Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 6 kwietnia 2017, 16:09

autor: Tomasz Piotrowski

12 Oscarów – najciekawsze gry stworzone na podstawie filmów

Choć jest to wymierający trend, przenoszenie filmów na grunt gier wideo nadal otacza zła sława. A przecież powstały w ten sposób również świetne tytuły – postanowiliśmy powspominać te najlepsze.

Spis treści

Czasy wysypu gier będących adaptacjami filmów mamy już za sobą. Jeszcze kilka lat temu premiera jakiegoś hitu kinowego oznaczała powstanie powiązanej z nim gry. Teraz sytuacja ta uległa zmianie i próżno szukać na komputerach czy konsolach tytułów z ulubionymi bohaterami ze srebrnego ekranu. Wielu może wydawać się, że to dobrze. Okazuje się jednak, że wśród tragicznych produkcji na bazie takich filmów jak Bad Boys czy Gliniarz z Beverly Hills znalazło się też kilka prawdziwych perełek. Poniższa lista prezentuje naprawdę dobre gry inspirowane kultowymi filmami.

The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay

The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay
  1. Producent: Starbreeze Studios, Tigon Studios
  2. Wydawca: Sierra
  3. Platformy: Xbox, PC
  4. Data premiery: 2004

Trudno pisać o najlepszych grach na podstawie filmów i nie wspomnieć o przygodach Richarda B. Riddicka. W końcu jest to jedna z najciekawszych produkcji FPP wydanych na pierwszą konsolę Microsoftu (i PC).

Escape from Butcher Bay to prequel filmowego cyklu o przestępcy z tajemniczą przeszłością. Riddick pojawił się po raz pierwszy w horrorze Pitch Black, w którym wraz z grupą ludzi musiał wiać z planety pełnej potworów. Escape from Butcher Bay przedstawia wcześniejsze wydarzenia z życia tego antybohatera. Pokazuje ucieczkę Riddicka z jednego z najgorszych więzień w całej galaktyce. Produkcja zawiera też trochę informacji na temat przeszłości bandyty, w którego wcielił się Vin Diesel.

Znakiem rozpoznawczym Riddicka są gogle, które zasłaniają jego wrażliwe na światło oczy. - 2017-04-06
Znakiem rozpoznawczym Riddicka są gogle, które zasłaniają jego wrażliwe na światło oczy.

Clou rozgrywki stanowi skradanie się. Escape from Butcher Bay to pierwszoosobowa gra, w której staramy się kryć w mroku i pokonywać znacznie lepiej uzbrojonych od nas przeciwników. Wykorzystujemy do tego cały szereg umiejętności Riddicka. Na pierwszy plan wysuwa się zdolność widzenia w ciemności, która pozwala na polowanie na wrogów.

Jednym z największych atutów tytułu jest klimat kolonii karnej umiejscowionej w kosmosie. Pierwsze godziny zabawy prezentują akcję osadzoną w naprawdę unikatowym środowisku. The Chronicles of Riddick dodatkowo udanie łączy elementy skradanki, gry FPP i przygodówki. W efekcie otrzymujemy świetną rozgrywkę, ciekawą fabułę oraz interesujące lokacje.

Escape form Butcher Bay doczekało się rozszerzonego remastera, przeznaczonego zarówno na PS3 i Xboksa 360, jak i komputery osobiste. The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena pozwala nie tylko na ponowne przeżycie ucieczki bohatera z więzienia Butcher Bay – mamy także okazję poznać późniejsze przygody Riddicka.

TWOIM ZDANIEM

Którą z wymienionych gier cenisz najbardziej?

The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay
33,7%
Blade Runner
2,5%
GoldenEye 007
1,6%
The Godfather
4,1%
Spider-Man 2
1%
The Lord of the Rings: The Return of the King
8,3%
Die Hard Arcade
1,1%
X-Men Origins: Wolverine
5,4%
Star Wars: Knights of the Old Republic
34,4%
Lego Indiana Jones: The Original Adventures
3,4%
Ghostbusters: The Video Game
0,9%
The Thing
3,4%
Zobacz inne ankiety
Boski Keanu Reeves i spółka - znani aktorzy, którzy wystąpili w grach
Boski Keanu Reeves i spółka - znani aktorzy, którzy wystąpili w grach

Keanu Reeves, który oczarował widzów ze sceny Microsoftu podczas E3, nie był pierwszym aktorem, który wystąpił w grze. Ani ostatnim. W Death Stranding spotkamy przynajmniej kilka gwiazd w głównych rolach. A to tylko wierzchołek góry lodowej.