Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiX360PCPS3
Okładka X-Blades (PC)
OkładkaX-Blades (PC)

X-Blades

Trzecioosobowa gra akcji inspirowana produkcjami z Kraju Kwitnącej Wiśni (np. Devil May Cry). Wcielamy się w postać skąpo odzianej bohaterki, która biegle włada dwoma mieczami i wykorzystuje w walce śmiercionośną magię.

Akcji | TPP | fantasy | PS Plus Premium

X-Blades to trójwymiarowa gra akcji, w której główną postać obserwuje się z perspektywy trzeciej osoby. Właściwa zabawa pod wieloma względami przypomina model rozgrywki znany z gier z serii Devil May Cry. X-Blades początkowo zadebiutowało jedynie na komputerach osobistych, a dopiero w późniejszym okresie zdecydowano się na wydanie edycji konsolowych.

Gracz w trakcie zabawy wciela się w postać ponętnej bohaterki o imieniu Ayumi. Dziewczyna wyrusza na poszukiwania cennych artefaktów, dzięki którym możliwe stanie się złamanie klątwy oraz pokonanie sił ciemności. Fabuła gry jest nieliniowa, w rezultacie czego podejmowane decyzje przybliżają główną bohaterkę do jednego z dwóch możliwych zakończeń (opowiedzenie się po stronie dobra lub zła). W sumie do ukończenia jest około czterdziestu etapów, rozgrywających się zarówno wewnątrz budynków jak i na otwartej przestrzeni. W ramach ciekawostki warto dodać, iż na każdej planszy ukryto wiele skarbów.

Właściwa rozgrywka opiera się niemal w całości na konieczności eksterminacji znajdujących się w okolicy hord demonów. Główna bohaterka do pokonywania wrogów wykorzystuje przede wszystkim dwa potężne miecze. Co ciekawe, przedmioty te dzięki swym unikalnym funkcjom mogą też pełnić rolę broni palnej. Powoduje to, iż są równie skuteczne w bezpośrednich starciach jak i przy próbach ataków z dystansu. Ponadto Ayumi do likwidacji demonów może wykorzystywać różnorakie czary (kule ognia, porażanie prądem itp.). W miarę rozwoju zabawy główna bohaterka zdobywa punkty doświadczenia. Awansując na wyższe poziomy uzyskuje się dostęp do nowych umiejętności, technik walki czy upgrade’ów broni.

Zabawa może być prowadzona na kilku różnych poziomach trudności, dopasowanych do możliwości początkujących graczy oraz wyjadaczy gatunku. X-Blades oferuje ponadto kompleksowy tutorial, pomagający w zapoznaniu się z podstawami sterowania. Ayumi staje do walk z około trzydziestoma typami potworów, wśród których nie brakuje istot specjalizujących się w walce wręcz czy wrogów preferujących walkę na dystans. Ponadto co kilka poziomów natrafia się na zdecydowanie potężniejszych bossów.

X-Blades napędzane jest przez nowoczesny silnik graficzny, którego podstawową zaletą jest możliwość generowania realistycznego oświetlenia w czasie rzeczywistym. Duży nacisk położono też na efektywność toczonych przez główną bohaterkę walk, co jest dodatkowo potęgowane między innymi za sprawą opcji spowolnienia czasu (bullet time).

Ostatnia modyfikacja 3 marca 2009

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 7,1 / 10 na podstawie 634 głosów czytelników.

X-Blades cena w dniu premiery: 89,90 PLN

Klasyfikacja PEGI X-Blades

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

X-Blades Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 3 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 lub lepsza)
  • 3 GB HDD
  • Windows XP SP1/Vista
Microsoft Xbox 360

Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PC
X360
PS3