Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS3PSPPS2X360NDSWii
Okładka X-Men Origins: Wolverine (PC)

X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine to wyprodukowana przez studio Raven Software gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby, bazująca na popularnej serii komiksów i filmie wyreżyserowanym przez Gavina Hooda.

Akcji | TPP | komiksy | superbohaterowie | filmy | Marvel Comics

Okładka X-Men Origins: Wolverine (PC)

data premiery gry:

1maj2009

X360 PS3 Wii NDS PS2 PSP PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

X-Men Origins: Wolverine to gra akcji przedstawiająca historię jednej z najbardziej znanych postaci z komiksów firmy Marvel. Za zrealizowanie wirtualnej wersji przygód Wolverine’a odpowiada firma Raven Software, kojarzona z wieloma wysoko ocenianymi produkcjami (Quake 4, Soldier of Fortune II, Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy). Producent stworzył także kilka innych gier osadzonych w uniwersum Marvela (Marvel: Ultimate Alliance, X-Men Legends). Wydawcą tego tytułu jest Activision Blizzard.

X-Men Origins: Wolverine bazuje na filmie pod tym samym tytułem, wyreżyserowanym przez Gavina Hooda. Zarówno obraz kinowy, jak i gra, starają się przybliżyć historię jednego z czołowych przedstawicieli organizacji X-Men, zrzeszającej wyposażonych w niezwykłe umiejętności mutantów. Przeszłość Wolverine’a, znanego przeciętnym ludziom pod imieniem Logan, jest niezwykle tajemnicza. Ten wieloznaczny bohater wyposażony jest w niesamowicie wytrzymały szkielet, wysuwane z dłoni szpony oraz zdolność niezwykle szybkiego regenerowania się. Część z tych cech Logan nabył także będąc obiektem eksperymentów.

W grze wcielamy się w samego Wolverine’a i przedzierając się przez kolejne pełne przeciwników poziomy, odkrywamy mroczne wydarzenia z przeszłości bohatera. W trakcie rozgrywki wielokrotnie musimy walczyć również z potężnymi bossami – jednym z nich jest przykładowo pierwszy prototyp gigantycznego robota Sentinel. Przygotowany przez twórców system walki jest łatwy do opanowania, ale jednocześnie daje spore możliwości. Oczywiście prócz standardowych ciosów i ruchów, możemy także wykorzystywać elementy otoczenia oraz wspomniane umiejętności i cechy Logana. Jedną z nich jest chociażby wrodzona zdolność regeneracji, zobrazowana widowiskowym zasklepianiem się ran. O kolejnych niuansach i zwrotach fabuły dowiadujemy się z ciekawie zrealizowanych przerywników filmowych. Warto podkreślić również sporą widowiskowość poszczególnych scen i poziomów (np. skakanie po unoszących się w powietrzu helikopterach) oraz dość dużą ilość krwi i przemocy.

Stylistycznie tytuł wzoruje się na filmowej wersji. Oznacza to więc, że świetnie zrealizowane modele postaci w grze przypominają aktorów odtwarzających poszczególne role w kinowym obrazie (Wolverine’a gra Hugh Jackman, który kreuje tę postać także w kilku innych filmach z serii X-Men). Ponadto, warto wspomnieć o dość krwawym i brutalnym charakterze tej produkcji.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 2921 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,3 / 10 na podstawie 11 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI X-Men Origins: Wolverine

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe X-Men Origins: Wolverine

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

 • Wykorzystuje:
 • Xbox Live
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci 8 MB
PlayStation Portable

PlayStation Portable

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci 32 MB
PC Windows

PC Windows

 • Rekomendowane:
 • Core 2 Duo 2.6 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 lub lepsza)
 • 8 GB HDD
 • Windows XP SP2/Vista SP1
X-Men Origins: Wolverine - recenzja gry
X-Men Origins: Wolverine - recenzja gry

Recenzja 1 maja 2009, 08:52

Wolverine jest niemal niezniszczalny. Dlatego też w zasadzie nie straszne mu odniesione obrażenia, ponieważ jego ciało dość szybko się regeneruje. Na normalnym poziomie trudności z bezproblemowym przejściem całej gry powinni poradzić sobie nawet mniej doświadczeni gracze. Nie polecam raczej grać na easy, natomiast hard odblokowuje się dopiero po przynajmniej jednokrotnym ukończeniu zabawy. Warto natomiast podkreślić dbałość ekipy produkcyjnej o szczegóły. Na postaci widoczne są wszystkie odniesione rany, które w czasie rzeczywistym zanikają w miarę regeneracji sił bohatera. Niby nic, a jednak cieszy. Zwolennicy przebieranek będą mogli w trakcie zabawy odblokować ponadto cztery kostiumy, w tym ten żółto-niebieski, charakterystyczny dla X-Menów przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

X360
PS3
Wii
NDS
PS2
PSP
PC