Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCSwitchXONE
Okładka Turok Remastered (PC)

Turok Remastered

Odświeżona edycja kultowej strzelanki FPP studia Iguana, która ukazała się w 1997 roku na Nintendo 64 oraz PC. Zaczerpnięta z serii komiksów Turok postać głównego bohatera, Indianina imieniem Tal Set, pełni zaszczytną rolę obrońcy matki Ziemi.

Akcji | FPP | science fiction | dinozaury | FPS | reedycje/remastery/remaki | strzelanki

Okładka Turok Remastered (PC)

producent: Nightdive Studios

data premiery gry:

17gru2015

PC

2mar2018

XONE

18mar2019

Switch

Turok Remastered to odświeżona wersja słynnej strzelaniny FPP Turok: Dinosaur Hunter, która ukazała się pierwotnie w marcu 1997 roku na konsolach Nintendo 64, zaś kilka miesięcy później doczekała się także konwersji na popularne pecety. W chwili premiery, tytuł zdobył spore uznanie krytyków oraz graczy, oferując niespotykaną wcześniej jakość grafiki w połączeniu z otwartym światem i sugestywnie zrealizowanymi modelami dinozaurów. Za nową wersję klasyka odpowiada amerykańskie Night Dive Studios, od 2013 roku specjalizujące się w odświeżaniu klasycznych, pecetowych produkcji na potrzeby współczesnych maszyn.

Fabuła

Postać głównego bohatera gry zaczerpnięta została z serii komiksów Turok, zapoczątkowanej w latach 50. ubiegłego wieku przez firmę Western Publishing. Nasz protagonista – Indianin imieniem Tal Set, zgodnie z wielowiekową tradycją swojego rodu pełni zaszczytną rolę obrońcy matki Ziemi przed niebezpieczeństwem, grożącym jej ze strony mieszkańców Zaginionego Lądu. W tym prymitywnym świecie, zanjdującym się gdzieś poza czasem, walczą ze sobą przedstawiciele różnych ras – od prehistorycznych dinozaurów do przybyłych z kosmosu obcych. Stamtąd też wywodzi się główny antagonista Turoka – niejaki Campaigner, który z pomocą zastępów zmodyfikowanych gadów pragnie zdobyć władzę nad całym wszechświatem. Aby go powstrzymać, Tal Set musi przemierzyć osiem połączonych ze sobą portalami światów i odnaleźć wszystkie części Chronosceptera – potężnej, starożytnej broni, która jest jedyną szansą ludzi na pokonanie zła.

Mechanika

Mechanika rozgrywki w grze Turok Remastered w niczym nie odbiega od swego pierwowzoru, łącząc cechy pierwszoosobowej strzelaniny pokroju Dooma, z elementami eksploracji w stylu pierwszego Tomb Raidera. Rozgrywka sprowadza się do przemierzania w pełni trójwymiarowych, pół-otwartych map w poszukiwaniu kluczy, które pozwolą na otwarcie portalu do kolejnego świata. Na naszej drodze stają zaś zastępy zróżnicowanych gadów – od potężnych raptorów do zwinnych pterodaktyli, a także kilka ras obcych. Do dyspozycji Turoka oddano zaś kilkanaście rodzajów broni, wśród których znalazły się noże, łuki, karabiny pulsacyjne, wyrzutnie rakiet, a nawet futurystyczne działko jądrowe.

Kwestie techniczne

Podobnie jak większość produkcji, odświeżanych przez Night Dive Studios, Turok Remastered nie jest pełnym remakiem, a jedynie lekko podrasowaną wersją pecetowego pierwowzoru z końca 1997 roku. W oprawie graficznej gry nie doczekaliśmy się więc żadnej rewolucji, a zakres dokonanych przez deweloperów zmian ograniczył się do podciągnięcia grafiki do wyższych niż oryginalne rozdzielczości oraz przystosowania gry do działania z nowoczesnymi systemami operacyjnymi.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 5,7 / 10 na podstawie 32 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Klasyfikacja PEGI Turok Remastered

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Turok Remastered

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Dual Core 2.0 GHz
 • 1 GB RAM
 • karta grafiki Intel 787 lub lepsza
 • 800 MB HDD
 • Windows 7
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-2300 2.8 GHz/AMD Phenom II X4 945 3.0 GHz
 • karta grafiki 512 MB RAM GeForce 7800/Radeon HD 2600 lub lepsza
 • 800 MB HDD
 • Windows 7/8/10
Wieści ze świata (n-Space, HoloLens, Xbox One, Titanfall 2, Turok, PvZ Garden Warfare 2) 31/3/2016
Wieści ze świata (n-Space, HoloLens, Xbox One, Titanfall 2, Turok, PvZ Garden Warfare 2) 31/3/2016

wiadomość31 marca 2016

Dziś piszemy o upadku studia n-Space (współtwórców Sword Coast Legends), rozesłaniu do deweloperów gogli HoloLens, nowych grach dostępnych na XOne dzięki wstecznej kompatybilności, powiększeniu zespołu Respawn Entertainment (Titanfall 2), wydaniu remasterów Turoka i Turoka 2 na XOne i o problemach technicznych Plants vs. Zombies: Garden Warfare 2 na PC. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Wieści ze świata (Turok Remastered, Black Desert, id Software, Ghost in the Shell - First Assault Online) 15/12/2015
Wieści ze świata (Turok Remastered, Black Desert, id Software, Ghost in the Shell - First Assault Online) 15/12/2015

wiadomość15 grudnia 2015

Dziś piszemy m.in. o dacie premiery gry Turok Remastered, pre-loadzie klienta Black Desert w wersji beta, pecetowych portach gier Nintendo od id Software z zamierzchłych czasów, darmowym Worms Forts: Oblężeniu na GOG.com oraz o debiucie Ghost in the Shell - First Assault Online w Steam Early Access. Witajce w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Turok i Turok 2 doczekają się odświeżonych wersji
Turok i Turok 2 doczekają się odświeżonych wersji

wiadomość27 sierpnia 2015

Słynne strzelanki Turok: Dinosaur Hunter oraz Turok 2: Seeds of Evil doczekają się odświeżonych wersji, za które odpowiada ekipa Night Dive Studios. Deweloper zamierza wypuścić oba tytuły w cyfrowej dystrybucji na komputerach PC.

PC
XONE
Switch