Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

HandyGames

Firma producent wydawca

Niemiecka firma zajmująca się tworzeniem i wydawaniem gier wideo, która w 2018 roku znalazła się pod skrzydłami branżowego giganta – THQ Nordic. Siedziba HandyGames mieści się w Giebelstadt, a sygnowane przez tę firmę produkcje można znaleźć między innymi na komputerach osobistych, konsolach i urządzeniach mobilnych.

Historia

Firma HandyGames została założona w 2000 roku przez Christophera i Markusa Kassulke oraz Udo Bauseweina. W pierwszych latach działalności tworzone przez nią gry można było znaleźć przede wszystkim na telefonach komórkowych (w tym na platformie Nokia N-Gage). Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza seria gier strategicznych pod tytułem Townsmen, a także marka Aces of the Luftwaffe. Później projekty, pod którymi podpisało się HandyGames, pojawiały się również na smartfonach i tabletach oraz Smart TV. Wreszcie z czasem można było zobaczyć je również na komputerach osobistych i konsolach stacjonarnych.

Przejęcie przez THQ Nordic

Po osiemnastu latach od rozpoczęcia działalności, 9 lipca 2018 roku, HandyGames zostało przejęte przez firmę THQ Nordic. Wówczas opisywane studio weszło niejako na nowy poziom, coraz śmielej poczynając sobie zarówno jako deweloper, jak i w segmencie wydawniczym. Jej sumptem na sklepowe półki trafiły między innymi takie projekty, jak Jagged Alliance: Rage! od Cliffhanger Productions, SpellForce: Heroes & Magic od Hex Games, Battle Chasers: Nightwar - Mobile Edition autorstwa Airship Syndicate czy This is the Police 2 od ekipy Weappy Studio.

Wiatru w żagle nabrała również seria Townsmen, która zawitała na komputery osobiste i konsole. Później HandyGames wydało jeszcze między innymi Through the Darkest of Times czy Neighbours Back From Hell od studia FarbWorks, będące kompilacją zremasterowanych wersji kultowych w niektórych kręgach gier logicznych, polegających na uprzykrzaniu życia sąsiadowi. HandyGames dostarczyło wreszcie mobilne Titan Quest: Legendary Edition oraz wydało przebojowe SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated w wersji na smartfony i tablety.

W maju 2021 roku firma THQ Nordic poinformowała, że HandyGames przejęło niemieckie studio Massive Miniteam.