Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 czerwca 2022, 21:48

Remaster kultowego Blade Runnera budzi kontrowersje, zwłaszcza na GOG-u

Blade Runner: Enhanced Edition budzi niemałe kontrowersje. Gracze krytykują jakość wykonania produkcji, a twórcy fanowskiego remastera mają żal, że ich wersja została wycofana z samodzielnej sprzedaży na GOG.com.

Wczoraj do sprzedaży weszło Blade Runner: Enhanced Edition. Jakość tytułu budzi wiele wątpliwości i spotyka się z krytyką fanów. Dodatkowo twórcy fanowskiego narzędzia ScummVM nie kryją rozczarowania faktem, że na GOG.com ich wersja została zastąpiona przez wybrakowany produkt od Nightdive Studios.

Wycofanie ze sprzedaży wersji ScummVM

Wraz z premierą Blade Runnera: Enhanced Edition fanowska wersja tytułu została wycofana ze sprzedaży jako osobny produkt i stała się dostępna jedynie jako bonus do owej ulepszonej wersji od studia Nightdive.

Taki ruch ze strony GOG.com nie spodobał się Thomasowi Fach-Pedersenowi, czyli jednemu z twórców ScummVM. Opublikował on na Twitterze serię postów, w których wyraził rozczarowanie. Zarzuca GOG-owi lepsze traktowanie autorów wybrakowanych, ale komercyjnych produktów.

Oczywiście w grę wchodzą pieniądze. Ludzie chcący zagrać w wersję ScummVM muszą teraz zakupić Blade Runnera: Enhanced Edition, co oznacza, że część przychodu trafi do Nightdive Studios.

Teraz Nightdive Studios wydało swoją „ulepszoną” wersję. Według graczy jest brzydka i zawiera błędy. Nie oferuje też żadnych usprawnień w stosunku do ScummVM, poza bardzo słabą obsługą konsol. Zapomnieli nawet wspomnieć o mnie w związku z napisami, których pozwoliliśmy im używać.

[…] Niestety nie jest już możliwe kupienie cyfrowej kopii Blade Runnera i granie w nią w ScummVM bez wysyłania pieniędzy do Nightdive Studios. Przykro mi, że GOG czyni z naszej darmowej pracy dodatek do cudzego płatnego produktu marnej jakości.

GOG się broni

Serwis Eurogamer poprosił GOG.com o wyjaśnienie sytuacji. Sklep postanowił odpowiedzieć i w oficjalnym oświadczeniu wytłumaczył swoje działania. Podkreślił, że zakup Blade Runnera: Enhanced Edition gwarantuje również dostęp do oryginalnej wersji tytułu. Dzięki temu gracze mają mieć wybór, w co dokładnie chcą zagrać.

Wycofana oryginalna wersja nie jest dołączona do zakupu Blade Runnera: Enhanced Edition jako dodatek, lecz pojawia się w twojej bibliotece jako oddzielna gra. Obie wersje będą nadal w pełni wspierane. W ten sposób użytkownicy GOG mogą wybrać wersję gry, w którą chcą zagrać.

Decyzję, aby gra została wydana na GOG w taki sposób – który naszym jest najbardziej wartościowy dla fanów – podjęto przy udziale wielu stron.

Krytyka Blade Runnera od Nightdive Studios

Doprecyzujmy, co jest nie tak z Blade Runnerem: Enhanced Edition. Na Steamie oraz GOG-u można przeczytać recenzje rozgoryczonych fanów. Na razie nie jest ich za wiele, więc nietrudno tutaj o jednogłośność. Oceniający twierdzą, że wersja od Nightdive Studios jest uboga graficznie oraz przepełniona błędami. Wśród najczęściej wymienianych wad Enhanced Edition znajdziemy:

  1. skalowanie cutscenek do wyższych rozdzielczości. Powoduje to efekt rozmazania i sprawia, że wiele szczegółów widocznych w oryginale zostało utraconych;
  2. błąd powodujący, że na samym początku rozgrywki, po wyjściu z auta, nie da się swobodnie poruszać postacią.

Jeśli chcecie na własne oczy zobaczyć różnice między oryginałem a Enhanced Edition, to możecie zapoznać się z poniższym materiałem.

  1. Nightdive Studios – oficjalna strona

Agnieszka Adamus

Agnieszka Adamus

Na papierze fizyk medyczny. W rzeczywistości jednak humanista, który od dzieciństwa uwielbia gry. Z tą pasją postanowiła spróbować swoich sił w pisaniu dla szerszej publiki. Z Gry-Online.pl związana od 2017 roku. Zaczynała od poradników, a teraz tworzy głównie dla newsroomu, encyklopedii i promocji. Samozwańczy specjalista od darmówek. Uwielbia strategie, symulatory, RPG-i i horrory. Ma też słabość do tytułów sieciowych. Spędziła nieprzyzwoicie dużo godzin w Dead by Daylight i Rainbow Six: Siege. Oprócz tego lubi też oglądać filmy grozy (im gorsze, tym lepiej) i słuchać muzyki. Największą pasją darzy jednak pociągi.

więcej