K

Sportowe 16 kwietnia 2015

Opracowana we współpracy studia n-Space i zespołu Visual Concepts próba przeniesienia popularnej konsolowej serii wrestlingowej WWE 2K na ekrany urządzeń mobilnych. Pod względem zawartości, gra nie odbiega w sposób znaczący od tego, do czego przyzwyczaiły nas pełnoprawne odsłony cyklu, a podczas zabawy możemy wcielić się w całą plejadę autentycznych gwiazd wrestlingu, z których każda posiada swoją własną paletę unikalnych ataków i zagrań, a także charakterystyczne dla siebie wejście, podgrzewające atmosferę przed walką. Poza tradycyjnym trybem kariery oraz sieciową opcją multiplayer, do dyspozycji graczy oddano również tryb Create-a-Superstar, w którym kreujemy od podstaw własną gwiazdę ringu i prowadzimy ją przez kolejne szczeble zapaśniczej drogi na szczyt. W porównaniu z edycjami znanymi z pecetów i konsol stacjonarnych, WWE 2K różni się zaś przede wszystkim poziomem oprawy graficznej oraz uproszczonym modelem sterowania, dostosowanym do realiów mobilnych.

ANDiOS

WWE 2K15
WWE 2K15

Sportowe 28 października 2014

Kolejna z dorocznych edycji popularnej symulacji wrestlingu, zapoczątkowanej jeszcze w 2002 roku grą WWE Raw. Po upadku pierwotnego wydawcy, firmy THQ, prawa do marki przejął koncern Take Two, zaś nowa odsłona gry to efekt współpracy dotychczasowych twórców cyklu – ekipy Yuke’s z odpowiedzialnym za serię NBA 2K studiem Visual Concepts. WWE 2K15 łączy sprawdzone rozwiązania serii z nowoczesną, next-genową oprawą, oferując całkiem nowe tryby zabawy. W grze zmodyfikowano dotychczasowy system sterowania, poszerzając wachlarz ciosów i czyniąc je bardziej intuicyjnymi. Największe zmiany zaszły jednak w warstwie graficznej. Dzięki zastosowaniu nowej technologii motion-capture, większej szczegółowości zawodników, poprawionej grafice, animacji i efektom świetlnym oraz znacznie bogatszemu komentarzowi, nowa odsłona serii w godny sposób podkreśla debiut cyklu na konsolach ósmej generacji.

PCPS4XONEX360PS3

WWE SuperCard
WWE SuperCard

Sportowe 12 sierpnia 2014

Gra sportowo-karciana wyprodukowana na licencji federacji WWE. Podczas zabawy kolekcjonujemy karty z wrestlerami, które następnie wykorzystujemy do walki w rozmaitych trybach. Produkcja udostępniana jest za darmo w modelu biznesowym free-to-play.

ANDiOS

WWE 2K14
WWE 2K14

Sportowe 29 października 2013

WWE 2K14 to sportowa bijatyka wyprodukowana przez japońskie studio Yuke's z myślą o fanach wrestlingu. Gracze mogą wcielić się w ulubionych zapaśników federacji WWE (World Wrestling Entertainment) i wziąć udział w widowiskowych pojedynkach na ringu. Gra jest pierwszą odsłoną cyklu wydaną po przejęciu praw do marki przez koncern Take-Two Interactive.

X360PS3Wii

WWE '13
WWE '13

Sportowe 30 października 2012

WWE '13 to wyprodukowana przez studio deweloperskie Yuke's sportowa bijatyka na licencji World Wrestling Entertainment. Podobnie jak we wcześniejszych odsłonach cyklu, gracze kierują poczynaniami uczestników walk zapaśniczych (wrestling). Pojedynki ringowe wzorowane są na relacjach telewizyjnych, a wśród grywalnych postaci znaleźć można odpowiedniki wielu dawnych i obecnych sław tego sportu.

X360PS3Wii

WWE '12
WWE '12

Sportowe 22 listopada 2011

WWE '12 to czternasta odsłona cyklu symulacji wrestlingu, za której przygotowanie odpowiada ekipa deweloperska studia Yuke's. Gracze mogą wcielić się w swoich ulubionych zapaśników i stanąć do widowiskowych pojedynków wolnej amerykanki. W porównaniu do poprzednich części serii, twórcy zdecydowali się wprowadzić znaczące zmiany w oprawie wizualnej, w tym nowy system animacji "Predator Technology".

X360PS3Wii

WWE All Stars
WWE All Stars

Sportowe 29 marca 2011

Gra traktująca o zmaganiach na ringu w dyscyplinie zwanej wrestlingiem. Podejmuje ona luźno temat tego sportu i jest skierowana przede wszystkim do ludzi nastawionych na dobrą zabawę, nie zwracających zbyt dużej uwagi na odwzorowanie realizmu w tego typu produkcjach.

X360PS3PS2PSPWii3DS

WWE All Stars Fantasy Warfare
WWE All Stars Fantasy Warfare

Sportowe 7 lutego 2011

Przeznaczona dla użytkowników serwisu społecznościowego Facebook interaktywna animacja, pozwalająca stoczyć wirtualne pojedynki pomiędzy byłymi i obecnymi gwiazdami wrestlingu.

WWW

WWE SmackDown vs. Raw 2011
WWE SmackDown vs. Raw 2011

Sportowe 26 października 2010

Kolejna część popularnej serii podejmującej temat wrestlingu. Pozwala ona wcielić się w jednego z zawodników znanych z prawdziwych aren uczestnicząc w kolejnych walkach z innymi zawodnikami.

X360PS3PS2PSPWii

WWE SmackDown vs. Raw 2010
WWE SmackDown vs. Raw 2010

Sportowe 20 października 2009

WWE SmackDown vs. Raw 2010 to czwarta odsłona cyklu konsolowych symulacji wrestlingu, rozwijanego przez studio deweloperskie Yuke's. Gracz może wcielić się w ulubionych zapaśników federacji WWE, występujących w programach telewizyjnych SmackDown, RAW oraz ECW i toczyć widowiskowe pojedynki z takimi gwiazdami tego sportu jak John Cena, The Undertaker, Randy Orton, Edge czy Rey Misterio.

X360PS3PS2PSPWiiNDS

WWE Legends of WrestleMania
WWE Legends of WrestleMania

Sportowe 20 marca 2009

WWE Legends of WrestleMania to wyprodukowana przez studio Yuke's gra sportowa, adresowana głównie do fanów wrestlingu. Gracze mają okazję pokierować poczynaniami ponad 40 legendarnych zapaśników (jak The Rock, Hulk Hogan czy Andre the Giant) i stoczyć widowiskowe pojedynki na ringu. Twórcy przygotowali kilka wariantów zabawy, w tym tryb zmagań z żywym przeciwnikiem.

X360PS3

WWE SmackDown vs. Raw 2009
WWE SmackDown vs. Raw 2009

Sportowe 7 listopada 2008

WWE SmackDown vs. Raw 2009 to zaawansowana symulacja wrestlingu, wyprodukowana przez specjalizujące się w tego rodzaju grach studio deweloperskie Yuke's. Gracze mogą wcielić się w ulubionych zapaśników federacji WWE (m.in. The Undertaker, Mr. Kennedy, John Cena, Matt Hardy i Randy Orto) i stanąć do widowiskowych pojedynków. Nowością dla serii jest edytor Create-A-Finisher, pozwalający stworzyć własne kombinacje ciosów kończących walkę.

X360PS3PS2PSPWiiNDS

WWE SmackDown! vs. Raw 2008
WWE SmackDown! vs. Raw 2008

Sportowe 9 listopada 2007

WWE SmackDown! vs. Raw 2008 to kolejna odsłona popularnej serii gier, traktujących o wrestlingu. Niniejszy tytuł pozwala na wcielenie się w jednego z zawodników, znanych przede wszystkim z programów telewizyjnych WWE SmackDown! i WWE Raw. Użytkownikowi zaoferowano pięćdziesiąt znanych osobistości, jak chociażby The Undertaker, Kane, Triple H czy Bobby Lashley.

X360PS3PS2PSPWiiNDS

WWE SmackDown! vs. Raw 2007
WWE SmackDown! vs. Raw 2007

Sportowe 13 października 2006

WWE SmackDown! vs. Raw 2007 to kolejna odsłona popularnej serii gier, traktujących o wrestlingu. Niniejszy tytuł pozwala na wcielenie się w jednego z zawodników, znanych przede wszystkim z programów telewizyjnych WWE SmackDown! i WWE Raw.

X360PS2PSP

WWE SmackDown! vs. Raw 2006
WWE SmackDown! vs. Raw 2006

Sportowe 11 listopada 2005

Kolejny tytuł podejmujący tematykę wrestlingu. Do wyboru kilkuset prawdziwych zawodników, reprezentujących tytułowe organizacje WWE. Gra posiada wyjątkowo rozbudowany tryb singleplayer oraz równie udany multiplayer.

PS2PSP

WWE Day of Reckoning 2
WWE Day of Reckoning 2

Sportowe 29 sierpnia 2005

Druga odsłona mini-serii gier sportowych poświęconych zawodom wrestlerów stworzonych specjalnie z myślą o konsoli Nintendo GameCube. W porównaniu z pierwszą częścią rozbudowano tryb fabularny, poprawiono sztuczną inteligencję zawodników, wprowadzono system wytrzymałości oraz powiększono pulę dostępnych „gladiatorów”.

GCN

WWE WrestleMania 21
WWE WrestleMania 21

Sportowe 20 kwietnia 2005

WWE WrestleMania 21 to kolejna gra podejmująca tematykę wrestlingu, sportu szczególnie popularnego w Stanach Zjednoczonych. Do wyboru mamy kilkudziesięciu prawdziwych wrestlerów, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby stworzyć własną postać.

XBOX

WWE SmackDown! vs. Raw
WWE SmackDown! vs. Raw

Sportowe 2 listopada 2004

Sportowa bijatyka WWE SmackDown! vs. Raw stanowi połączenie najlepszych elementów dwóch odrębnych serii firmy THQ. W rezultacie w nowej edycji wprowadzono szereg nowych rozwiązań. Główną nowością jest możliwość prowadzenia pojedynków przez Internet.

PS2

WWE Raw 2
WWE Raw 2

Sportowe 15 września 2003

Kolejna gra sportowa poświęcona zmaganiom wrestlerów w ramach popularnej organizacji World Wrestling Entertainment. Wybieramy jednego z licencjonowanych zawodników lub tworzymy własnego korzystając z funkcji rozbudowanego edytora postaci i ruszamy w pogoń za sławą i pieniędzmi. W porównaniu z poprzednią częścią rozbudowano listę dostępnych trybów, zmodyfikowano sterowanie oraz poprawiono sztuczną inteligencję rywali.

XBOX

WWE Crush Hour
WWE Crush Hour

Zręcznościowe 17 marca 2003

Spin-off serii gier na licencji federacji World Wrestling Entertainment. Zamieniamy ring na ogromną arenę i zasiadamy za kierownicą abstrakcyjnych pojazdów uzbrojonych w wyrzutnie rakiet, karabiny, miotacze ognia i inne śmiercionośne wyposażenie. Wcielając się w takie sławy WWE jak The Rock czy Jeff Hardy próbujemy zmiażdżyć samochody rywali i wyjść cało z zawodów.

PS2GCN

WWE SmackDown! Here Comes The Pain
WWE SmackDown! Here Comes The Pain

Sportowe 14 listopada 2002

Zmagania zapaśników i zapaśniczek w kolejnej odsłonie serii WWE Smackdown. Na sześciu arenach jako jedna z 69 sław światowego prowrestlingu można rozłożyć przeciwnika na łopatki, rąbnąć go krzesłem, a nawet upuścić mu trochę krwi.

PS2

WWE SmackDown! Shut Your Mouth
WWE SmackDown! Shut Your Mouth

Sportowe 31 października 2002

Kolejna gra podejmująca tematykę wrestlingu. Do wyboru kilkudziesięciu zróżnicowanych zawodników, istnieje również możliwość stworzenia własnej postaci. Shut Your Mouth posiada rozbudowany singleplayer oraz multiplayer dla 6 osób.

PS2

WWE Raw
WWE Raw

Sportowe 12 lutego 2002

Gra sportowa przedstawiająca zmagania wrestlerów, nazywanych też współczesnymi gladiatorami. Gracz może stać się potężnym, umięśnionym „wojownikiem” i wspiąć się na szczyty list rankingowych WWE (World Wrestling Entertainment).

PCXBOX