Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS1PC
Okładka Forsaken (PS1)

Forsaken

Trójwymiarowa strzelanina z widokiem z pierwszej osoby w postapokaliptyczej stylistyce. Gracze wcielają się w gotowego na wszystko łowcę, którzy przemierza zniszczoną Ziemię w poszukiwaniu cennych przedmiotów.

Akcji | FPP | postapokalipsa | strzelanki

Okładka Forsaken (PS1)

data premiery gry:

30kwi1998

PC PS1

Przygotowana przez studio Probe Entertainment trójwymiarowa strzelanina FPP w klimatach science-fiction. Tytuł przedstawia życie łowców, którzy podróżują po zniszczonej planecie na swoich latających pojazdach, zbierają cenne surowce i walczą z napotkanymi przeciwnikami.

Fabuła

Świat przyszłości. Ziemia w niczym nie przypomina już przyjaznej planety, na której żyło się wygodnie i bezpiecznie. Dynamiczny rozwój technologiczny pozwolił ludziom stworzyć skomplikowane systemy obronne, które chroniły świat przed potencjalnymi zagrożeniami z kosmosu. Nieustanna pogoń za postępem przyniosła jednak w końcu zgubę cywilizacji, gdy na początku XXII wieku jeden z eksperymentów wymknął się spod kontroli i całkowicie zniszczył powierzchnię Błękitnej Planety. Po latach nieprzyjazne tereny przemierzają już tylko łowcy, szukający wartościowych przedmiotów, pozostałości po dawnych latach dobrobytu.

Mechanika

Forsaken to trójwymiarowa strzelanka FPP, w której gracz przejmuje kontrolę nad wybranym łowcą i pilotowanym przez niego, unoszącym się na powierzchnią pojazdem. Do wyboru jest kilku różnych bohaterów, którzy różnią się szybkością, zwrotnością oraz odpornością na obrażenia. Twórcy przygotowali w sumie piętnaście plansz o nieliniowej strukturze, na których celem jest dotarcie do określonego punktu. Wśród nich są m.in. opuszczone bazy, tunele metra czy pozostałości po elektrowni atomowej.

Na każdej z map gracze muszą szukać kluczy i przełączników do otwarcia zablokowanych przejść, gromadzić znajdźki, kryształy i sztabki złota, a także walczyć z napotkanymi robotami, pojazdami bojowymi i innymi łowcami. Starcia ułatwia dostępny arsenał broni, na który składają się lasery różnego typu, miotacze płomieni czy wyrzutnie min o odmiennych cechach. Każdy z elementów ekwipunku ma kilka poziomów mocy, które zwiększają się wraz ze zbieraniem specjalnych baterii.

Forsaken jest tytułem o wysokim poziomie trudności. Jednym z elementów zwiększających wyzwanie są wymagający bossowie. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony i często wymaga planowania działań oraz doskonałej koordynacji ręka-oko.

Tryby gry

Forsaken pozwala sprawdzić swoje umiejętności w trybie kampanii dla pojedynczego gracza, ale oferuje też liczne moduły do zabawy wieloosobowej. Pasjonaci rywalizacji mogą wziąć udział w tradycyjnym deathmatchu z udziałem innych pilotów, polowaniu na flagę czy drużynowej eliminacji i obronie wskazanego celu. Każdą z tych opcji można dodatkowo modyfikować w ustawieniach, dopasowując zasady do swoich upodobań.

Kwestie techniczne

Produkcja studia Probe Entertainment to trójwymiarowa gra utrzymana w mrocznej, postapokaliptycznej stylistyce. Odpowiedni nastrój podczas zabawy buduje muzyka elektroniczna oraz utwory drum and bass w tle. W tytule obecne są brutalne scenki przerywnikowe, więc nie nadaje się on dla młodszych graczy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   podzielony ekran    

Ocena czytelników: 3 / 10 na podstawie 44 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Forsaken

18+

Wymagania sprzętowe Forsaken

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 200MHz, 32MB RAM, 2MB akcelerator 3D

W co pograć za darmo - część 17 (DC Universe Online, Stealth Bastard i inne)
W co pograć za darmo - część 17 (DC Universe Online, Stealth Bastard i inne)

wiadomość7 listopada 2011

W tym tygodniu w sklepach pojawią się kolejne duże hity – kto miałby pieniądze na te wszystkie gry? Na szczęście sporo dzieje się w temacie produkcji darmowych i free to play. W kolejnej odsłonie przeglądu mówimy o paru ciekawych propozycjach: DC Universe Online, Stealth Bastard, Desktop Dungeons i Forsaken ProjectX.

PC
PS1