Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Farming Simulator - seria gier

Farming Simulator (oryg. Landwirtschafts-Simulator) to seria rolniczych gier symulacyjnych z rozbudowanym aspektem ekonomicznym, stworzona i rozwijana przez niemieckie studio GIANTS Software. Cykl zaliczany jest do czołówki gatunku symulatorów pracy ciężkim sprzętem mechanicznym. W latach 2012-2021 wydawcą gier spod tego szyldu była firma Focus Home Interactive (później przemianowana na Focus Entertainment). W kwietniu 2021 roku studio GIANTS Software ogłosiło jednak, że od tej pory będzie wydawać następne części serii własnym sumptem.

Pierwsza odsłona cyklu – Farming Simulator Classic – zawitała na sklepowe półki w 2008 roku. Produkcja znakomicie wpisała się w rynkową niszę na niekonwencjonalne gry symulacyjne. Sukces zachęcił ekipę deweloperską GIANTS Software do rozwinięcia pomysłu i przekształcenia go w pełnoprawny cykl. Początkowo kolejne części serii ukazywały się na komputerach osobistych co roku, jednak ostatecznie zdecydowano się uwzględnić też inne platformy i wydawać gry naprzemiennie – w jednym roku otrzymujemy główną część przeznaczoną na komputery osobiste i konsole aktualnej generacji, natomiast w drugim – spin-off nieco mniejszego kalibru, przeznaczony na na handheldy i urządzenia mobilne. Tym sposobem posiadacze danego sprzętu otrzymują kolejne wydania co dwa lata – pozwala to na wprowadzenie większej liczby nowości i poprawek. Gra Farming Simulator 2013 jako pierwsza część serii trafiła na PlayStation 3 oraz Xboksa 360, z kolei Farming Simulator 15 do puli platform dołożył konsole ósmej generacji (Xbox One i PlayStation 4), co pozwoliło na duży skok jakościowy grafiki. Niemniej, dopiero wydany w 2016 roku Farming Simulator 17 w pełni wykorzystywał możliwości PlayStation 4 oraz Xboksa One, z uwagi na brak konieczności wspierania ich poprzedników. Choć Farming Simulator 17 był jednocześnie pierwszą grą spod tego szyldu, która trafiła na konsolę Nintendo Switch, w kolejnych latach na sprzęcie giganta z Kioto pojawiały się jedynie poboczne odsłony cyklu, tworzone z myślą o urządzeniach mobilnych. Farming Simulator 22 był natomiast pierwszą częścią serii, która pojawiła się (między innymi) na PlayStation 5 oraz Xboksach Series X/S; była to również pierwsza od 2012 roku odsłona cyklu, którą GIANTS Software wydało własnym sumptem.

W produkcjach z cyklu Farming Simulator gracz wciela się w rolę właściciela gospodarstwa rolnego, a jego zadaniem jest m.in. planowanie upraw, obsługa ciężkiego sprzętu (traktory, kombajny, pługi itp.), a także inwestowanie zarabianych pieniędzy w maszyny pozwalające zwiększyć efektywność pracy. Zadanie komplikują rozmaite zdarzenia losowe, w tym chociażby kapryśna pogoda. Twórcy zadbali także o mocno urozmaicone misje do wykonania w trybie kariery. Każda nowa odsłona wprowadza szereg usprawnień i nowości względem poprzednich części. Na przykład do Farming Simulator 16 autorzy dodali lasy oraz zestaw maszyn do ścinania i obróbki drzew, co zapewnia graczowi dodatkowe źródło dochodów. W Farming Simulator 17 pojawił się nowy, bardziej skomplikowany system nawożenia gleby, opcja leasingu sprzętu czy też możliwość wykorzystania pociągów towarowych w celu przewiezienia swoich wyrobów. Z kolei w Farming Simulator 19 poza możliwością uprawy nowych odmian roślin i hodowli koni, gracze mogą zmieniać wygląd swojego farmera. Muszą również dbać o jego kondycję fizyczną poprzez zapewnienie odpowiedniej ilości snu w nocy, gdyż gra zaopatrzona została w mechanizm zmęczenia postaci. Farming Simulator 22 wprowadził natomiast zmienne pory roku, wymuszające na graczu wywiązywanie się z różnorodnych obowiązków i odpowiednie przygotowanie gospodarstwa na kolejne sezony.

Najważniejszym elementem zabawy w grach z serii Farming Simulator jest kierowanie różnego rodzaju sprzętem rolniczym. Co prawda sterowanie jest uproszczone, jednak uwzględnia ono szereg podstawowych parametrów związanych z fizyką jazdy. W wielu przypadkach wygląd oraz możliwości techniczne maszyny i urządzeń są odwzorowane na podstawie autentycznych modeli znanych producentów (m.in. Lizard Automobile, New Holland, Fendt, Steyr, Zetor oraz Ursus).

Na tle konkurencyjnych tytułów seria Farming Simulator wyróżnia się dopracowaną warstwą audiowizualną. W grach uwzględnione są m.in. zmienne cykle dnia i nocy, a także rozmaite warunki pogodowe, z jakimi muszą zmagać się rolnicy w trakcie pracy.

Farming Simulator jest jedną z najpopularniejszych serii reprezentujących gatunek symulatorów. Dowodem na to może być rekord sprzedażowy gry Farming Simulator 19, która w ciągu 10 dni od pojawienia się na rynku trafiła do ponad miliona nabywców.

Farming Simulator Kids
Farming Simulator Kids

Symulacje 26 marca 2024

Spin-off serii Farming Simulator, przygotowany z myślą o młodszych odbiorcach. W Farming Simulator Kids wcielamy się w młodych rolników, a w trakcie zabawy zajmujemy się między innymi uprawą ziemi, hodowlą zwierząt czy handlem samodzielnie wytworzonymi produktami.

SwitchANDiOS

Farming Simulator 22: Premium Expansion
Farming Simulator 22: Premium Expansion

Symulacje 14 listopada 2023

Rozszerzenie kolejnej, dziewiątej już części popularnych symulatorów rolniczych. Dodatek Farming Simulator 22: Premium Expansion wprowadza do rozgrywki nowe elementy i dodatki, m. in. mapę miejscowości Zielonka, której żyzne gleby nadadzą się idealnie pod wielkie przedsięwzięcia.

PCPS5XSXPS4XONE

Farming Simulator 23
Farming Simulator 23

Symulacje 23 maja 2023

Gra symulacyjna z bestesellerowej serii zapoczątkowanej w 2008 roku. W Farming Simulator 23 wcielamy się w rolników, a naszym zadaniem jest prowadzenie własnego gospodarstwa. Tytuł pozwala nam uprawiać ziemię, hodować zwierzęta i zajmować się pracami leśnymi.

SwitchANDiOS

Farming Simulator 19: Ambassador Edition
Farming Simulator 19: Ambassador Edition

Symulacje 21 czerwca 2022

Wydanie gry Farming Simulator 19, wzbogacone o wszystkie dodatki, w tym o rozszerzenia Platinum Expansion oraz Alpine Farming Expansion. W Farming Simulator 19: Ambassador Edition na naszych barkach spoczywają wszystkie kwestie związane z zarządzaniem farmą.

PCPS4XONE

Farming Simulator 22
Farming Simulator 22

Symulacje 22 listopada 2021

Dziewiąta główna część najpopularniejszej serii symulatorów rolniczych. Farming Simulator 22 został opracowany przez studio GIANTS Software, które wzięło na siebie również obowiązki wydawcy. Największą nowością wprowadzoną w grze są zmienne pory roku. Poza tym zaimplementowano tu nowe kategorie maszyn rolniczych i rodzaje upraw oraz pochylono się nad warstwą techniczną.

PCPS5XSXPS4XONE

Farming Simulator 20
Farming Simulator 20

Symulacje 3 grudnia 2019

Gra symulacyjna reprezentująca serię rozwijaną od 2008 roku. Farming Simulator 20 opiera się na rozwiązaniach z gry Farming Simulator 19, na czele z możliwością uprawy owsa i bawełny, hodowania krów, trzody chlewnej i owiec oraz korzystania z pojazdów i maszyn marki John Deere.

SwitchANDiOS

Farming Simulator 19
Farming Simulator 19

Symulacje 20 listopada 2018

Farming Simulator 19 to kolejna część popularnej serii symulatorów rolnika. Tym razem twórcy oparli swoją grę na ulepszonym silniku graficznym, a także zawarli w niej złożony z trzech dużych lokacji, rozbudowany otwarty świat.

PCPS4XONE

Farming Simulator 17: Platinum Edition
Farming Simulator 17: Platinum Edition

Symulacje 14 listopada 2017

Ostateczna wersja wydanego w 2016 roku przez firmę Focus Home Interactive symulatora rolnictwa Farming Simulator 17. Produkcja stworzona przez mistrzów gatunku – studio GIANTS Software – oferuje wszystko to, co znajduje się w podstawowej edycji i wypuszczonych do nich dodatkach, a także kilka nowości. Główną atrakcją jest lokacja znajdująca się w Ameryce Południowej. Wraz z nią pojawiły się nowe rodzaje roślin (trzcina cukrowa), niedostępne wcześniej krowy i maszyny. Deweloperzy nawiązali współpracę z takimi firmami jak CASE IH Austoft, Stara, Doble TT, Bizon i Gessner Industries, wprowadzając do rozgrywki m.in. kombajn CASE IH A8800 MR. Łączny spis wszystkich urządzeń przekracza ponad 270 pozycji od 80 producentów. Farming Simulator 17: Platinum Edition sprzedawane jest jako samodzielna gra lub jako dodatek Platinum Expansion dla posiadaczy „podstawki”. Co ważne, osoby posiadające przepustkę sezonową otrzymały nową zawartość za darmo.

PCPS4XONE

Farming Simulator 18
Farming Simulator 18

Symulacje 6 czerwca 2017

Następna z dorocznych odsłon jednego z najpopularniejszych symulatorów rolniczych studia GIANTS Software. Pod względem mechaniki Farming Simulator 18 bardzo przypomina poprzednie odsłony cyklu, a zwłaszcza wydaną również na urządzeniach przenośnych grę Farming Simulator 16. Podczas zabawy wcielamy się w rolnika prowadzącego swoje gospodarstwo, a naszym zadaniem jest uczynić zeń dochodowy biznes. Aby tego dokonać, musimy jednak zadbać o cały szereg elementów, takich jak przygotowanie ziemi, uprawa roślin, zbieranie i sprzedaż plonów czy wreszcie sukcesywny rozwój gospodarstwa. W grze nie zabrakło oczywiście typowego dla serii wachlarza licencjonowanych maszyn rolniczych czołowych światowych producentów, którymi pokierować możemy osobiście podczas rozmaitych prac polowych.

ANDiOSPSV3DS

Farming Simulator 17
Farming Simulator 17

Symulacje 25 października 2016

Kolejna odsłona popularnej serii symulatorów rolniczych, opracowana tym razem pod egidą firmy Focus Home Interactive przez znaną z poprzednich części cyklu ekipę GIANTS Software. W Farming Simulator 17 mechanika rozgrywki nie zmieniła się, a podczas zabawy wcielamy się po raz kolejny w rolę rolnika, który musi zadbać o funkcjonowanie i rozwój swojego gospodarstwa. W toku rozgrywki musimy zadbać o stronę finansową naszej działalności i zaopatrywać się w niezbędne narzędzia oraz maszyny służące do obsiewania pól, zbierania plonów oraz przewożenia wyprodukowanych dóbr. W grze możemy też tradycyjnie zasiąść za kierownicą szerokiej gamy licencjonowanych maszyn i samodzielnie zająć się wykonywaniem poszczególnych prac. W nowej edycji gry nie obeszło się oczywiście bez kolejnej porcji uatrakcyjniających rozgrywkę nowości i zmian.

PCPS4XONESwitch

Farming Simulator 15: Silver
Farming Simulator 15: Silver

Symulacje 29 października 2015

Oficjalne rozszerzenie do wydanego w 2014 roku symulatora rolniczego studia Giants Software. Farming Simulator 15: Silver to wersja dodatku przeznaczona dla użytkowników konsol siódmej generacji, tzn. PlayStation 3 oraz Xboksa 360, i w przeciwieństwie do wersji wydanej na tzw. next-genach (i zatytułowanej Farming Simulator 15: Gold) ma nieco uszczuploną zawartość. Opisywane rozszerzenie nie wprowadza żadnych zmian do mechaniki rozgrywki, a podczas zabawy możemy ponownie pokierować traktorami, kombajnami i ciężarówkami od najsłynniejszych producentów, w tym firm Zetor, Tatra, Rostselmash i Farmtech. W przeciwieństwie do wersji Gold, w dodatku nie znajdziemy niestety nowego obszaru, ulokowanego na terenie Europy Wschodniej, jednak pozostałe elementy obu DLC pozostały takie same, dzięki czemu w ręce graczy trafiło dodatkowe wyposażenie oraz 20 niedostępnych wcześniej maszyn rolniczych.

X360PS3

Farming Simulator 15: Złota Edycja
Farming Simulator 15: Złota Edycja

Symulacje 29 października 2015

Kompletne wydanie gry Farming Simulator 15 z 2014 roku wraz z rozszerzeniem Oficjalny Dodatek, od studia GIANTS Software. Tradycyjnie, głównym zadaniem gracza jest obsiewanie pól, hodowla zwierząt oraz kupowanie coraz lepszego sprzętu rolniczego za pieniądze uzyskane ze sprzedaży plonów i innych dóbr. Farming Simulator 15: Złota Edycja oferuje trzy różne środowiska o odmiennych warunkach klimatycznych: lokację środkowoeuropejską, skandynawską oraz wschodnioeuropejską (wprowadzoną w Oficjalnym Dodatku). Nowością, jaka pojawiła się w Farming Simulator 15, jest zarządzanie lasem oraz odpowiedni sprzęt, przystosowany do ścinania, obróbki i transportu drewna. W grze nie zabrakło wielu nowych maszyn autentycznych producentów, takich jak New Holland, Ponsse, Zetor, Tatra, Rostselmash czy Farmtech. Farming Simulator 15: Złota Edycja oferuje zarówno rozgrywkę solową, jak i multiplayer dla maksymalnie szesnastu osób grających razem przez Internet lub sieć lokalną.

PCPS4XONE

Farming Simulator 16
Farming Simulator 16

Symulacje 6 sierpnia 2015

Następna edycja rozwijanego przez studio GIANTS Software cyklu symulatorów rolniczych. W porównaniu do większości głównych odsłon serii, Farming Simulator 16 to jednak produkcja stworzona głównie z myślą o handheldach PS Vita oraz urządzeniach mobilnych. Mimo to tytuł trafił także na PC.

PCANDiOSPSV

Farming Simulator 15
Farming Simulator 15

Symulacje 30 października 2014

Szósta odsłona popularnego cyklu symulatorów rolniczych, powracająca na najważniejsze platformy sprzętowe po roku przerwy, podczas którego swoją wersję gry dostali jedynie posiadacze smartfonów i konsol przenośnych. Twórcy serii, ekipa GIANTS Software, przygotowali kolejną garść zmian oraz nowości, urozmaicających rozgrywkę. W Farming Simulator 15 pojawia się sposobność zabawy w zupełnie nowym środowisku (Skandynawia), cechującym się odmiennym krajobrazem, cięższymi warunkami i obecnością licznych terenów leśnych. Tym samym gracze zyskali możliwość wyrębu drzew oraz przeznaczony do tego celu, licencjonowany sprzęt. Pojawiła się także myjnia, w której możemy zadbać o czystość naszych maszyn. Ogólne zasady rozgrywki nie uległy zmianie i sprowadzają się nadal do sprawnego zarządzania farmą i jej rozbudowy za pieniądze uzyskane z hodowli i upraw. Farming Simulator 15 to także debiut serii na konsolach ósmej generacji, co przełożyło się na znaczącą poprawę oprawy graficznej tytułu.

PCPS4XONEX360PS3

Farming Simulator 2014
Farming Simulator 2014

Symulacje 15 listopada 2013

Kolejna odsłona serii symulatorów rolniczych od studia Giants Software. W produkcji wcielamy się w farmera, który zajmuje się swoim gospodarstwem. Do zadań gracza należy m.in. zajmowanie się zwierzętami, sadzenie roślin, zbieranie plonów i sprzedawanie swoich produktów.

PCANDiOSPSV3DS

Farming Simulator 2013: Edycja Titanium
Farming Simulator 2013: Edycja Titanium

Symulacje 10 października 2013

Farming Simulator 2013: Titanium Edition to specjalne wydanie gry Farming Simulator 2013, dostępne tylko dla komputerowych graczy. Wzbogaca ono tytuł o zawartość dostępną wcześniej tylko posiadaczom konsolowych wersji, dając możliwość zarządzania amerykańskimi farmami i zwiększając liczbę dostępnych maszyn o około 150.

PC

Farming Simulator
Farming Simulator

Symulacje 1 maja 2013

Konsolowa wersja przebojowej serii Farming Simulator. Gra jest portem mobilnej edycji tytułu i pozwala na uprawę roli, przy wykorzystaniu autentycznego i licencjonowanego sprzętu. Tytuł posiada tryb kariery, w którym stopniowo wykupujemy pola oraz coraz lepsze wyposażenie, zarabiając na sprzedawanych plonach.

PSV

Farming Simulator 2013
Farming Simulator 2013

Symulacje 25 października 2012

Kolejna odsłona popularnej serii symulacyjnej rozwijanej od kilku lat przez szwajcarskie studio Giants Software. W Farming Simulator 2013 wcielamy się ponownie w postać profesjonalnego farmera, który musi zadbać o prawidłowe funkcjonowanie oraz rozwój swego gospodarstwa.

PCX360PS3

Farming Simulator 2012 3D
Farming Simulator 2012 3D

Symulacje 30 marca 2012

Popularny „symulator farmy” w wersji na konsolę przenośną firmy Nintendo. Wcielamy się w nim w rolnika, który rozwija swoją farmę. Rozgrywka sprowadza się do sadzenia i zbierania plonów oraz obsługi różnych maszyn rolniczych. W wersji na 3DS-a uproszczono grafikę, ale zachowano wiele cech popularnego pierwowzoru z pecetów.

3DS

Symulator Farmy 2011
Symulator Farmy 2011

Symulacje 18 października 2010

Symulator pracy na roli z popularnej serii Farming Simulator (w Polsce znanej pod nazwą Symulator Farmy), rozwijanej przez studio GIANTS Software. Gracz wciela się w młodego rolnika, który ma do zagospodarowania ponad 4 kilometry kwadratowe ziemi.

PC

Symulator Farmy 2009
Symulator Farmy 2009

Symulacje 30 marca 2009

Symulator gospodarstwa rolnego, w którym korzystamy z różnego rodzaju urządzeń i pojazdów rolniczych, uprawiamy zboże i warzywa, a także dbamy o biznes wykonując różnorodne misje i zadania.

PC

Farming Simulator Classic
Farming Simulator Classic

Symulacje 14 kwietnia 2008

Gra symulacyjna pozwalająca na wcielenie się we właściciela gospodarstwa rolnego. Z pomocą różnorodnych maszyn uprawiany różne zboża, a następnie zbieramy je, aby potem sprzedać z zyskiem. Autorzy postawili na realizm, zarówno pod względem dostępnych pojazdów, jak i warunków pogodowych.

PC