Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Nightdive Studios

Firma producent wydawca

Amerykańskie studio deweloperskie z siedzibą w Vancouver, którego szefem jest jego założyciel – Stephen Kick. Nightdive Studios (wcześniej znane jako Night Dive Studios) opiera swoją działalność na przystosowywaniu klasycznych gier do działania na współczesnych platformach, a także na przygotowywaniu ich zremasterowanych wersji oraz remaków. Produkcje tworzone przez ten zespół można znaleźć na komputerach osobistych, konsolach oraz smartfonach i tabletach. Choć przez długie lata zespół działał jako studio niezależne, w marcu 2023 roku znalazł się pod skrzydłami firmy Atari SA.

Historia

Firma Night Dive Studios oficjalnie rozpoczęła działalność pod koniec 2012 roku. Jej założyciel, czyli Stephen Kick, wcześniej pracował dla Sony Online Entertainment. Chcąc jednak stworzyć autorską grę wideo, odszedł z dotychczasowej pracy i wyruszył w podróż, szukając inspiracji do swojego debiutanckiego projektu. Jednym z efektów tego przedsięwzięcia było pozyskanie praw do System Shocka 2, dzięki czemu w lutym 2013 roku w ofercie sklepu GOG.com mogła się pojawić konwersja tej produkcji, przystosowana do działania na współczesnych komputerach.

Konwersja odniosła sukces, a Night Dive Studios nabrało wiatru w żagle i skoncentrowało się na przystosowywaniu starszych gier do działania na nowych systemach operacyjnych. Jeszcze w 2013 roku jej nakładem zadebiutowały odświeżone wersje gier I Have No Mouth, and I Must Scream (która blisko trzy lata później trafiła również na urządzenia mobilne), The 7th Guest oraz The 11th Hour, Shadow Man, a także trzech ostatnich odsłon cyklu Wizardry.

Rok 2014 przyniósł z kolei premierę uwspółcześnionych edycji blisko trzydziestu tytułów z portfolio firmy Humongous Entertainment, kultowej przygodówki Bad Mojo, pięciu gier z serii Tex Murphy, a także między innymi słynnego Strife’a, czyli Strife: Veteran Edition oraz gry Sid Meier’s Colonization.

W 2015 roku dzięki staraniom Night Dive Studios gracze mogli sprawdzić klasyki pokroju gier Tony Tough and the Night of Roasted Moths, F-19 Stealth Fighter i Noctropolis, a także zremasterowane wersje pierwszych części serii Turok oraz System Shock (System Shock: Enhanced Edition).

Niedługo po premierze drugiej z wymienionych produkcji firma ogłosiła, że udało jej się pozyskać prawa do marki, co zamierza wykorzystać, tworząc remake pierwszej odsłony cyklu oraz jego pełnoprawną trzecią część. O ile przygotowanie tego pierwszego studio wzięło na swoje barki (w czym pomogła udana zbiórka funduszy w serwisie Kickstarter), stworzenie trzeciej części serii powierzono zespołowi OtherSide Entertainment.

W związku z powyższym w 2016 roku Night Dive Studios wyraźnie zwolniło, dostarczając odświeżone wersje gier D: The Game oraz Titanic: Adventure Out of Time. Podobnie miały się sprawy w 2017 roku, kiedy światło dzienne ujrzał zremasterowany Turok 2: Seeds of Evil, a także w roku następnym, gdy debiut w dystrybucji cyfrowej zaliczyły gry Machines: Wired for War oraz Forsaken. W związku z powyższym w 2016 roku Night Dive Studios wyraźnie zwolniło, dostarczając odświeżone wersje gier D: The Game oraz Titanic: Adventure Out of Time. W międzyczasie firma dokonała rebrandingu; zmiana była jednak kosmetyczna, bo odtąd zespół miał nosić nazwę Nightdive Studios. Podobnie miały się sprawy w 2017 roku, kiedy światło dzienne ujrzał zremasterowany Turok 2: Seeds of Evil, a także w roku następnym, gdy debiut w dystrybucji cyfrowej zaliczyły gry Metal Fatigue i Forsaken.

W 2019 roku opisywany zespół dostarczył tylko jedną nową grę, czyli Blood: Fresh Supply. W 2020 roku nakładem Nightdive Studios w dystrybucji cyfrowej znalazł się SiN: Gold (przy czym ekipa zdecydowała się również przygotować jego remaster, czyli SiN: Reloaded, we współpracy z Slipgate Ironworks) oraz odświeżona wersja Dooma 64, opracowana w kooperacji z firmą id Software. Poza tym w maju 2020 roku studio ogłosiło, że we współpracy z Alcon Entertainment stworzy zremasterowaną wersję kultowego Blade Runnera. Co prawda projekt miał zadebiutować w tym samym roku, jednak ostatecznie prace nad nim znacznie się wydłużyły.

Rok 2021 przyniósł natomiast premierę gry Shadow Man: Remastered. Ponadto ekipa Nightdive Studios raz jeszcze nawiązała współpracę z id Software, a jej owocem był zremasterowany Quake. Oprócz tego w 2021 roku dowiedzieliśmy się, że System Shock (którego remake tworzony przez Nightdive Studios wciąż nie trafił do sprzedaży) doczeka się serialowej adaptacji, a w prace nad nim będą zaangażowani członkowie opisywanego zespołu.

W 2022 roku Nightdive Studios oddało w nasze ręce konsolową wersję gry Shadow Man Remastered. Ponadto na sklepowych półkach wylądowała gra PowerSlave Exhumed, czyli zremasterowana wersja FPS-a pod tytułem PowerSlave, wydanego w Europie jako... Exhumed. Oprócz tego w 2022 roku gracze w końcu mogli sprawdzić odświeżonego Blade Runnera, który jednak nie spełnił ich oczekiwań; fani narzekali przede wszystkim na kiepską jakość oprawy graficznej, rozmazane cutscenki oraz rozmaite błędy.

Koniec niezależności

W marcu 2023 roku Nightidive Studios ogłosiło, że dobiegł końca okres jego niezależności. Studio przeszło bowiem pod skrzydła firmy Atari SA, na mocy transakcji opiewającej na zaskakująco małą (jak na branżowe standardy) kwotę 10 milionów dolarów. Przedsięwzięcie miało zostać sfinalizowane w kwietniu 2023 roku.

W maju 2023 roku powstający od ponad siedmiu lat remake System Shocka w końcu trafił do sprzedaży. Produkcja odniosła sukces artystyczny, o którym świadczyły zarówno „bardzo pozytywne” recenzje na platformie Steam, jak i średnia ocen od branżowych mediów, która według serwisu Metacritic wynosiła 77/100. W tym samym czasie pierwszego zwiastuna doczekał się System Shock 2: Enhanced Edition, czyli zremasterowana wersja drugiej części tej kultowej serii, zapowiedziana jeszcze w 2019 roku.