Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4SwitchXONE
Okładka Blade Runner: Enhanced Edition (PC)
OkładkaBlade Runner: Enhanced Edition (PC)

Blade Runner: Enhanced Edition

Zremasterowana wersja kultowej przygodówki z 1997 roku, opartej na motywach filmu Łowca Androidów. W Blade Runner: Enhanced Edition wcielamy się w detektywa Raya McCoya, który ściga zbuntowane androidy w alternatywnej, cyberpunkowej wersji Los Angeles z 2019 roku.

Przygodowe | TPP | cyberpunk | noir | książki | detektywistyczne | filmy | reedycje/remastery/remaki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Blade Runner: Enhanced Edition Premiera

gru2021

PC PS4 XONE Switch

producent: Nightdive Studios wydawca: Nightdive Studios

Gry podobne do Blade Runner: Enhanced Edition

Detroit: Become Human

Beyond: Dwie dusze

Technobabylon: Birthright

Blade Runner: Enhanced Edition to zremasterowana wersja kultowej przygodówki z 1997 roku, opracowanej przez zespół Westwood Studios. Produkcja została stworzona przez wyspecjalizowaną w odświeżaniu klasycznych hitów ekipę Nightdive Studios, w której portfolio można znaleźć między innymi takie projekty, jak System Shock: Enhanced Edition, Turok Remastered czy choćby Blood: Fresh Supply, a powstała we współpracy z firmą Alcon Entertainment.

Fabuła

Akcja gry Blade Runner: Enhanced Edition toczy się w alternatywnej, cyberpunkowej wersji Los Angeles z 2019 roku, równolegle do wydarzeń przedstawionych w wyreżyserowanym przez Ridleya Scotta filmie Łowca Androidów. Głównym bohaterem gry jest detektyw Ray McCoy, którego zadanie polega na odnalezieniu grupy replikantów (androidów) podejrzanych o zabijanie zwierząt. Sprawy komplikuje fakt, że zachowują się oni i wyglądają niemal dokładnie tak, jak ludzie; poza tym ich tożsamość jest za każdym razem losowana. Fabuła gry ma przy tym nieliniową strukturę, a może zakończyć się na jeden z trzynastu sposobów, determinowanych zarówno przez wynik wspomnianego losowania, jak i dokonywane przez nas wybory.

Mechanika

W Blade Runner: Enhanced Edition akcję obserwujemy z rozmaitych, „filmowych” ujęć. W grze czeka na odwiedzenie ponad sto lokacji, wśród których znajdziemy zarówno zupełnie nowe miejsca przygotowane specjalnie na jej potrzeby, jak i scenerie znane z filmowego pierwowzoru. Przemierzając je, nie tylko zbieramy materiał dowodowy w postaci rozmaitych przedmiotów, lecz także prowadzimy rozmowy z postaciami neutralnymi, starając się wyciągnąć od nich jak najwięcej informacji. W prowadzeniu śledztwa detektywowi pomagają futurystyczne gadżety, jak służący do analizy zdjęć komputer zwany ESPER czy pozwalający na analizę pozyskanego materiału dowodowego Knowledge Integration Assistant (KIA). Choć od czasu do czasu McCoy musi też sięgnąć po pistolet, walka schodzi tu na drugi plan.

Kwestie techniczne

Z uwagi na fakt, że kod źródłowy oryginalnego Blade Runnera zaginął podczas przeprowadzki zespołu Westwood Studios z Las Vegas do Los Angeles, pracując nad Blade Runner: Enhanced Edition ekipa Nightdive Studios musiała dokonać tak zwanej inżynierii wstecznej. Produkcja działa więc w oparciu o autorską technologię KEX, dzięki czemu autorzy mogli przygotować konwersje na nowe platformy i gruntownie odświeżyć grafikę. Wśród wprowadzonych zmian w warstwie wizualnej prym wiodą przede wszystkim odświeżone modele postaci, animacje i przerywniki filmowe. Ponadto całość przystosowano do panoramicznych wyświetlaczy. W trakcie zabawy towarzyszy nam natomiast znany z pierwowzoru, klimatyczny soundtrack skomponowany przez Franka Klepackiego.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 6,9 / 10 na podstawie 12 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Blade Runner: Enhanced Edition: 12+

PC
PS4
XONE
Switch