Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka System Shock (PC)

System Shock

System Shock Remastered | System Shock Remake

Pełnoprawny remake stworzonej przez studio Looking Glass w 1994 roku gry System Shock, która dzięki unikalnej hybrydzie gatunkowej strzelaniny FPS z grą fabularną w realiach cyberpunkowych weszła na stałe do kanonu swojego gatunku.

Akcji | FPP | cyberpunk | science fiction | elementy RPG | przygodowe gry akcji | immersive sim

Okładka System Shock (PC)

data premiery gry:

2020

PC XONE PS4

System Shock Remake to wydana na platformę PC, PS4 i XONE odświeżona wersja klasycznej hybrydy gatunków FPS i RPG z 1994 roku. Pierwowzór opracował zespół Looking Glass Studios, a remake stworzyła firma Night Dive.

Fabuła

Akcja opracowanej myślą o platformie PC, PS4 i XONE gry System Shock Remake toczy się w 2072 roku, na pokładzie należącej do korporacji TriOptimum stacji kosmicznej znanej jako Cytadela. Gracz wciela się w hakera, który otrzymał zlecenie włamania się do kontrolującej placówkę sztucznej inteligencji Shodan i wykradzenia cennych danych o nowym typie broni biologicznej.

W nagrodę za wypełnienie zadania bohater otrzymuje neurologiczny implant najnowszej generacji. Operacja jest na tyle poważna, że wymusza półroczną śpiączkę, potrzebną do rekonwalescencji. Kampania rozpoczyna się sześć miesięcy później, gdy haker po przebudzeniu odkrywa, że w wyniku jego działań z Shodan zdjęto ograniczenia etyczne, a uwolniona w ten sposób SI przejęła kontrolę nad całą stacją, przeprogramowała wszystkie systemy bezpieczeństwa i zamieniła załogę w mutanty lub cyborgi.

Mechanika

Pod względem mechanizmów rozgrywki System Shock Remake stanowi skrzyżowanie gatunków FPS i RPG. Akcję obserwujemy z perspektywy pierwszoosobowej, a zabawa polega na eksplorowaniu masywnych map, wykonywaniu zadań oraz walce z przeciwnikami. Potyczki odbywają się w czasie rzeczywistym, a ich rezultat w większym stopniu zależy od umiejętności samego gracza niż jego postaci. Jednocześnie podczas zabawy gromadzimy ulepszenia, pozwalające rozwijać talenty bohatera.

Dodatkową atrakcją jest rozbudowany system hakowania. W jego ramach przenosimy się do zamieszkanej przez programy strażnicze wirtualnej rzeczywistości, którą eksplorujemy z widoku FPP.

Kwestie techniczne

System Shock Remake odtwarza kampanię z pierwowzoru, ale jednocześnie unowocześnia wiele elementów, tak aby lepiej pasowały do współczesnych standardów. Największe zmiany zaszły w oprawie graficznej, którą opracowano na nowo od zera. Ponadto kompletnie przebudowano system sterowania i interfejs, tak aby przypominały dzisiejsze FPS-y.

Remake zbudowano w oparciu o silnik Unity, a w pracach brał udział Robb Waters, czyli artysta, który odpowiadał za projekty postaci i lokacji w pierwowzorze. Dzięki temu udało się zachować klimat oryginału z 1994 roku.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 158 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe System Shock

18+

Zobacz obszerny gameplay z remake’u System Shock
Zobacz obszerny gameplay z remake’u System Shock

wiadomość20 marca 2019

Firma Night Dive Studios opublikowała obszerny gameplay z remake’u kultowej hybrydy strzelanki i gry RPG System Shock. Materiał trwa przeszło 20 minut i robi całkiem dobre wrażenie.

Zobacz ostateczny projekt graficzny remake’u System Shock
Zobacz ostateczny projekt graficzny remake’u System Shock

wiadomość21 stycznia 2019

Deweloperzy z Nightdive Studios podzielili się ze światem filmem prezentującym ostateczny projekt graficzny wyczekiwanego remake’u System Shock. Materiał robi dobre wrażenie.

System Shock - trailer wersji alfa
System Shock - trailer wersji alfa

wiadomość7 października 2018

Ukazał się nowy zwiastun odświeżonej wersji gry System Shock. Pokazuje on fragmenty gameplaya z obecnego stanu projektu, po tym jak autorzy porzucili zbyt ambitne plany pełnego remake’u i powrócili do pierwotnej wizji, znacznie wierniejszej pierwowzorowi z 1994 roku.

Remake System Shocka zadebiutuje dopiero w 2020 roku
Remake System Shocka zadebiutuje dopiero w 2020 roku

wiadomość24 marca 2018

Podczas Game Developers Conference twórcy remake'u gry System Shock ze studia Night Dive podzielili się powodami, dla których ich projekt został chwilowo wstrzymany, i ujawnili, że premiera tytułu jest obecnie planowana na początek 2020 roku.

System Shock - prace nad grą zostały wstrzymane
System Shock - prace nad grą zostały wstrzymane

wiadomość17 lutego 2018

Na początek weekendu mamy złą informację dla osób czekających na remake gry System Shock. Prace nad nim zostały wstrzymane i nie wiemy, kiedy zostaną wznowione. Firma Night Dive musi najpierw wypracować nową wizję tego projektu.

PC
XONE
PS4