Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Blade Runner (PC)
OkładkaBlade Runner (PC)

Blade Runner PC

Gra przygodowa z widokiem z perspektywy trzeciej osoby luźno nawiązująca do powieści „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach” Philipa K. Dicka i filmu „Blade Runner”. Detektyw Ray McCoy próbuje odkryć tożsamość grupy replikantów podejrzewanych o zabijanie zwierząt.

Przygodowe | cyberpunk | książki | detektywistyczne | filmy

Blade Runner Premiera PC

21listopada1997

pudełko PL

15czerwca1998

producent: Westwood Studios wydawca: Virgin Interactive Entertainment wydawca PL: Cenega S.A.

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

15 lat po premierze filmu „Blade Runner” („Łowca Androidów”), firma Westwood Studios wyprodukowała grę przygodową o tym samym tyle. Fabularnie ma ona jednak niewiele wspólnego z kultowym obrazem wyreżyserowanym przez Ridleya Scotta oraz powieścią Philipa K. Dicka, którą inspirowali się filmowcy. Grę, książkę i film łączy przede wszystkim ponura wizja niedalekiej przyszłości.

Akcja Blade Runner toczy się w Los Angeles w roku 2019. Łowca androidów, detektyw Roy McCoy otrzymuje zadanie odnalezienia grupy replikantów podejrzanych o zabicie zwierząt. Nieoczekiwanie śledztwo ujawnia niewygodne fakty. Wśród łowców szerzy się korupcja, a uwikłany jest w nią także przełożony głównego bohatera – porucznik Guzza. Chroniąc swoje interesy oskarża on swego podkomendnego o spowodowanie śmierci cywila. Zmuszony do ucieczki detektyw McCoy odkrywa mroczną stronę miasta.

Gra reklamowana była jako pierwsza trójwymiarowa przygodówka czasu rzeczywistego i choć brzmi to szumnie, twórcom Blade Runnera do pewnego stopnia udało się spełnić tę obietnicę. Autorski silnik Voxel Plus, pozwala na renderowanie trójwymiarowych modeli postaci, co wyróżnia produkcję Westwood Studios na tle konkurencji z pre-renderowaną grafiką.

Rozgrywka odbiega od typowej przygodówki point & click, pełnej mniej lub bardziej skomplikowanych łamigłówek. Podstawą gry jest zbieranie dowodów i przesłuchiwanie świadków. Główny bohater wizytuje kolejne miejsca zbrodni, gdzie stara się zebrać ślady, w czym pomocne okazują się różnego rodzaju kryminalistyczne przyrządy. Równie duże znaczenie ma umiejętność wyciągania informacji od bohaterów niezależnych, których jest ponad siedemdziesięcioro. Walka to poboczny, choć w kilku miejscach nieodzowny element rozgrywki. Detektyw McCoy, którego poczynaniami kieruje gracz, ma do dyspozycji jedynie zwyczajny policyjny pistolet oraz kilka rodzajów amunicji.

Gra odznacza się nieliniową fabułą. W zależności od wyborów dokonywanych przez głównego bohatera twórcy przewidzieli 13 możliwych zakończeń. Niektóre z nich zależne są od poczynań sterowanych przez komputerową sztuczną inteligencję NPC-ów, których w grze pojawia się ponad siedemdziesięcioro.

Atutem Blade Runnera jest klimatyczna ścieżka dźwiękowa, skomponowana przez specjalizującego się w tworzeniu muzyki do gier komputerowych Franka Klepackiego. Klasą samą w sobie jest oryginalny anglojęzyczny dubbing. Detektyw Ray McCoy mówi głosem aktora Marka Benninghofena, którego zachodni gracze nie raz mogli usłyszeć w popularnych reklamach radiowych i telewizyjnych. Fani serialu „Dr House” bez trudu rozpoznają też głos Lisy Edelstein (serialowa dr Cuddy), która w grze wcieliła się w postać Crystal Steele.

Przygodówka utrzymana w klimacie filmu „Łowca androidów” zyskała bardzo przychylne opinie wśród krytyków. Branżowa organizacja Academy of Interactive Arts & Sciences uznała Blade Runnera za najlepszą grę przygodową 1998 roku.

Ostatnia modyfikacja 27 lipca 2010

Tryb gry: single player  

Nośnik: 4 CD

Ocena użytkowników: 8,7 / 10 na podstawie 347 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Blade Runner: 12+

Blade Runner Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Procesor 90 MHz
  • 16MB RAM
  • karta grafiki 2MB
  • 150MB HDD
  • Windows 95/NT 4.0