Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 marca 2020, 17:55

autor: Krystian "Vergil" Pieniążek

Kultowa gra Blade Runner doczeka się odświeżonej wersji

Blade Runner, czyli legendarna przygodówka sprzed ponad dwudziestu lat, jeszcze w tym roku doczeka się odświeżonej wersji. Blade Runner: Enhanced Edition na tle pierwowzoru ma się wyróżniać głównie za sprawą podrasowanej grafiki.

W SKRÓCIE:
  1. zespół Nightdive Studios zapowiedział, że jeszcze w tym roku na komputery osobiste, PlayStation 4, Xboksa One i Nintendo Switch trafi Blade Runner: Enhanced Edition;
  2. na tle pierwowzoru gra ma się wyróżniać przede wszystkim za sprawą unowocześnionej grafiki;
  3. autorzy wzięli na warsztat między innymi modele postaci, animacje oraz przerywniki filmowe, a także dostosowali całość do rozdzielczości panoramicznych.

Legendarny Blade Runner zadebiutował w dystrybucji cyfrowej (a dokładnie – w serwisie GOG.com) w grudniu zeszłgo roku. Dzisiaj natomiast firma Nightdive Studios ogłosiła, że we współpracy z Alcon Entertainment jeszcze w tym roku przygotuje jej zremasterowaną wersję, która trafi zarówno na komputery osobiste (Steam), jak i na PlayStation 4, Xboksa One oraz Nintendo Switch (via The Hollywood Reporter).

Kultowa gra Blade Runner doczeka się odświeżonej wersji - ilustracja #1
Nie ma co ukrywać, że grafika oryginalnego Blade Runnera znacznie się zestarzała.

Jak wiemy od 2015 roku, kod źródłowy pierwowzoru zaginął podczas przeprowadzki odpowiedzialnego za niego Westwood Studios z Las Vegas do Los Angeles. Larry Kuperman, czyli kierownik działu rozwoju biznesu w Nightdive Studios, zdradził, że z tego względu jego ekipa została zmuszona do dokonania tak zwanej inżynierii wstecznej.

Projekt ma działać w oparciu o autorską technologię KEX, która nie tylko pozwala na przygotowanie konwersji na nowe platformy, lecz również umożliwia gruntowne odświeżenie grafiki. Twórcy przekonują, że Blade Runner: Enhanced Edition będzie mógł pochwalić się zaktualizowanymi modelami postaci, animacjami i przerywnikami filmowymi. Poza tym gracze będą mogli bez przeszkód bawić się na panoramicznych wyświetlaczach czy też dostosować sterowanie do indywidualnych preferencji. Całość ma być przygotowana w taki sposób, by wyglądała tak, jak zapamiętaliśmy oryginał (a więc lepiej, niż prezentował się on w rzeczywistości), jednocześnie zachowując jego ducha.

Kultowa gra Blade Runner doczeka się odświeżonej wersji - ilustracja #2
Blade Runner: Enhanced Edition to nie lada gratka dla wszystkich miłośników klasyki, ale (dzięki unowocześnionej grafice) nie tylko.

Na koniec warto dodać, że ekipa Nightdive Studios ma duże doświadczenie w przygotowywaniu zremasterowanych wersji kultowych tytułów. Dość powiedzieć, że to właśnie jej zawdzięczamy między innymi takie projekty, jak System Shock: Enhanced Edition, Turok Remastered czy choćby Blood: Fresh Supply. Obecnie zespół tworzy również pełnoprawny remake kultowego System Shocka.

  1. Oficjalna strona internetowa zespołu Nightdive Studios