Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 stycznia 2014, 10:17

autor: Kamil Zwijacz

Deadpool, serie Spider-Man, X-Men i Marvel vs. Capcom znikają z rynku

Z cyfrowej dystrybucji na konsolach i komputerach osobistych wycofano gry firm Activision (Deadpool, kilka odsłon serii Spider-Man i X-Men) oraz Capcom (Ultimate Marvel vs. Capcom 3 i Marvel vs. Capcom 2). Nie wydano jeszcze oficjalnych oświadczeń, ale wygląda na to, że wygasły umowy z koncernem Marvel.

Deadpool przechodzi na emeryturę.

Wraz z nastaniem nowego roku z rynku zniknęło kilka gier opartych na licencji firmy Marvel. Z cyfrowej dystrybucji na konsolach (Xbox Live, PlayStation Network) i komputerach PC wycofano między innymi Deadpoola z czerwca 2013 roku.

Pod koniec grudnia firma Capcom zdjęła z sieciowych usług firm Sony i Microsoft gry Ultimate Marvel vs. Capcom 3 i Marvel vs. Capcom 2. Należy przy tym pamiętać, że osoby, które zakupiły te produkcje wcześniej, w dalszym ciągu mogą je pobierać. Podobna sytuacja dotyczy wybranych tytułów ze stajni koncernu Activision. Serwis GameInformer otrzymał wyjaśnienie firmy, z którego dowiadujemy się, że Deadpool już nie wróci (dostępne są tylko wysłane wcześniej do sklepów wydania pudełkowe). Taki sam los spotkał również poniższe produkcje:

Co ciekawe, The Amazing Spider-Man, nawiązujący do filmu o tej samej nazwie, dalej widnieje w ofercie sklepu Steam, czyli ten projekt chyba nie jest zagrożony, tak samo jak i powstająca kontynuacja. Niestety nie znamy oficjalnych powodów całej sytuacji. Śmiało można jednak zakładać, że po prostu skończyły się umowy poszczególnych firm z Marvelem.

Jak potoczą się losy komiksowych superbohaterów w grach wideo? Ciężko w obecnej chwili stwierdzić cokolwiek. Na rynku dostępne są tytuły oparte na modelu biznesowym free-to-play (Marvel Heroes od Gazillion Entertainment, Marvel Puzzle Quest: Dark Reign od D3 Publisher), a ostatnio koncern Warner Bros. Interactive Entertainment wydał LEGO Marvel Super Heroes. Wydaje się jednak, że żadna z tych firm nie będzie wypuszczać marvelowskich gier w takiej ilości jak Activision. Być może ktoś inny przejmie pałeczkę, albo Disney, właściciel Marvel Entertainment, skusi się na udzielenie ekskluzywnej licencji jak to zrobił w przypadku marki Star Wars, która wpadła w ręce firmy Electronic Arts? Nie pozostaje nam nic innego jak cierpliwie poczekać na wyjaśnienie sytuacji.